زیر و بالای همه دارو های کرونا که باید بدانید

زیر و بالای همه دارو های کرونا که باید بدانید

۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰ زمان مطالعه : 6 دقیقه
سرویس اجتماعی - پزشکان بر این موضوع تاکید دارند که نباید دگزامتازون را در ابتدای ابتلا به بیماری تجویز کرد؛ زیرا باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود و به همین دلیل است که این دارو تنها روی بیمارانی که در وضعیت ابتلای شدید قرار دارند موثر است. علاوه‌بر دگزامتازون، دارو‌های دیگری از همین خانواده؛ یعنی کورتیکوئید‌ها نیز موثر به نظر می‌رسند.

یک سال پس از آغاز همه گیری ویروس کرونا، درحالی که دانشمندان موفق به ساخت واکسن هایی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا شده اند، اما هنوز هیچ درمان معجزه آسایی برای این ویروس کشنده پیدا نکرده اند و پزشکان در کشور های مختلف همچنان مجبور هستند از مجموعه ای از دارو ها که عمدتا از خانواده دارویی «کورتیکواستروئیدها» هستند، برای التیام رنج بیماران استفاده کنند.

به گزارش یورونیوز، البته در این مدت دارو های دیگری خارج از این گروه، مانند رمدسیویر نیز استفاده شده که درنهایت اثربخشی آن رد شده است. در ادامه نگاهی به فهرست دارو هایی می اندازیم که تحقیقات پزشکی تاثیر مثبت استفاده از آن ها برای درمان کووید۱۹ را ثابت یا برعکس، رد کرده است.

کدام دارو ها موثر بوده اند؟

یک: دگزامتازون (و کورتیکوئیدها)

این تنها دارویی است که تاکنون باعث کاهش مرگ ومیر کووید۱۹ شده است؛ اگرچه تنها برای آن دسته از بیمارانی تجویز می شود که وضعیت بحرانی دارند و نیازمند اکسیژن کمکی هستند. بر این اساس سازمان جهانی بهداشت و آژانس دارویی اروپا از ماه سپتامبر و با تکیه بر مطالعاتی که دراین باره در بریتانیا انجام شده، تجویز دگزامتازون را توصیه می کنند.

اما پزشکان بر این موضوع تاکید دارند که نباید دگزامتازون را در ابتدای ابتلا به بیماری تجویز کرد؛ زیرا باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود و به همین دلیل است که این دارو تنها روی بیمارانی که در وضعیت ابتلای شدید قرار دارند موثر است. علاوه بر دگزامتازون، دارو های دیگری از همین خانواده؛ یعنی کورتیکوئید ها نیز موثر به نظر می رسند. بر این اساس سازمان جهانی بهداشت «استفاده منظم از کورتیکوئید ها را برای بیمارانی با علائم حاد ابتلا به کرونا» توصیه کرده است.

 دو: دارو های ضدانعقاد

این دارو ها نیز مانند کورتیکوئید ها برای بیماران دارای علائم شدید ابتلا استفاده می شوند. هدف از این کار نیز جلوگیری از تشکیل لخته های خون در بدن بیماران است که یکی از عوارض جدی کووید۱۹ محسوب می شود.

کدام دارو ها بی تاثیر بوده اند؟

یک: رمدسیویر

این درمان ضدویروسی که ایالات متحده بسیار از آن حمایت می کرد و درواقع برای درمان ابولا تولید شده بود، نتوانسته در التیام بیماران کووید۱۹ موثر واقع شود. کمیسیون اروپا در ۸ اکتبر اعلام کرد که با تولیدکننده این دارو؛ یعنی شرکت داروسازی گیلئاد برای تولید ۵۰۰ هزار دوز از آن به توافق رسیده است. پس از آن نیز در ۲۲ اکتبر آژانس دارویی ایالات متحده (FDA) مجوز دائمی استفاده از آن را صادر کرد.

به این ترتیب اگرچه رمدسیویر در درمان کووید۱۹ کاری از پیش نبرد، اما توانست بر اساس گزارش ها تنها در سه ماهه سوم سال جاری میلادی حدود ۹۰۰ میلیون دلار برای گیلئاد درآمدسازی کند. سرانجام سازمان جهانی بهداشت در ۲۰ نوامبر اعلام کرد که از این دارو برای درمان مبتلایان به کرونا استفاده نشود، زیرا نه مانع از مرگ مبتلایان می شود و نه از پدیدار شدن علائم حاد بیماری جلوگیری می کند.

تنها نکته مثبت اینکه، بر اساس نتایج تحقیقی که در اواخر ماه مه در «مجله پزشکی نیوانگلند» منتشر شد، مصرف رمدسیویر باعث شده بود مدت بستری شدن بیماران کووید۱۹ در بیمارستان کمی کاهش یابد و از ۱۵روز به ۱۱ روز برسد.

