جزئیات جدید درگیری های جمعه سیاه در زاهدان  -  از ادعای تجـاوز افسر پلیس به دختر 15 ساله تا بیانیه مولانا عبدالحمید که شهر را ملتهب کرد
سرویس سیاسی - عصر جمعه برخی خیابان‌های زاهدان وارد درگیری مسلحانه‌ شدند و عده‌ای قصد تصرف یک کلانتری را داشتند، اما این درگیری‌ها چگونه آغاز شد؟

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از همشهری - ۸ مهر ماه جملات پایانی خطبه های مولوی عبدالحمید امام جمعه مسجد مکی زاهدان با ادعای تجاوز یک افسر پلیس به دختر ۱۵ ساله در چابهار به پایان رسید. ادعایی که حدود ۴۰ روز قبل مطرح شد و همان موقع نیز توسط پلیس تکذیب شده و قوه قضائیه اعلام کرده پرونده را بدون اغماض بررسی می کند.

نمازگزاران که از این قضیه ناراحت هستند در مقابل کلانتری ۱۶ زاهدان که در خیابان رازی و نزدیکی مسجد مکی است تجمع می کنند و به اذعان خود مولوی عبدالحمید به سمت کلانتری سنگ پرتاب می کنند.

فرماندار زاهدان می گوید بعد از سنگ پراکنی یک نفر با اتوبوس شرکت واحد به سمت درب کلانتری حمله می کند. او تاکید می کند از نوع حمله و سرعت و شدت آن مسلم است که مهاجم قصد تصرف کلانتری را دارد.

حتی بعد از حمله اتوبوس هم از سمت کلانتری گلوله ای شلیک نشده است.

نخعی فرماندار زاهدان ادامه می دهد: « پس از حمله اتوبوس از ساختمان های مجاور به سمت کلانتری تیراندازی می شود. پس آغاز تیراندازی به سمت کلانتری نیروهای نظامی متعاقبا شروع به تیراندازی می کنند که در این درگیری عده ای از نیروهای نظامی و مردم نیز به شهادت می رسند یا زخمی می شوند. عده ای از همین اغتشاشگران به نقاط مختلف شهر می روند آنجا هم درگیری مسلحانه شکل می گیرد.»

یکی از اغتشاشگران اعتراف کرده است یک خودروی پژو در میان جمعیت قرار گرفته و از صندوق عقب کلت و کلاشینکف در میان معترضان پخش کرده است .

پس از پایان اعتراضات خسارات این اقدام تروریستی ورای تصور بود. ۱۹ جان باخته و ۲۰ زخمی آمار اعلامی استاندار بود. ۵ تن از پاسداران و نیروهای بسیج به شهادت رسیدند.

معاون سازمان اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان مورد هدف تیر تک تیرانداز قرار گرفت و در بین درگیری ها ترور شد.

۳ کلانتری، دو مدرسه، خودروهای آتش نشانی و اورژانس و ده ها مغازه به آتش کشیده شد.

شامگاه جمعه دو جسد شناسایی شد تا فضا روشن شود، عبدالمجید ریگی و یاسر شه بخش دو عضو گروهک تجزیه طلب جیش الظلم در میان کشته شدگان درگیری های خیابانی بودند.

ظهر جمعه چند صد کیلومتر آن طرف تر اقدام تروریستی مشابهی نیز در افغانستان شکل گرفت و کودکان بیگناه کشته شدند.

جمعه شب آرامش به زاهدان بازگشت اما بیانیه دیگری از مولانا عبدالحمید جو شهر را ملتهب کرد. وی در این  بیانیه که از لحن آن مشخص است برای تهییج مخاطبان تهیه شده، مدعی شد از کلانتری به سمت نمازگزاران شلیک شده، انتشار این بیانیه مردم را دوباره عصبانی کرد.

شنبه و یک شنبه نیز درگیری های محدودی در حاشیه زاهدان ادامه داشت. تعدادی از اشرار یکشنبه شب دستگیر شدند. اینترنت زاهدان نیز قطع شده است.

در این اغتشاشات به تاسیسات شبکه برق و آب هم خسارت وارد شده و امروز آب در برخی مناطق زاهدان از جمله خیابان دانشگاه  قطع است.

از امروز دوشنبه نیز کودکان به کلاس های درس در مدارس زاهدان می روند تا صدای خنده هایشان دوباره به خیابان های شهر باز گردد.

منبع: فارس

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط