بیشترین مشکلات عراقی ها در سفر به ایران

بیشترین مشکلات عراقی ها در سفر به ایران

۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۶ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس اجتماعی - رییس معاونت گردشگری در استان کربلا گفت: بی‌ثباتی قیمت‌ها، بدتعهدی و بدقولی در خدمات‌دهی و وجود دلال‌ها، مهم‌ترین مشکلات زائران و مسافران عراقی در ایران است.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از ایسنا - سید رائد که همراه با نمایندگان شرکت های گردشگری از استان های مختلف عراق برای مذاکره با آژانس های گردشگری ایران به مشهد سفر کرده بود و تنها نماینده دولتی هیأت گردشگری عراق محسوب می شد، هدف از سفر این هیأت بزرگ به ایران را تقویت رابطه بین شرکت های خصوصی دو کشور و هماهنگی بین آن ها برای ایجاد زمینه همکاری های بیشتر مخصوصا در زمینه گرشگری سلامت ذکر کرد.

او با اشاره به فرهنگ سفر عراقی ها که معمولا خانوادگی و بدون استفاده از خدمات شرکت ها و آژانس های معتبر و بیشتر با برنامه شخصی به ایران سفر می کنند، درباره تعداد شرکت های عراقی که به ایران مسافر و زائر می فرستند، گفت: شاید نتوان عدد دقیقی داد، ولی تقریبا حدود ۳۰ درصد از شرکت ها و آژانس های عراقی در زمینه گردشگری سلامت و مذهبی با ایران کار می کنند.

رائد درباره وضعیت تعاملات گردشگری دو کشور درحال حاضر، اظهار کرد: قبل از کرونا تسهیلات و شرایط سفر بین دو کشور بیشتر و آسان تر بود، اما الان وزارت بهداشت ایران قوانینی را تعیین کرده است که به هر حال باید رعایت کنیم، چون این مقررات فقط برای عراقی ها و ایرانی ها نیست. الان از همه کشورها به عراق سفر می کنند، مخصوصا در اربعین و این پروتکل ها که وزارتخانه های بهداشت کشورها تعیین می کنند باید رعایت شود.

او درباره مشکلاتی که مسافران عراقی در ایران دارند و بیشتر گزارش شده است، گفت: قیمت ها در ایران ثابت نیست و همیشه درحال افزایش است. نرخی پیش بینی می شود، اما وقتی زائر یا مسافر به ایران می آید قیمت ها تغییر کرده است. از طرفی، دلال ها و بعضی شرکت ها هم هستند که معمولا تعهد درستی نمی دهند و به وعده ها پایبند نیستند.

این مقام مسؤول گردشگری استان کربلا افزود: ما به ایران آمده ایم که شرکت های معتبر خصوصی دو کشور با یکدیگر کار کنند تا این مشکلات دیگر پیش نیاید و این شرکت ها منتظر تنظیم مقررات و توافق از سوی دولت ها نباشند، خودشان مستقیم، مستقل و در هماهنگی با یکدیگر کار کنند تا سفرها سامان پیدا کند و به وعده ها هم متعهد باشند.

هیأت عراقی متشکل از نمایندگان حدود ۶۰ آژانس و شرکت گردشگری از استان های مختلف این کشور پایان هفته گذشته در سفری به شهر مشهد، مذاکرات دوجانبه ای با آژانس های ایرانی با هدف سامان دهی سفرهای درمانی، زیارتی و تفریحی و حذف دلال ها داشت و همچنین از تعدادی بیمارستان فوق تخصصی، هتل و مراکز خرید در این شهر که مقصد اول عراقی ها در ایران محسوب می شود، بازدید کرد.

شرکت های ایرانی که پس از لغو ویزای سفرهای هوایی بین ایران و عراق، پیش بینی کرده اند تردد عراقی ها به ایران و مشخصا شهر مشهد افزایش یابد، می گویند: با مناسب سازی قیمت ها سعی دارند سفرهای گروهی و از طریق شرکت ها و آژانس های معتبر را برای عراقی ها جذاب تر کنند تا به تدریج واسطه ها و دلال ها که در سال های اخیر با ارائه خدمات ضعیف در ازای دریافت هزینه های سنگین، مشکلاتی را برای کشور و همچنین این مسافران پدید آورده اند، از بازار گردشگری عراق حذف شوند.

منبع : خبرگزاری ایسنا