پرداخت بیش از  3 هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی توسط بنیاد برکت -  حمایت از کسب و کار دانش بنیان و نوآورانه
سرویس اجتماعی - مدیرعامل بنیاد برکت با تاکید بر حمایت این نهاد از طرح‌های اشتغالزایی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - محمد ترکمانه مدیرعامل بنیاد برکت پس از بازدید طرح های مختلف تولیدی این بنیاد در استان مازندران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بنیاد برکت از ابتدای سال تاکنون در سطح کشور ۱۶۰ هزار فرصت شغلی در۱۷۰ رسته ایجاد کرده است که از این تعداد بیش از ۵ هزار طرح در استان مازندران اجرا شده که اجرای این طرح در سال آتی نیز افزایش خواهد یافت.

وی گفت: پیرو توافقی که در روز چهارشنبه مورخ ۳ آذرماه با استاندار مازندران انجام شد ما توانایی اجرای ۲ برابری این طرح ها را در استان داریم.

مدیرعامل بنیاد برکت با اشاره به این که رویکرد اصلی بنیاد برکت توانمندسازی اقتصادی در مناطق محروم و کم برخوردار کشور است، افزود: ما با رویکرد توانمندسازی روستاها با ارائه تسهیلات قرض الحسنه، آموزش و تسهیل گری به مردم کمک می کنیم تا طرح اقتصادی خود را راه انداخته و پس از آن به مدت سه سال آن ها را حمایت می کنیم تا طرح شان پایدار شود.

ترکمانه رمز موفقیت بنیاد برکت را حمایت از طرح های اشتغال زایی خواند و گفت: بیش از ۹۸ درصد از طرح هایی که تا امروز توسط بنیاد برکت اجرا شده همچنان پایدار است و این امر از طریق شبکه تسهیل گری که از خود مردم منطقه هستند، امکان پذیر شد.

وی ادامه داد: شبکه تسهیل گری افراد بومی منطقه هستند که متناسب با رشته دانشگاهی شان، اقدام به مشاوره و آموزش به افرادی که دارای طرح هستند کرده و زمینه را برای اشتغال زایی فراهم می کنند.

مدیرعامل بنیاد برکت در سطح کشور ۸۰۰ نفر به عنوان تسهیل گر فعالیت می کنند که ۲۲ نفر آنها در مازندران هستند، به آماده سازی بستر فروش و بازار کار اشاره کرد و گفت: شبکه تسهیل گری بنیاد برکت علاوه بر مشاوره و آموزش برای ایجاد یک کسب وکار، در بازاریابی نیز به آنها کمک می کند تا خدمات شان را در بازار داخلی به فروش برسانند و همچنین زمینه صادرات را فراهم کنند.

وی از رویکرد بنیاد برکت تحت عنوان یک روستا و یک محصول خبر داد و اظهار کرد: بنیاد برکت رویکرد یک روستا و یک محصول را در پیش گرفته است که این رویکرد در دنیا تجربه موفقی بوده که ما در حال پیاده سازی این طرح در کشورمان هستیم.

ترکمانه افزود: ما در سطح کشور، روستای خرماکلای استان مازندران را به عنوان یک روستای نمونه در حوزه کسب و کارهای اجتماع محور داریم و مردم خودجوش پای کار آمدند تا در زمینه گلخانه اشتغال زایی کنند و موفق هم شدند که ما این روستا را، روستای گلخانه ای کشور نامگذاری کردیم.

وی گفت: تاکنون ۴۰۰ طرح گلخانه ای در این استان مورد حمایت قرار گرفت و تمرکز ما بر روی روستای خرماکلا بوده که حدود ۱۰۰ طرح در این روستا اجرا شد.

مدیر عامل بنیاد برکت از رویکرد جدید بنیاد برکت خبر داد و افزود: امسال بنیاد برکت یک رویکرد جدیدی در حوزه کسب و کارهای نوآورانه و فناورپایه به وجود آورده است که اسم این طرح را برکت نو انتخاب کردیم.

این مسؤول درباره طرح برکت نو گفت: در طرح برکت نو هر کسب و کاری مثل دانش بنیان و کسب و کارهایی که نوآوری داشته باشند حمایت می کنیم و این طرح یک تحول بزرگی را در کشور رقم می زند.

وی با بیان اینکه از مهاجرت معکوس حمایت می کنیم، خاطر نشان کرد: بنیاد برکت از هر فرد روستایی که بخواهد به روستای خویش جهت ایجاد کسب وکار برگردد در طرح مهاجرت معکوس حمایت می کنیم تا کسب و کار خودش را راه اندازی کند و بتواند در روستای خودش مشغول به کار شود.

ترکمانه درباره نحوه حمایت مالی این بنیاد نیز اضافه کرد: طی مذاکراتی که با بانک ها داشتیم توانستیم ضامن های مورد نیاز بانک ها برای اهدای وام به افرادی که دارای طرح هستند را کاهش دهیم و از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

مدیرعامل بنیاد برکت در پایان به میزان سقف پرداخت تسهیلات به متقاضیان اشاره کرد و گفت: پس از تایید طرح اشتغال زایی، به متقاضیان وام های قرض الحسنه از ۵۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان برای کسب و کارهای خانگی و تا سقف ۱۵ میلیارد تومان برای کسب و کارهای بنگاهی پرداخت می شود.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز