همه استان های کشور درگیر کرونای انگلیسی شده اند

همه استان های کشور درگیر کرونای انگلیسی شده اند

۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۵ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اجتماعی - عضو ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا گفت: ما به عنوان متولیان حوزه سلامت در مملکت، هیچ سفری را در ایام نوروز توصیه نمی‌کنیم و پرونده سفر‌های نوروزی در سال ۱۴۰۰ را باید بسته شده تلقی کنیم.

استان خوزستان، این روز ها از نظر اوج گیری نگران کننده اپیدمی کرونا، وضعیت وخیمی را تجربه کرده و به نظر می رسد که در صورت تداوم روند کنونی، شرایط حادتری نیز، پیش روی اهالی این استان جنوبی در کشور خواهد بود.

به گزارش امتداد، مسعود مردانی، فوق تخصص بیماری های عفونی و گرمسیری و عضو ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا با اشاره به وضعیت کنونی کرونا در خوزستان، اظهار داشت: متاسفانه، این روز ها استان خوزستان از نظر شیوع اپیدمی کرونا، وضعیت خوبی را تجربه نمی کند. طی یک هفته گذشته، میزان مرگ و میر کرونایی در این استان دو برابر و شمار موارد جدید نیز به سه برابر رسیده است.

مجالس ختم و عروسی در خوزستان به آفت جدی برای مهار اپیدمی تبدیل شده

وی همچنین با انتقاد از برگزاری برخی مراسمات جشن و عزا در اجتماعات طایفه ای و قومی در خوزستان، افزود: متاسفانه، اینگونه اقدامات به آفت جدی برای مهار بیماری کرونا تبدیل شده و مجالس ختم و عروسی نیز به شکل ملموس و قابل توجهی به تشدید شیوع بیماری دامن خواهند زد.

مردانی، تصریح کرد: تمامی این موارد می تواند وضعیت ما را به مراتب بدتر از شرایط کنونی کند و مردم به هیچ عنوان نباید در رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی بی احتیاطی کنند. مرگ و میر دو رقمی کنونی در آستانه سوق به افزایش سه رقمی قرار گرفته و هر لحظه ممکن است که شاهد فاجعه جدی در این خصوص باشیم.

این عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه نیز، ضمن اشاره به بحث شیوع ویروس کرونای انگلیسی، خاطرنشان کرد: در حال حاضر، کلیه استان های کشور درگیر ویروس کرونای بریتانیایی شده اند. بیشترین میزان شیوع این ویروس در استان خوزستان بوده و به نظر می رسد که از کشور عراق نیز وارد ایران شده است.

وی در ادامه گفت: تهران، مشهد، شیراز، اصفهان و دیگر استان های کشور درگیر این نوع از ویروس بوده و ما گزارشات مشاهده کرونای انگلیسی را از تمام مناطق کشور داشته ایم. کرونای انگلیسی، گسترش کامل در کشور پیدا کرده و باید تمهیداتی برای کاهش سرعت انتقال آن بیاندیشیم.

مردانی در پایان، ضمن گلایه از مطرح شدن بحث انجام سفر های نوروزی از سوی برخی از دستگاه ها، تاکید داشت: ما به عنوان متولیان حوزه سلامت در مملکت، هیچ سفری را در ایام نوروز توصیه نمی کنیم و پرونده سفر های نوروزی در سال ۱۴۰۰ را باید بسته شده تلقی کنیم. این که عنوان شده که تمهیداتی برای برگزاری حداقلی سفر ها در نظر گرفته خواهد شد، فاقد موضعیت است. چرا که تمهیدات حداقلی، مستلزم احتیاطات حداکثری بوده و چنین چیزی در عمل ممکن نیست.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط نیوز