یادداشت  -  از کارشناسان برای حل  مشکلات محله بهره  بگیریم

یادداشت - از کارشناسان برای حل مشکلات محله بهره بگیریم

۰۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۹ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اجتماعی - قرار است در بازدید شهردار تهران از مناطق پایتخت، مشکلات رصد و برای حل آنها فکری شود. پس چه خوب که پیش از بازدید هدف مشخص باشد. شناخت منطقه، دیدن بی‌واسطه مشکلات، بررسی اولویت‌های هر منطقه و مواردی از این دست می‌تواند جزءاهداف بازدید باشد.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از همشهری - مصطفی اقلیما /  جامعه شناس و رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران : از دیدگاه من مشکلات شهری را باید در شب رصد کرد. بازدیدهای روزانه با تجمع شهروندان و درخواست های کوچک و بزرگ همراه است که برخی از آنها هم باید از مراجع دیگر حل شود. بازدید شهردار در شب مثل قدم زدن یک شهروند معمولی در خیابان است. وقتی خبری از اکیپ های همراه شهردار نیست و زندگی زیر پوست شهر جریان دارد؛ وقتی شهر خود واقعی اش را نشان می دهد. در سکوت و خلوت، چهره دیگری از شهر پیداست. شهردار و مدیران شهری منطقه هم می توانند در این فرصت وضعیت اجتماعی و فرهنگی، شهری و اقتصادی منطقه را برای شهردار، توضیح و او را در جریان معضلات قرار دهند.

بازدید شبانگاهی در زمان کوتاه تری هم انجام می شود. مثلاً در 2ساعت می شود از کل منطقه بازدید کرد. خوب است در این بازدید شبانگاهی، شهردار شب و معاون اجتماعی و فرهنگی هر منطقه هم همراه شهردار باشند. موضوع مشکلات و بودجه بررسی شود که برای هر مشکل محلی، شهردار منطقه می تواند بودجه تأمین کند یا این معضل در شمار معضلات فرامنطقه ای قرار می گیرد و نیاز به تأمین بودجه از شهرداری تهران دارد.

در مجموع کار بسیار خوبی است که شهردار تهران، مناطق را کامل و دقیق بشناسد و برای این منظور چه کاری بهتر از بازدید میدانی. اما بازدیدی که در روز و با گروه انجام شود زمان زیادی می برد. بازدید شبانگاهی با تعداد اندک کارشناسان، نتیجه بهتری برای اصلاح روند توسعه و حل مشکلات را در پی خواهد داشت.

نکته دیگر توجه به صندوق شکایاتی است که در شهرداری مناطق وجود دارد. شهروندان حرف دل، مشکلات و خواسته های خود را در این صندوق می اندازند. شهردار تهران می تواند برای باخبر شدن از نیازهای شهروندان هر منطقه حتماً نگاهی به این نامه ها داشته باشد و رسیدگی به آن را به عنوان مشکلات اصلی شهروندان هر منطقه در اولویت قرار دهد. برای رسیدگی به این موضوع هم می توان از کارشناسان پیگیر و مسئول بهره گرفت. چون شهردار تهران با مسائل و مسئولیت های زیادی مواجه است. من معتقدم که رسیدگی به همین نامه ها گاهی می تواند از بازدید هم نتیجه بخش تر باشد و رضایت شهروندان را تأمین کند.

این موضوع را هم مد نظر قرار دهیم که باید در هر منطقه مددکار اجتماعی داشته باشیم؛ کسی که با شهروندان سر و کار دارد و می تواند راهبردهایی برای حل مشکلات خاص شهروندان هر منطقه ارائه کند. برای حل مشکلات و معضلات در حوزه های مختلف باید از تخصص کارشناسان بهره بگیریم تا در زمان کوتاه تری به نتیجه برسیم.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط نیوز