بگذارید دانشگاه (شریف) بماند

بگذارید دانشگاه (شریف) بماند

۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۳ زمان مطالعه : 7 دقیقه
سرویس سیاسی - فارغ از موضع‌گیری‌های سیاسی دانشجویان که باید آن را بخشی از ذات دانشجو به شمار آورد، اما ادبیات رادیکال، غیراخلاقی و شرم‌آور در هیچ مقطعی از فعالیت‌های جنبش دانشجویی دیده و شنیده نشده است.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از همشهری - روزنامه همشهری در گزارشی نوشت:

چندین شب است برخی گروه های ضدانقلاب با تهییج احساسات مردم و با تکیه بر پشتیبانی ۲۴ ساعته رسانه های لندن نشین و حمایت شده سعودی دست به نشر اخباری از گسترش اعتراضات مردم می زنند. این شبکه ها با استفاده از این فرصت و برای نشان دادن گسترش دامنه اعتراضات این بار دانشجویان را که در روزهای آغازین سال تحصیلی روانه دانشگاه شده اند، هدف می گیرند. بهانه در ابتدا اعتراض به دستگیری چند دانشجوی دانشگاه در اغتشاشات اخیر تهران است؛ بهانه ای که با مداخله مسئولان دانشگاه و پیگیری برای آزادی این افراد عملا ناکام می ماند، اما فراخوانی منتسب به گروهی بی نام و نشان از سوی رسانه های ضدانقلاب نشر داده می شود که در آن از دانشجویان و مردم خواسته شده در دانشگاه ها و خیابان های اطراف این مراکز دست به اعتراض و آشوب بزنند. بسیاری از دانشجویان صبح روز بعد از این فراخوان، بی خبر از ماجرا راهی دانشگاه شده تا نخستین صفحات سال تحصیلی جدید را ورق بزنند.

با ورود دانشجویان به دانشگاه آنان با دسته هایی چند نفره از برخی دانشجویان بعضا «غیر دانشجوی دانشگاه شریف» روبه رو می شوند. این موضوع را دکتر «رسول جلیلی» رئیس دانشگاه شریف تأیید می کند و می گوید: «تعدادی دانشجوی غیرشریفی وارد دانشگاه شدند. حراست مانع حضور برخی از این افراد در داخل دانشگاه شد، اما عده ای از آنان وارد دانشگاه شدند.» با ورود این افراد به داخل دانشگاه و درغیاب اکثریت دانشجویان دانشگاه شریف، شعارهایی که برخلاف تجمعات اینچنینی است سر داده می شود؛ شعارهایی که رنگ و بویی مشمئزکننده و کاملا خارج از عرف، ادبیات سیاسی و حتی فرهنگ ایرانیان دارد. این گروه از دانشجویان دانشگاه که کم کم وارد محل تحصیل خود شده اند، می خواهند به تجمع ساختارشکنانه آنان بپیوندند.

شدت شعارها و نوع اهانت های به کار رفته چنان وقیحانه است که دختران حاضر در محل و نیز برخی پسران دانشگاه شریف حاضر به همراهی با این گروه برای تکرار شعارها نمی شوند. مأموران امنیتی نیز که از شب قبل در جریان ماجرای تجمع در مراکز دانشگاهی ازجمله در دانشگاه شریف قرار دارند در اطراف دانشگاه حاضر هستند، اما برخلاف ادعاها درباره ورود مأموران به داخل دانشگاه، «امیرعباس جعفری» دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه شریف اینطور می گوید که «هیچ نیروی امنیتی ای وارد دانشگاه نشده است.» حضور مأموران امنیتی در اطراف دانشگاه و ورودی آن، سبب می شود عده ای از لیدرهای جریان اغتشاش قصد خروج از دانشگاه را داشته باشند. این افراد با ترغیب دیگر دانشجویان به خروج از دانشگاه می کوشند خود را میان دانشجویان دیگر پنهان کرده تا از مهلکه بگریزند. به گفته دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه شریف، نیروهای امنیتی می دانستند چه کسانی را باید دستگیر کنند: «نیروهای امنیتی نه به خوابگاه ها حمله کردند و نه به داخل دانشگاه آمدند. آنها از قبل لیدرهای اعتراضات را شناسایی کرده بودند و آماده دستگیری آنان بودند.»