رمدسیویر یکی از دارو هایی است که در ایران به طور گسترده برای درمان مبتلایان کرونا استفاده می شود. تجویز دارو های دیگری از جمله فاویپیراویر همچنین اکتمرا نیز برای مبتلایان رایج است. مقامات ایران همچنین می گویند در تلاش برای وارد کردن دانش ساخت یک داروی چینی هستند که در درمان مبتلایان به کرونا موثر بوده است.

کدام دارو ها اصلا موثر نبودند؟

یک: هیدروکسی کلروکین

این دارویی است که بیش از دیگر روش های درمانی، در ماه های اخیر جنجالی شد که دلیل آن نیز ورود موضوعات مرتبط با آن به دنیای سیاست بود. یکی از حامیان اصلی این دارو، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا بوده است. علاوه بر دونالد ترامپ، دیده رائولت، پزشک جنجالی فرانسه نیز از مبلغان اصلی آن در ماه های گذشته محسوب می شد.

او سرانجام به دلیل تبلیغ برای دارویی که درواقع برای درمان مالاریا تولید شده، با شکایت سازمان نظام پزشکی فرانسه تحت پیگرد حقوقی قرار گرفت و متهم به ارتکاب تخلفاتی از جمله نقض اخلاق پزشکی، دادن اطلاعات نادرست به مردم، در معرض خطر قرار دادن جامعه، آن هم با دادن امید کاذب به آن ها و شارلاتانیسم شد. تحقیقات بین المللی از جمله آزمایش های بالینی در مقیاس بزرگی که در بریتانیا انجام شد، نشان داد که هیدروکسی کلروکین برای درمان کووید۱۹ موثر نیست.

دو: لوپیناویر- ریتوناویر

استفاده از این دو دارو که درواقع برای مقابله با ویروس ایدز تولید شده اند نیز تاثیری بر وضعیت مبتلایان به کرونا نداشته است. آزمایش ها نشان داد این دارو ها که معمولا با نام تجاری «کالترا» به فروش می رسند، نه میزان مرگ ومیر ناشی از ابتلا به کرونا را کاهش داده و نه از خطر قرار گرفتن زیر دستگاه اکسیژن کاسته است. این روش درمان حتی مدت بستری بودن بیماران را هم کوتاه تر نکرده است.

کمبود داروی ضدمالاریا در بازار های آمریکا در پی سخنان دونالد ترامپتبلیغ هیدروکسی کلروکین برای درمان کووید۱۹؛ پزشک فرانسوی مقابل قاضی می ایست دارو هایی که میزان تاثیرگذاری آن ها همچنان در دست بررسی است

سه: توسیلیزوماب

این دارو که درواقع برای روماتیسم مفصلی ساخته شده، برای درمان مبتلایان کووید۱۹ نیز به کار می رود.

دانشمندان هنوز درباره اثربخشی آن به نتیجه روشنی نرسیده اند؛ با این وجود امیدوارند به کمک این دارو بتوانند مشکلات التهابی را که علت اصلی ورود بیماران به مرحله حاد کووید۱۹ است، رفع کنند.

بااین حال تاکنون مطالعات پاسخ قطعی دراین باره نداده است. محققان امپریال کالج لندن در ۱۹ نوامبر اعلام کردند که طبق اولین نتایج آزمایش بالینی آنها، توسیلیزوماب اثر مفیدی دارد. اما این یافته ها هنوز مقدماتی هستند و نمی توان از اکنون درباره موثر بودن این محصول نتیجه گیری قطعی کرد.

چهار: آنتی بادی های مصنوعی

آنتی بادی های موسوم به «مونوکلونال» در آزمایشگاه تولید می شوند و انتظار می رود که با تزریق وریدی، سیستم ایمنی بدن را برای خنثی سازی ویروس کرونا تقویت کنند. دونالد ترامپ نیز در جریان معالجاتش در پی ابتلا به کرونا، محصولی از این دست ساخت شرکت آمریکایی «ریجنرون» را دریافت کرد.

مقامات بهداشت ایالات متحده آمریکا شنبه گذشته سرانجام مجوز «استفاده اضطراری» از این آنتی بادی را برای جلوگیری از بستری شدن مبتلایان در بیمارستان و وخیم شدن حال افرادی که دارای علائم خفیف تا متوسط کووید۱۹ هستند، صادر کرد. بااین حال میزان اثربخشی این دارو همچنان در دست مطالعه است.

صدور مجوز استفاده اضطراری از داروی ریجنرون؛ پادتن مورد استفاده ترامپ همگانی شد.

پنج: پلاسما

در این روش از پلاسمای خون افرادی که قبلا به کرونا آلوده شده، اما اکنون بهبود یافته اند، برای ساخت آنتی بادی استفاده می شود. برخی مطالعات ثابت کرده که این روش درمانی، برای درمان ویروس ابولا یا سارس که با ویروس کووید۱۹ هم خانواده است موثر بوده؛ با این وجود همه متخصصان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که برای تایید این روش نیاز به آزمایش های بالینی بیشتری است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط نیوز