آقای رئیسی! تا به حال با معترضان گفتگو داشتید؟

آقای رئیسی! تا به حال با معترضان گفتگو داشتید؟

۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۰ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس سیاسی - امیر اقتناعی، عضو حزب کارگزاران سازندگی ایران در یادداشتی با عنوان کو گوش شنوا نوشت: روز گذشته، سید ابراهیم رئیسی نیز در جلسه هیات‌ دولت -بالاخره و تا حدی- از صدور گزاره‌های شعارگونه نسبت به وقایع اخیر عقب نشست و اعلام کرد: دولت برای شنیدن حرف معترض و مخالف، گوش شنوا دارد. ...

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از برترین ها - امیر اقتناعی، عضو حزب کارگزاران سازندگی ایران در یادداشتی با عنوان «کو گوش شنوا » نوشت: روز گذشته، سید ابراهیم رئیسی نیز در جلسه هیات دولت -بالاخره و تا حدی- از صدور گزاره های شعارگونه نسبت به وقایع اخیر عقب نشست و اعلام کرد: «دولت برای شنیدن حرف معترض و مخالف، گوش شنوا دارد».

آقای رئیسی! تا به حال با معترضان گفتگو داشتید؟

آنچه در ماه های اخیر -و پیش تر نیز در مقاطعی از سال های ۹۶ و ۹۸- در قالب اعتراضات مدنی و بعضاً درگیری های خیابانی شاهد بوده و هستیم، در واقع واکنش های ناشی از بی اثر پنداشتن گفت وگو از سوی مردمی بود که حرف هایشان را بارها، به صورت روزانه و به اشکال و با ابزارهای مختلف گفته بودند، اما کسی نشنید.

نگاهی که گفت وگو را فقط برای گفت وگو می خواهد و کماکان بر این باور است که می شود با این روش، بخش قابل توجهی از هیجانات جامعه را تخلیه کرد و در مقابل، یکسری شعار و وعده را جایگزین هیجانات تخلیه شده کرد.

به جای تاکید بر راهبرد «گفت وگو» -به معنای صِرف سخن گفتن- تمرکز خود را بر راهبرد جدیدی تحت عنوان «گفت وشنود» –به معنای شنیدن نقدها و جامه عمل پوشاندن به انتظارات- معطوف دارید.

رئیس جمهور لازم است در مقام پاسخ برآید که در طول دو ماه گذشته چه اقدام عملی ای در راستای رفع این احساس سوء (دیده و شنیده نشدن) در معترضان انجام داده است؟

زیاده خواهی خواهد بود انتظار اعتماد از سوی جامعه به دولتی که رئیسش نه تنها وضعیت معاش، اشتغال، مسکن و حتی اینترنت را بهبود نبخشید، بلکه به عکس؛ آن هنگام که تورم گریبانگیر جامعه شده بود، به نام جراحی اقتصادی، همان سفره های کوچک مردم را نیز خالی تر کرد.

عجیب تر آنکه با مسدودسازی اینترنت، هم مابقی کسب وکارها را از رونق انداخت و هم دایره سرگرمی بخش وسیعی از مردم که به همین اندک دل خوش بودند را محدود و محدودتر کرد.

بله جناب رئیسی؛ بپذیرید که نمی شود پیوسته دایره رفاه و انتخاب مردم را تنگ تر کرد و در ازای آن نه چیزی به مردم داد و نه چشم انداز واقعی و روشنی ترسیم کرد، ولی پیوسته از «ایران قوی» سخن راند.

اخبار گوناگون در برخط