2792 سیل طی 10 سال

2792 سیل طی 10 سال

۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۹ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس اجتماعی - هر ۳ روز یک سیل با خسارت ۲۵ میلیارد تومانی در ایران جاری شده است/ برآورد خسارات ناشی از سیل در یک دهه اخیر ۷۰ هزار میلیارد تومان است.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از همشهری - سیدمحمد فخار: سیل و خشکسالی دهه های اخیر همواره زندگی ایرانی ها را تهدید کرده است. این دو لبه تغییر اقلیم هر سال در بخش هایی از کشور بروز و ظهور بیشتر یافته اند و اثرات ناخواسته خود را بر ادامه زندگی در اقلیم کشور گذاشته اند.

در دهه اخیر ۲۷۹۲ سیل در کشور جاری شده و در مقابل، در کمتر از ۵ میلیون هکتار از حوضه های آبخیز اقدامات حفاظتی آبخیزداری انجام گرفته است. در چنین شرایطی اعداد امیدوارکننده اما ناکافی به گوش می رسد. سال گذشته اقدامات آبخیزداری در ۱.۲ میلیون هکتار انجام شد و امسال نیز این عدد با ۸۵درصد رشد قرار است در یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی و مراتع کشور اجرایی شود. مسعود منصور، رئیس سازمان جنگل ها در این باره می گوید: برای اجرای طرح های آبخیزداری در کشور که قرار است تا پایان سال در وسعت میلیون هکتاری اجرا شود، افزون بر ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان طرح مصوب آبخیزداری پیش بینی شده است. این طرح ها با توجه به شرایط کشت هر منطقه اجرایی می شود و درصورت تامین منابع، عملیاتی خواهد شد.
 

بهبود وضعیت منابع آبی

روند رو به رشد جاری شدن سیلاب در سال های اخیر نشان می دهد که بیشتر مناطق کشور در معرض تهاجم سیلاب های مخرب قرار دارند و ابعاد خسارات و تلفات جانی و مالی سیل متأسفانه افزایش یافته است.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها در این باره به همشهری می گوید: در دهه های اخیر برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی، کاهش پوشش گیاهی و استفاده غیراصولی از اراضی دلیل محکمی بر موجبات برهم خوردن تعادل اکولوژیک بوده است که در نهایت منجر به افزایش پتانسیل سیل خیزی حوضه های آبخیز می شود. به گفته پرویز گرشاسبی، البته سیل و خشکسالی دوروی سکه تغییرات آب و هواست که یکی از طریق مازاد آب (سیل) و دیگری از طریق کمبود آب (خشکسالی) عمل می کند. برای مقابله با این رویه، کارشناسانه ترین راه، افزایش اقدامات آبخیزداری است.

گرشاسبی درباره این سؤال همشهری که برای کنترل این شرایط بحرانی چه رویکردی باید اتخاذ شود، می گوید: در یک طرح آبخیزداری سعی می شود با شناخت ظرفیت ها و قابلیت های مختلف یک منطقه جغرافیایی محدود شده در قالب یک حوضه آبخیز، ضمن حل مشکلات مختلف اکولوژیکی، زیرساختی، انسانی و زیستی بیشترین بهره برداری انسانی در جهت رفاه حال آبخیزنشینان، در کنار تضمین توسعه پایدار آبخیز انجام شود. بدین ترتیب عملیات آبخیزداری و آبخوانداری از اقدامات زیربنایی در راستای مدیریت ریسک هم در حوزه خشکسالی و هم در حوزه سیل است. اجرای پروژه های آبخیزداری تنها راه برون رفت از بحران های سیل و خشکسالی است.
 

خسارت نجومی

هر ۳ روز یک سیل در ایران رخ می دهد و به گزارش وزارت نیرو، به طور متوسط ۲۵ میلیارد تومان خسارت برجا می گذارد. بدین ترتیب با برآورد وقوع ۲۷۹۲ سیل کوچک و بزرگ دهه ۹۰ که در کشور جاری شده، می توان چنین نتیجه گرفت که طی ۱۰ سال، ایران با ۷۰ هزار میلیارد تومان خسارت ناشی از سیل مواجه شده است. این درحالی است که طرح های آبخیزداری امسال با افزایش خیره کننده هزینه ها، به ۲۵۰۰ میلیارد تومان رسیده و قرار است ۵ درصد حوضه های مورد نیاز را پوشش دهد.

2792 سیل طی 10 سال

منبع : همشهری آنلاین

آخرین اخبار سرویس اجتماعی