واکسینه شدن 75 درصدی پایتخت نشینان  -  سیر صعودی کرونا در دو شهرستان  استان تهران  -  هشدار درمورد کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی
سرویس اجتماعی - استاندار تهران با بیان این‌که ۷۵ درصد شهروندان تهرانی واکسن کرونا تزریق کرده‌اند، گفت: مهم‌ترین نگرانی ما کاهش متوسط رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است که به حدود ۴۶ درصد رسیده است. نباید تصور کنیم با کاهش آمارها موضوع ابتلا و خطر این بیماری رفع شده است.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از همشهری - محسن منصوری استاندار تهران در پایان جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران گفت: جلسه امروز ستاد مقابله با کرونا با حضور دستگاه های مربوطه برگزار شد و هدف از برگزاری این جلسه این بود که اولا به مردم اعلام کنیم که موضوع مقابله و مدیریت کروناویروس در صدر موضوعات مورد بررسی استانداری قرار دارد و دوم اینکه همه دستگاه ها با نهایت جدیت همه ظرفیت خود را برای مقابله با این بیماری به کار بگیرند.

تزریق دوز اول واکسن کرونا به ۷۵ درصد تهرانی ها

او افزود: گزارش دستگاه های مختلف نشان می دهد حدود ۷۵ درصد از شهروندان استان تهران دوز اول واکسن را تزریق کرده اند و قله واکسیناسیون در این استان ۸۵ درصد تعیین شده که امیدواریم با همکاری اصحاب رسانه و رسانه ملی با دعوت مردم و تشویق آن ها برای تزریق واکسن به این قله دست پیدا کنیم تا درصد ایمنی در سطح استان افزایش پیدا کند.

برگزاری راهپیمایی ۱۳ آبان ممنوع است

وی در خصوص راهپیمایی ۱۳ آبان نیز گفت: به همان میزان که حوزه سلامت اهمیتش روشن است قطعا تقویت سلامت روحی و حوزه ایمان نیز باید مورد توجه قرار گیرد. البته خط قرمز ما سلامت خواهد بود.

وی ادامه داد: پاسداشت روز ۱۳ آبان طی مراسمی با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام خواهد شد اما راهپیمایی در این روز ممنوع است و اگر قرار بر راهپیمایی است به صورت خودرویی انجام خواهد شد. قطعا اجتماعات در این روز باید به صورت طراحی شده و برنامه ریزی شده در فضای باز و با رعایت دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی باشد. از سوی دیگر مقرر شد کمیته ای متشکل از معاونین سه دانشگاه علوم پزشکی و سازمان تبلیغات اسلامی تشکیل شود تا برنامه ریزی ها برای این مراسم به صورت دقیق انجام شود.

شرط بازگشایی مدارس

منصوری درباره بازگشایی مدارس نیز گفت: تصمیم ملی برای بازگشایی مدارس حرکت به سمت آموزش حضوری و بازگشایی مدارس است، اما شرط تحقق این موضوع رسیدن به سطح قابل قبولی از واکسیناسیون است. به صورت متوسط ۷۰ درصد از دانش آموزان دوز اول واکسن را دریافت کرده اند و تأکید بر تزریق دوز دوم در اسرع وقت نیز در میان همه مسئولان وجود دارد.

وی ادامه داد: سامانه و دفترچه سلامتی نیز مقرر شده که برای مدارس جهت تعیین ملزومات و ظرفیت های آن ها تهیه شود که این موضوع نیز توسط دستگاه های مربوطه به آموزش و پرورش ابلاغ خواهد شد.

کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در پایتخت

استاندار تهران تأکید کرد: بر اساس گزارشاتی که در جلسه ارائه شد مهم ترین نگرانی ما کاهش متوسط رعایت دستورالعمل های بهداشتی است که به حدود ۴۶ درصد رسیده است. این موضوع نگران کننده است. نباید تصور کنیم با کاهش آمارها موضوع ابتلا و خطر این بیماری رفع شده است. قطعا عادی انگاری سم مهلکی برای کشور است. باید نسبت به این بیماری حساس باشیم و ضوابطی که از قبل مصوب شده را در دستور کار قرار دهیم. قطعا اجرای این ضوابط نیز به صورت جدی توسط دستگاه های مختلف باید دنبال شود.

سیر صعودی کرونا در دو شهرستان استان تهران 

استاندار تهران با اشاره به اینکه آمار ابتلا در دو شهرستان استان تهران سیر صعودی داشته است، افزود: هنگامی که آمارهای کروناویروس سیل نزولی پیدا می کند حتی تعداد کمی افزایش در ابتلا و مرگ ومیر موجب تغییر در وضعیت می شود. البته این موضوع به فرمانداران این دو شهرستان به صورت تأکیدی اعلام شده و تذکرات لازم نیز داده شده است.

طرح هوشمندسازی قرنطینه

وی در پاسخ به سوالی در خصوص طرح هوشمندسازی قرنطینه گفت: این طرح در ستاد ملی کرونا مطرح شده اما مقرر شد طرح تکمیل و در جلسه بعدی ستاد ملی ارائه شود. بخشی از این هوشمندسازی ها شامل اصنافی است که با سلامت مردم در ارتباط هستند. البته در گام اول نمی توان این طرح به صورت فراگیر اجرایی شود؛ اما اصنافی که در تردد و ارتباط بیشتر با مردم هستند با هدف هوشمندسازی، محدودیت ها برای آن ها اعمال می شود.

منصوری در خصوص محدودیت منع تردد شبانه نیز گفت: در این خصوص تصمیم جدیدی اتخاذ نشده و کماکان تصمیمات قبلی اجرایی می شود. تاکنون بیش از ۴۰۰۰ نفر دوز سوم واکسن برایشان تزریق شده و این موضوع ادامه دارد.
 

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط نیوز