چند توصیه به واکسن گریزها -  احتمال ابتلا و مرگ 10 برابری واکسن نزده ها جدی است
سرویس اجتماعی - رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله (عج) گفت: مطالعات زیادی در خارج و داخل کشور انجام شده است که نشان می دهد میزان ابتلا، بستری و میزان مرگ و میر در افراد واکسینه نشده بیش از ۱۰ الی ۱۸ برابر بیشتر است.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - حسن ابوالقاسمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله (عج) درگفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس اظهار داشت: مطالعات زیادی در خارج و داخل کشور انجام شده است که نشان می دهد میزان ابتلا، بستری و میزان مرگ و میر در افراد واکسینه نشده بیش از ۱۰ الی ۱۸ برابر بیشتر است این مطالعات انکار ناپذیر و دقیق است. تا وقتی که زنجیره انتقال شکسته شود رعایت پروتکل های بهداشتی لازم است و نمی توان گفت که واکسن به تنهایی موثر است.

وی گفت: ممکن است برخی فکر کنند که عوارض واکسن بیشتر از سود آن است! این موضوع به نظر من صحیح نیست و واکسنهای پروتیینی نیز کم عارضه ترین نوع واکسنها هستند. همچنین واکسنهایی که ویروس ضعیف شده هستند هم عارضه چندانی نداشتند. آمریکایی ها هنوز نتوانستند به واکسیناسیون بالای 50 درصد برسد و به نظرم مردم آنجا به واکسنهای mRNA اعتقادی ندارند و نگران تزریق واکسن هستند.

ابوالقاسمی  تصریح کرد: در طول زندگی ما داروهای زیادی مصرف می کنیم و باید همه چیز بر اساس شواهد باشد و شواهد نشان می دهد که واکسنهای کرونا امن هستند و هیچگونه جای نگرانی برای تزریق واکسن وجود ندارد. مردم نباید به این کلاسهای افراد ضد واکسن مراجعه کنند ما افرادی را دیدیم که واکسن دریافت نکردند به بیماری مبتلا شدند و جان باختند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله (عج) گفت: بخش زیادی از کاهش مرگ و میر و ابتلا را مدیون واکسیناسیون هستیم. کشور از الان باید برای تزریق در یادآور برنامه ریزی کند و اگر فردی چند ماه پس از تزریق واکسن واکسنی دریافت نکرد ممکن است به بیماری مبتلا شود و با بی توجهی به دز یادآور ممکن است باعث شعله ور شدن مجدد کرونا در کشور شود لذا باید توجه کنیم که مردم به موقع دز یادآور را دریافت کنند.

 

منبع : خبرگزاری فارس