دهکده نساجی رویین اسفراین، روستای ملی می شود

دهکده نساجی رویین اسفراین، روستای ملی می شود

۰۵ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۰ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اجتماعی - معاون صنایع‌دستی خراسان شمالی از ثبت تنها دهکده نساجی کشور به‌عنوان دهکده ملی خبر داد.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - از بجنورد، صبح امروز محمدرضا قهرمانیان، معاون صنایع دستی خراسان شمالی در گفت وگو با رسانه ها با اعلام ثبت دهکده نساجی روئین، تنها دهکده نساجی در کشور به عنوان دهکده ملی، اظهارکرد: امید می رود تا پایان سال جاری پرونده ثبت دهکده نساجی رویین اسفراین در شورای راهبردی تعیین شهرها و روستاهای ملی بررسی و به عنوان دهکده ملی ثبت شود.

وی با بیان این که این دهکده ملی قطب بافندگی استان است، گفت: ۲۰۰ کارگاه بافندگی حوله، چادرشب و دیگر دست بافته ها در این روستا فعال است و به جز آن بافندگان این روستا به صورت خانگی نیز فعالیت می کنند.

معاون صنایع دستی خراسان شمالی افزود: این روستا بالاترین میزان تولیدات منسوجات سنتی استان را دارد به طوری که در این روستا سالانه ۱۵۰ هزار مترمربع چادرشب، حوله، دستمال و شال تولید می شود.

وی با بیان این که هم اکنون ۳۵۰ تا ۴۰۰ نفر از افراد ساکن در روستای رویین به طور مستقیم به تهیه نخ، رنگ آمیزی و بافت چادرشب و فروش آن نیز اشتغال دارند گفت: رشته چادرشب بافی یا نساجی سنتی رویین مهر اصالت سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) نیز دریافت کرده است.

معاون صنایع دستی خراسان شمالی تاکید کرد: بیش از ۱۶ هزار صنعتگر در ۶۱ رشته صنایع دستی شامل چادرشب بافی، کلاه کرکی، سفره کردی، فرش کردی، پشتی و قالیچه ترکمنی، چاروق دوزی، قالیچه دوروی ابریشمی دویدخ، ظروف سفالی و انواع و اقسام زیورآلات سنتی و ... در خراسان شمالی فعالیت دارند.

گفتنی است روستای رویین و آب وهوای معتدل کوهستانی در ۲۷ کیلومتری شمال اسفراین واقع شده است و آب فراوان باغ های این روستا را پررونق ساخته طور یکه هیچ فصلی از سال از محصولات باغی بی بهره نبوده است.

ازجمله محصولات این روستا سیب، گلابی، گردو، انگور، هلو، گیلاس و زردآلو است که در این روستا خانه ها به طرز بسیار زیبایی به صورت پلکانی بر روی یکدیگر ساخته شده اند بطوریکه پشت بام منزل یکی حیاط خانه دیگری است. همچنین روستا طبیعتی سرسبز، ارتفاعات بلند، رودخانه دائمی، درخت های چنار قدیمی دارد که به آن چهره منحصربه فردی بخشیده است. مقبره ملا عارف روئینی و امامزاده اسحاق در این روستا قرار دارد.

 هنر زنان روستا چادرشب بافی، چتائی بافی، حوله و دستمال است. سوغات محلی این روستا چادرشب، حوله پارچه ای، گردو، عسل، تولیدات دامی و باغی است. ورزش محلی کشتی باچوخه، غذای سنتی کله جوش، مراسم محلی جشن نوروز، جشن سیزده بدر، مراسم دهه فاطمیه و دهه محرم، موسیقی محلی دوتار و قشمه در این روستا از ویژگی های خاص برخوردار است. این روستا جزء روستای هدف گردشگری خراسان شمالی محسوب می شود.

این روستا در سال ۸۷ با شماره ۲۲۷۷۷ به ثبت آثار ملی رسید و از سال ۹۷ پایگاه ملی میراث فرهنگی بافت تاریخی روستای رویین راه اندازی شد.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز