امیرعبداللهیان: آمریکایی ها با واقع بینی آخرین مواضع ایران را درک کنند
سرویس سیاسی - وزیر امور خارجه کشورمان گفت: درک بهتری از موضوعات باقی مانده در برجام صورت گرفته است و انتظار داریم که آمریکایی‌ها با واقع‌بینی آخرین مواضع ایران را درک کنند و براساس منطق با آن‌ها مواجه شوند.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فارس - ابوالفضل عمویی در توضیح جلسه امروز دوشنبه (11 مهرماه) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: در جلسه امروز که با حضور وزیر امور خارجه تشکیل شد، امیرعبداللهیان گزارشی درباره آخرین تحولات سیاسی و بین المللی از جمله پیرامون سفر رئیس جمهور به نیویورک برای حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کرد. در این سفر آقای رئیسی با 13 رئیس دولت دیدار و گفت وگو کرده است، همچنین دو مقام ارشد بین المللی با رئیس جمهور ملاقات کرده اند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: براساس این گزارش، وزیر امور خارجه کشورمان 42 ملاقات سیاسی را انجام داده و از این جهت روند پیگیری ها و تحولات دیپلماتیک در این سفر دنبال شده است. جریان های کوچک ضد انقلاب برای تخریب این سفر در حوزه رسانه ناکام ماندند.

عمویی با بیان اینکه دستاوردهای این سفر در حوزه فعالیت دیپلماتیک کشور روشن است، افزود: رئیس جمهور و وزیر خارجه در این سفر درباره موضوعات دوجانبه و بین المللی گفت وگوهای جدی داشتند و در جهت پیشرفت مسائل سیاسی، اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وزارت خارجه پیگیر خشونت علیه نمایندگی های ایران در کشورهای دیگر/ 9 مورد خشونت علیه سفارتخانه های ایران

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس،  عنوان کرد: در جلسه امروز کمیسیون به مباحث سیاسی دیگر نیز پرداخته شد؛ در جریان تحرکات امنیتی که در چند روز گذشته در کشور شاهد هستیم، موارد تعرض به نمایندگی های ایران در خارج کشور نیز رخ داده است، لذا به جهت ضرورت دفاع کشورهای میزبان از اماکن دیپلماتیک به این موضوع مجدانه در کمیسیون پرداخته شد. متاسفانه در 9 مورد شاهد خشونت بودیم و در این موارد کمیسیون مطالبه جدی را داشت، وزارت خارجه از طریق مجاری بین المللی و طبق کنوانسیون وین اقدامات لازم را برای پیگیری موضوع از لحاظ حقوقی انجام داده است. براساس گزارش دریافتی اقدامات مهم و قابل پیگیری را وزارت خارجه برای مقابله با این اقدامات خرابکارانه که در جهت تخریب روابط ایران و کشورهای مختلف است، انجام داده است.

عمویی افزود: همین طور در جلسه امروز به آخرین روند مذاکرات احیای برجام نیز اشاره شد، طبق اظهارات امیرعبدالهیان ارتباط ما از طریق ارسال پیام با طرف های غربی برقرار است. ما از طریق واسطه اروپایی پیام های خود را به طرف آمریکایی ارسال می کنیم و مواضع آنها را دریافت می کنیم. وزیر خارجه اذعان دارد که «درک بهتری از موضوعات باقی مانده در برجام صورت گرفته است و انتظار داریم که آمریکایی ها با واقع بینی آخرین مواضع ایران را درک کنند و براساس منطق با آن ها مواجه شوند.» هرچند مواضع رسانه ای طرف های آمریکایی منفی است، اما در عمل شاهد هستیم که آن ها در روند مذاکرات نیاز خود را به کسب توافق با ایران اعلام می کنند.

آزادی زندانیان ایرانی در آمریکا مطالبه جدی تهران است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: در این جلسه در مورد موضوع  باقر نمازی گفت وگو شد، قبلا هم تأکید شده بود آقای باقر نمازی دوره محکومیت خود را در ایران طی کرده و از زاویه انسانی با توجه به سن ایشان و بیماری که دارد،  طبق درخواست دبیرکل سازمان ملل با حُسن نیت شرایط را برای درمان وی و وضعیت جسمانی بهتری داشته باشند، فراهم کردیم و البته جمهوری اسلامی هم مطالبه ای دارد و زندانیان ایرانی که در آمریکا به ناحق برای مقابله با تحریم های ظالمانه و یکجانبه تحت شرایط خاص قرار گرفتند، باید آزاد شوند.

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط