توقف تخلیه پساب پتروشیمی ها در دریاهای ایران تا 3 سال دیگر

توقف تخلیه پساب پتروشیمی ها در دریاهای ایران تا 3 سال دیگر

۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۸ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اجتماعی - ​معاون سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ۱۰ سال پیش بسیاری از واحدهای پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر و عسلویه تصفیه‌خانه پساب نداشتند اما اکنون به نوعی تفکر محیط زیستی بر آنها حاکم شده است.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از همشهری -  پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، احمدرضا لاهیجان زاده معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد انتقادها درباره تاثیر آلودگی های صنعت پتروشیمی بر دریا گفت: بر اساس برنامه های اعلام شده، تا ۳ سال دیگر واحدهای پتروشیمی در عسلویه و ماهشهر از بازچرخانی آب استفاده می کنند و دیگر پساب پتروشیمی در دریا تخلیه نمی شود. این رخداد قدم بزرگی است اما به طور قطع تخلیه پساب در گذشته تاثیر خود را بر دریا یا رسوبات گذاشته است.

وی ادامه داد: درصدد هستیم از طریق پایش دریایی دریابیم که چه فناوری هایی در دنیا برای جبران این خسارت وجود دارد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: اگر به ۱۰ سال قبل برگردیم، می بینیم که بسیاری از واحدهای پتروشیمی که در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر یا عسلویه بودند و شکل گرفتند، فاقد سیستم تصفیه پساب بودند و پساب را به صورت خام تخلیه می کردند. ولی با پیگیری های صورت گرفته به نوعی تفکر محیط زیستی بر سیستم های پتروشیمی و مانند آن حاکم شد و قراردادهای متعددی برای احداث تصفیه خانه ها منعقد کردند تا ـ چه به صورت مستقل و چه به صورت متمرکز که هر چند واحد پتروشیمی در یک واحد پساب را تخلیه کنند - از تصفیه خانه استفاده کنند.

لاهیجان زاده با ابراز خشنودی از بهره برداری از تعداد زیادی تصفیه خانه در عسلویه و ماهشهر گفت: در حال حاضر از شرایط بحرانی خارج شده ایم اما هنوز به شرایط ایده آل مدنظرمان نرسیده ایم. البته بحران تا حدود زیادی رفع شده است و تصفیه خانه های دیگری در حال احداثند که باید وارد مدار شوند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه زمانبندی اعلام شده از سوی مدیران پتروشیمی، پیش بینی می کنیم تا ۳ سال آینده تقریبا تخلیه پساب آلوده کننده ای از این واحدهای پتروشیمی به دریا نخواهیم داشت و واحدهای پتروشیمی باید به دنبال سیکل بسته، بازچرخانی و استفاده دوباره از پساب ها بروند.

منبع : همشهری آنلاین