کولاک برف مهمان آخر هفته گلستانی ها -  اختلال احتمالی در تردد جاده های کوهستانی
سرویس اجتماعی - مدیرکل هواشناسی استان گلستان از کاهش دما در آخر هفته جاری و بارش باران و برف و وقوع کولاک برف در ارتفاعات این استان خبر داد.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از ایسنا - نوربخش داداشی با اشاره به برگزاری نشست پیش آگاهی و کمیته بحران هواشناسی در مرکز پایش و مانیتورینگ اداره کل هواشناسی استان گلستان، اظهار کرد: در روزهای آتی شاهد نفوذ سامانه سرد و بارشی خواهیم بود که عمدتا از ساعات انتهایی عصر و شب پنجشنبه آغاز می شود.

وی با بیان اینکه اثرات این سامانه در استان گلستان به شکل بارش باران و برف خواهد بود، افزود: در ارتفاعات نیز اثرات این سامانه همراه با کولاک برف، احتمال تگرگ، مه غلیظ، کاهش محسوس دما، و وزش باد شدید است.

مدیرکل هواشناسی استان گلستان از وزش باد شدید با سرعتی بالغ بر 70 کیلومتر بر ساعت در این بازه زمانی خبر داد و خاطرنشان کرد: این بادها تا پایان جمعه شب به طول خواهد انجامید.

داداشی با تاکید بر اینکه اثرات این مخاطره آب و هوایی بصورت آبگرفتگی معابر، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و وقوع روان آب است، ادامه داد: به دلیل یخبندان و کولاک برف اختلال در تردد جاده ای بخصوص جاده های کوهستانی و احتمال آسیب به سازه های با مقاومت پایین را به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه پس از بحث و گفتگوی کارشناسی مقرر شد تا مراتب با صدور هشدار نارنجی شماره 17- 1400/10/28 به مدیریت بحران و سایر دستگاههای خدمت رسان، صدا و سیما و عموم مردم اطلاع رسانی شود، گفت: توصیه می کنیم تا دستگاههای ذیربط نسبت به بازگشایی مسیر آبراهه ها طی زمان هشدار، عدم اسکان و دوری از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در تردد جاده ای، پرهیز از صعود به ارتفاعات و انجام سایر تمهیدات پیشگیرانه اقدام لازم را به عمل آورند.

مدیرکل هواشناسی استان گلستان با تاکید بر اینکه به سبب یخبندان شبانه پس از عبور این سامانه لازم است که به منظور اطلاع رسانی به مبادی ذیربط کلیه کارشناسان ستادی و شهرستانها از آمادگی لازم برخوردار باشند و تصریح کرد: امیدواریم مردم و مسئولان عزیز با برنامه ریزی خوب از این بازه زمانی نیز به سلامت عبور کنند.

منبع : خبرگزاری ایسنا

آخرین اخبار سرویس اجتماعی