بازی روانی در پازل دروغ

بعد از آغاز موج هتاکی ها از سوی برخی دانشجویان و افراد غیردانشجو، نیروهای امنیتی برای کنترل وضعیت نسبت به دستگیری برخی لیدرهای شعاردهنده که قصد فرار از صحنه را داشتند و نیز افراد آشوبگری که با فراخوان شبکه های ضدانقلاب و جوسازی رسانه ای، خود را به محل رسانده بودند، اقدام کردند. بلافاصله بعد از تلاش مأموران برای برقرار کردن نظم و جلوگیری از متواری شدن آشوبگران، عده ای در فضای مجازی با طرح ادعای واهی حمله به دانشگاه از سوی مأموران امنیتی، با هشتگ سازی های دروغین تلاش کردند از اتفاق رخ نداده یک جنایت بزرگ بسازند تا مانع از خاموش شدن اعتراض ها شوند؛ طرحی که پیش تر مسئولان رژیم صهیونیستی نیز به آن اذعان و تأکید کرده بودند: «نمی گذارند آتش اعتراض در ایران تا زمان رسیدن به هدفی که دارند خاموش شود.»

اظهارات امیرعباس جعفری، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه شریف نه نشانی از «حمله خوفناک» به دانشگاه شریف دارد و نه از «حمله لباس شخصی ها به داخل دانشگاه» حکایت می کند. خط خبری که از سوی رسانه های ضدانقلاب ترویج می شود این است که نشان دهند دانشگاه مورد تعرض نظام قرار گرفته است تا مردم و دانشجویان را در یک عملیات روانی مقابل نظام قرار دهند تا ضدانقلاب ماهی مورد نظر را از این آب گل آلود بگیرد. از سوی دیگر، سانسور کامل هتاکی های غیراخلاقی به اصطلاح دانشجویان در محوطه دانشگاه و برجسته سازی حضور نیروهای امنیتی در اطرف دانشگاه را می توان بخشی دیگر از جنبه های جنگ روانی در این رویداد دانست.

انتشار خبر دروغ «در خطر بودن جان دانشجویان» و نیز «درخواست کمک دانشجویان از مردم» برای کشاندن مردم به مقابل دانشگاه و برخورد با نیروهای امنیتی به عنوان متجاوز به دانشگاه نیز بخش دیگری از جنبه روانی عملیات رسانه ای ضدانقلاب در این رویداد بود؛ اقدامی که تلاش می کرد نیروهای مذهبی و انقلابی را عامل اصلی خشونت معرفی کند و آنان را مسبب نقض حرمت دانشگاه و دانشجو به مردم نشان دهد؛ درحالی که تصاویر موجود به روشنی نشان می دهند مأموران پشت درهای دانشگاه با تحمل انواع هتاکی ها و فحش های رکیک نهایت خویشتنداری را از خود نشان داده و به دنبال برخورد با آشوبگران بوده اند.

جایگاه دانشگاه، دانشجو و استاد

فارغ از موضع گیری های سیاسی دانشجویان که باید آن را بخشی از «ذات دانشجو» به شمار آورد، اما ادبیات رادیکال، غیراخلاقی و شرم آور در هیچ مقطعی از فعالیت های «جنبش دانشجویی» دیده و شنیده نشده است؛ حتی در رادیکال ترین دوران فضای سیاسی کشور چنین رفتارهایی در محیط دانشگاه سابقه نداشته است. این موضوع چنان برای اعتبار و جایگاه دانشگاه به عنوان «محیط انسان ساز» گران تمام شده است که برخی استادان دانشگاه شریف نسبت به این شعارها واکنش نشان داده و با وجود برخی انتقادها به عملکرد مسئولان آن را محکوم کرده اند.

