داستان یک همسایه پر دردسر! -  (میدان مشق)؛ شارع عام یا ملک خصوصی؟
سرویس اجتماعی - محوطه میدان مشق بر اساس تقسیم بندی شهری شارع عام محسوب می شود و مطابق قانون کسی نمی تواند ادعای مالکیت روی آن داشته باشد اما ظاهراً یکی از اهالی این میدان توجه چندانی به این قانون ندارد.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - سعیده اسدیان: یکی از نمادهای قدیمی پایتخت، میدان مشق یا همان باغ ملی است که قدمت آن به حدود یک قرن پیش می رسد.

بنایی به یادگار از دوره قاجار؛ همان روزها که تهران، «طهران» بود و به تازگی مزه پایتختی را می چشید و حالا در اطراف خود موزه های مهمی همچون پست، تلگراف و تلفن، موزه ملی ایران، موزه علم و فناوری، کتابخانه و موزه ملی ملک، موزه عبرت، موزه سکه بانک سپه و... دارد و در این میان ساختمان وزارت امور خارجه هم در همین میدان جا خوش کرده اما به همسایه ای پر دردسر برای اطرافیانش تبدیل شده است.

داستان یک همسایه پر دردسر! -  (میدان مشق)؛ شارع عام یا ملک خصوصی؟

میدان مشق؛ شارع عام یا ملک خصوصی؟

ماجرا از این قرار است که این وزارتخانه هر از گاهی به بهانه های مختلف اقداماتی را در راستای محدودیت تردد به میدان مشق اعمال می کند، این در حالی است که این محوطه بر اساس تقسیم بندی شهری شارع عام محسوب می شود  مطابق قانون کسی نمی تواند ادعای مالکیت روی آن داشته باشد اما ظاهرا ً وزارت امور خارجه توجه چندانی به این قانون ندارد.

چرا که بر اساس مشاهدات خبرنگار فارس با حصارکشی های صورت گرفته از ضلع غربی خیابان کوشک به سمت سی تیر و همچنین ضلع شرقی خیابان کوشک به سمت هتل فردوسی اختیار خیابان هایی که موزه های ملی، پست و ملک در آن ها قرار دارند به دست این وزارتخانه افتاده و در روند بازدید از موزه های اطراف، مشکلات جدی ایجاد کرده است.

داستان یک همسایه پر دردسر! -  (میدان مشق)؛ شارع عام یا ملک خصوصی؟

تبدیل میدان مشق به پارکینگ وزارت خارجه

بهانه های این وزارتخانه برای بسته نگه داشتن درها به همین جا ختم نشده، چون روزهای پنجشنبه و جمعه علاوه بر درهای اطراف، در اصلی باغ ملی هم به روی گردشگران و شهروندان بسته است، البته 3 ماه پیش و با اعتراض موزه های اطراف وزارت امور خارجه، روزهای پنجشنبه از این قاعده مستثنی شد، اما همچنان روزهای جمعه که به اصطلاح «گل گردشگری» به حساب می آید و مردم در پساکرونا و با بهبود شرایط مایل به بازدید از موزه ها هستند، با درهای بسته مواجه می شوند.

داستان یک همسایه پر دردسر! -  (میدان مشق)؛ شارع عام یا ملک خصوصی؟

حالا مدتی است که محوطه باغ ملی که با منطق وزارت امور خارجه بیشتر به یک ملک شخصی تبدیل شده، به محلی برای پارک خودروهای این وزارتخانه بدل شده است، در واقع محوطه ای که باید محل تردد گردشگران باشد جای خود را به یک پارکینگ شخصی داده، در حالی که وزارت امور خارجه یک پارکینگ طبقاتی بزرگ در خیابان سخایی دارد.

داستان یک همسایه پر دردسر! -  (میدان مشق)؛ شارع عام یا ملک خصوصی؟

اینجا «عکسبرداری ممنوع!» نیست

تمام این موضوعات در کنار رفتارهای نامناسب و بعضاً خشونت آمیز کارکنان این وزارتخانه در مواجه با مردم و گردشگرانی که برای عکاسی از این محوطه به باغ ملی می آیند، به مرور زمان پاخور گردشگر را در این مکان کمرنگ می کند، این در حالی است که در هیچ کجای محوطه میدان مشق تابلویی با عنوان «عکسبرداری ممنوع!» نصب نشده اما متأسفانه نگارنده هم تجربه برخورد تند و زننده یکی از همین افراد را هنگام عکاسی در محوطه باغ ملی داشته است.

داستان یک همسایه پر دردسر! -  (میدان مشق)؛ شارع عام یا ملک خصوصی؟

ای کاش متولیان امر به این موضوع واقف باشند که این انحصارطلبی از سوی وزارت امور خارجه نه تنها موزه های اطراف را متضرر می کند بلکه باعث می شود در شرایط فعلی که شیوع کرونا کمتر و نیاز به حضور گردشگر بیشتر حس می شود، گردشگران را هم از حضور در قلب پایتخت دلزده کند.

منبع : خبرگزاری فارس