اجرای اولین حکم اعدام با گلوله در کشور همسایه

اجرای اولین حکم اعدام با گلوله در کشور همسایه

۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۰ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس سیاسی - امارت اسلامی روز چهارشنبه از اجرایی شدن نخستین حکم اعدام در ملا عام پس از بازگشت دوباره شبه‌نظامیان طالبان به قدرت در افغانستان در اوت ۲۰۲۱ خبر داد. این مجازات اعدام که با شلیک گلوله و در ملا عام صورت گرفت، به گفته سخنگوی طالبان بر اساس صدور حکم قصاص انجام شده است. ...

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از برترین ها - یورونیوز: امارت اسلامی روز چهارشنبه از اجرایی شدن نخستین حکم اعدام در ملا عام پس از بازگشت دوباره شبه نظامیان طالبان به قدرت در افغانستان در اوت ۲۰۲۱ خبر داد.

این مجازات اعدام که با شلیک گلوله و در ملا عام صورت گرفت، به گفته سخنگوی طالبان بر اساس صدور حکم قصاص انجام شده است.

از دید خبرگزاری فرانسه، اجرای حکم قصاص علیه فردی که به انجام قتل محکوم شده، نوعی «بازگشت اعدام های عمومی در افغانستان» پس از به قدرت رسیدن دوبارۀ طالبان تلقی می شود.

این حکم روز چهارشنبه هفتم سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی (۱۶ آذر ۱۴۰۱) تنها چند هفته پس از فرمان هبت الله آخوندزاده، رهبر طالبان مبنی بر اجرای دقیق احکام و قوانین اسلامی در ولایت فراه اجرا شده است.

طالبان مدعی است که این حکم پس از اعتراف مجرم به ارتکاب قتل و در پی سه مرحله رسیدگی قضایی به این پرونده اجرا شده؛ این در حالیست که به گفته برخی منابع آگاه در داخل افغانستان، جلسات محاکمه متهمان در این کشور بدون حضور وکلای مدافع یا دادن حق دفاع به افراد برگزار می شود.

بر اساس بیانیه طالبان، فردی که روز چهارشنبه در ولایت فراه اعدام شد تاجمیر، فرزند غلام سرور نام دارد که پیش تر به قتل مردی به نام مصطفی در سال ۲۰۱۷ و سرقت موتور سیکلت و تلفن همراه وی اعتراف کرده بود.

سخنگوی طالبان شامگاه چهارشنبه گفت که این حکم توسط پدر مقتول و با شلیک سه گلوله از سلاح کلاشینکف به سوی فرد محکوم اجرا شده است.

اغلب محکومان در دوره نخست حکومت طالبان طی سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی بسته به نوع جرائمی که به آنها نسبت داده می شد تیرباران یا سنگسار می شدند.

بنیادگرایان اسلامی حاکم بر افغانستان از زمان به قدرت رسیدن در اوت سال ۲۰۲۱ تاکنون چندین بار مجرمان را در ملاء عام شلاق زده اند اما اعدام روز چهارشنبه اولین مجازات قصاص در ملا عام بود که طالبان رسما از آن خبر داد.

رسانه های اجتماعی در افغانستان بیش از یک سال است که مملو از فیلم ها و عکس های ماموران طالبان در حال شلاق زدن خیابانی به افراد متهم به جرایم مختلف است.

فرانس پرس همچنین به گزارش هایی اشاره می کند که از موارد متعدد مجازات شلاق علیه افراد متهم به زنا در مناطق روستایی پس از برپایی نماز جمعه حکایت دارد.

هیبت الله آخوندزاده، رهبر طالبان اواسط ماه گذشته میلادی به قضات دادگاه های امارت اسلامی دستور داده بود که حکم به اجرای تمام قوانین شریعت اسلامی مرتبط با «حد و قصاص» از جمله اعدام در ملاء عام، سنگسار و نیز زدن شلاق و قطع دست و پا برای سارقان بدهند.

این خبر توسط سایت برترین ها منتشر شده و برخط نیوز صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : برترین ها

اخبار گوناگون در برخط