دکتر «محمدباقر شمس اللهی» استاد دانشکده مهندسی برق در واکنش به زیر سؤال رفتن اعتبار و جایگاه دانشگاه در تجمع اخیر در دانشگاه شریف با تقبیح عملکرد دانشجویان و مأموران گفته است: «هتاکی ها و فحاشی های رکیک ناموسی در تجمع بعدازظهر معترضان کنار درب جنوبی دانشگاه لکه ننگی بر ساحت فرهنگ و اخلاق در دانشگاه ماست.»

رفتارهای خارج از عرف برخی دانشجویان دانشگاه شریف اما واکنش دیگر دانشجویان این دانشگاه را نیز در پی داشته است. بسیج دانشجویی دانشگاه شریف این رفتار را «پر از توحش» دانسته و در بیانیه خود تأکید کرده است: «رفتارهای پر از توحش و سر دادن شعارهای رکیک که حتی کلمه ای از آنها را نمی توان بازگو نمود، تجمع گروهی از دانشجویان دانشگاه شریف در روز دهم مهرماه را تبدیل به صحنه ای شرم آور نمود که هیچ رنگ و بویی از ادب و فرهنگ عموم استادان و دانشجویان نداشت و لکه ننگی بر صفحه تاریخ دانشگاه صنعتی شریف شد. از شما درخواست می کنیم قاطعانه نسبت به رهگیری ریشه های این رفتارهای بی منطق در دانشگاه صنعتی شریف اهتمام ورزید. بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف ضمن محکوم کردن این رخداد تلخ، خواستار برخورد صریح و بدون مماشات طبق آیین نامه ها و قوانین انضباطی حاکم بر دانشگاه و نه براساس رویه های امنیتی و مصلحت اندیشی های چند روز اخیر با کسانی است که فضای مطالبه گری در دانشگاه را این چنین آلوده می کنند.»

سابقه نفوذ به دانشگاه

شارژ شدن شعارهای هتاکانه و بی سابقه در دانشگاه شریف را نباید تنها محدود و منحصر به وقایع این روزهای کشور دانست. به نظر می رسد دامنه نفوذ به دانشگاه های کشور خصوصا دانشگاه های مادر از مدت ها قبل در دستور کار بوده است. این موضوع از آن جهت دارای اهمیت است که دانشگاه صنعتی شریف به عنوان یکی از دانشگاه های مهم کشور همواره مورد توجه افکار عمومی بوده است؛ از این رو، هدف گرفتن این دانشگاه برای درگیرکردن ۲ کلید واژه «نخبه» و «دانشجو» به عنوان محورهای حمله به نظام از برنامه های بلندمدت عناصر ضدانقلاب و دشمن در بزنگاه های سیاسی است.

علی یونسی و امیرحسین مرادی که در سال های قبل در برخی المپیادهای علمی مدال کسب کرده بودند، طعمه های خوبی برای شبکه نفوذ در دانشگاه بودند. این دو به واسطه عضویت بستگان خود در گروهک های ضدانقلاب به سرعت جذب این شبکه شده و در دانشگاه هسته های ضدانقلابی تشکیل دادند؛ هسته هایی که رد آنان را می توان در ماجرای اخیر دانشگاه شریف و تشابه شعارهای این گروه با ضدانقلاب نیز جست وجو کرد. گرچه این دو، ۲ سال قبل با هوشیاری عوامل امنیتی دستگیر شدند، اما دنباله های جریان نفوذ در دانشگاه همچنان فعالند و در بزنگاه های سیاسی با ایجاد بلوا می کوشند دانشگاه را به محلی برای تهییج افکار دانشجویان عمدتا بیگانه با مسائل سیاسی رادیکال تبدیل کنند.

منبع: روزنامه همشهری

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط