گروسی: روابط ایران و آژانس اتمی باید روی ریل قرار گیرد

گروسی: روابط ایران و آژانس اتمی باید روی ریل قرار گیرد

۱۱ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۱ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس سیاسی - گروسی گفت: ایران به ما اطلاع داد که ظرفیت خود را برای تولید اورنیوم با غنای ۶۰ درصد، سه برابر می‌کنند، نه دو برابر. وی ادعا کرد که این میزان بسیار نزدیک به سطح نظامی یعنی ۹۰ درصد است.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فرارو - مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به تدابیر جبرانی ایران در واکنش به قطعنامه اخیر شورای حکام، نسبت به پیشرفت های هسته ای ایران ابراز نگرانی و ادعا کرد که روابط دو طرف باید روی ریل قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، رافائل گروسی که در کنفرانسی از رم (ایتالیا) سخن می گفت، نسبت به فقدان تعاملات «چشم در چشم» میان آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران بر سر مسائل ادعایی پادمانی گلایه و ادعا کرد که گفتگو های دو طرف در یک وضعیت بن بست قرار دارد و از شتاب لازم برای قرار گرفتن روی ریل برخوردار نیست.

گروسی در حالی این مطلب را بیان کرد که جمهوری اسلامی ایران درباره تبعات تصویب قطعنامه ضد ایرانی در نشست اخیر شورای حکام هشدار داده بود. رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان ۲۵ آبان ماه گفته بود که اگر قطعنامه شورای حکام تصویب شود، علاوه بر تدابیر جبرانی ایران، برنامه سفر هیات فنی آژانس نیز زیر سوال می رود.

شورای حکام یک روز بعد یعنی ۲۶ آبان ماه قطعنامه پیشنهادی آمریکا و سه کشور اروپایی را با ۲۶ رای موافق، ۲ رای مخالف و ۵ رای ممتنع تصویب کرد. ایران نیز در واکنش به این قطعنامه، اقداماتی را با حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در مجتمع های غنی سازی نطنز و فردو صورت داد که مهم ترین آن تولید اورانیوم با غنای ۶۰ درصدی در نیروگاه فردو است.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی یکم آذر با انتشار گزارشی محرمانی، اقدامات ایران را به اطلاع اعضای شورای حکام رساند. وی در کنفرانس امروز نیز گفت که از آغاز غنی سازی اورانیوم با خلوص ۶۰ درصد در نیروگاه اتمی فردو نگران است. وی افزود: «ایران به ما اطلاع داد که ظرفیت خود را برای تولید اورنیوم با غنای ۶۰ درصد، سه برابر می کنند، نه دو برابر.» وی ادعا کرد که این میزان «بسیار نزدیک به سطح نظامی یعنی ۹۰ درصد است.»

مدیرکل آژانس سپس مدعی شد: «این امری پیش پا افتاده نیست و عواقبی دارد. زیرا مجموعه ای از مواد اتمی را در اختیار آن ها قرار می دهد که نمی توان آن را حذف کرد. ما باید (به ایران) برویم و راستی آزمایی کنیم.»

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط