فروش پاییزه کتاب در کردستان از 17 میلیارد ریال گذشت - فروش13 هزار جلد کتاب
سرویس اجتماعی - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: بیش از 17 میلیارد و 820 میلیون ریال کتاب در طرح پاییزه کتاب 1400 توسط 54 کتابفروشی استان به فروش رفته است.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس -  عبید رستمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در سنندج، با اشاره به اینکه طرح پاییزه کتاب از 29 آبان تا 3 آذرماه امسال همزمان با بیست و نهمین دوره هفته کتاب در این استان همزمان با سراسر کشور به اجرا درآمد، اظهار داشت: 54 کتابفروشی استان که 42 باب در مرکز استان 12 باب کتابفروشی در شهرستان های تابعه در این طرح مشارکت داشتند.

وی با اشاره به اینکه کردستان در این طرح از لحاظ تعداد کتاب هاب فروخته شده نهم و از نظر مبلغ فروش کتاب جزو ششمین استان برتر کشور بوده است، اضافه کرد: 17 میلیارد و 820 میلیون و 110 هزار و 676 ریال کتاب در این تعداد کتابفروشی به فروش رسید، که در این رده بندی استان کردستان از نظر مبلغ فروش کتاب در رده ششم کشور بعداز تهران، خراسان رضوی، اصفهان، قم و فارس قرار دارد.

فروش پاییزه کتاب در کردستان از 17 میلیارد ریال گذشت - فروش13 هزار جلد کتاب

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی کردستان  تعداد جلد کتاب فروخته شده در این طرح را ۱۳ هزار و 792 جلد اعلام کرد و افزود: کردستان بعد از استان های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، قم، فارس، گیلان، آذربایجان شرقی جزو استان های پرفروش از نظر تعداد کتاب های فروخته شده بود.

رستمی با بیان اینکه کتاب ها در این طرح با تخفیف ۲۰ درصدی عرضه شد، اظهار داشت: در این طرح سقف خرید کتاب در این دوره برای هر نفر براساس کُد ملی سه میلیون ریال بود.

فروش پاییزه کتاب در کردستان از 17 میلیارد ریال گذشت - فروش13 هزار جلد کتاب

طرح پاییزه کتاب

به گزارش فارس؛ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۱۳۹۴ برای هدفمندکردن یارانه نشر طرح های فصلی فروش کتاب(بهارانه، تابستانه، پاییزه و زمستانه) را آغاز کرد؛ بر این اساس کتابفروشی ها با شرایط تعیین شده به خریداران  کتاب تخفیف می دهند و مبلغ تخفیف داده شده را از وزارتخانه دریافت می کنند.

فراخوان ثبت نام از کتابفروشان برای حضور در طرح پاییزه کتاب ۱۴۰۰ از روز پنجشنبه ۲۰ آبان ماه ۱۴۰۰ آغاز شد و تا پایان روز دوشنبه ۲۴ آبان ادامه داشت براساس اعلام متولیان امر در این دوره از طرح های توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی ها (طرح های فصلی فروش کتاب) حضور ۹۸۰ کتابفروشی از سراسر ایران تایید شد. از این تعداد ۱۵۰ کتابفروشی در استان تهران و ۸۳۰ کتابفروشی در سایر استان ها فعالیت دارند. از تعداد ۸۳۰ کتابفروشی سایر استان ها، ۷۴۶ کتابفروشی در مراکز استان ها فعالیت دارند و ۴۱ کتابفروشی نیز در شهرهای کمتر برخوردار هستند.

اجرای طرح به مدت پنج روز، یعنی از روز شنبه ۲۹ آبان تا روز چهارشنبه سوم آذر ۱۴۰۰ خواهد بود. همانطور که در نشست خبری هفته کتاب نیز اعلام شد برای اجرای بهتر عدالت فرهنگی این طرح در شهرهای کمتر برخوردار از کتابفروشی ۱۰ روز است. بنابراین روز پایانی طرح در این شهرها پایان روز دوشنبه هشتم آذر خواهد بود.

در طرح پاییزه کتاب ۱۴۰۰ خریداران می توانند کتاب های تالیفی را با یارانه ۲۰ درصدی و کتاب های ترجمه شده را با یارانه ۱۵ درصدی از کتابفروشی های عضو طرح خریداری کنند. سقف مجاز خرید سیصد هزار تومان و سقف یارانه خرید برای هر خریدار ۶۰ هزار تومان تعیین شده است. اسامی، مشخصات و آدرس کتابفروشی های عضو طرح پاییزه کتاب ۱۴۰۰ نیز در tarh.ketab.ir قابل مشاهده است.

منبع : خبرگزاری فارس