پرداختن به مسئله آسیب های اجتماعی باید از کار تشریفاتی خارج شود
سرویس اجتماعی - معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضائیه گفت: پرداختن به مسئله آسیب‌های اجتماعی و جرائم به عنوان یک وظیفه قانونی، شرعی و اخلاقی ما است که باید به آن احساس تعهد کنیم تا کار فقط جنبه تشریفاتی پیدا نکرده و به صورت عملیاتی انجام شود.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - سومین گردهمایی معاونین اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه به صورت برخط به ریاست جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضائیه برگزار شد.

در این نشست معاونین اجتماعی و پیشگیری ۳۱ استان کشور حضور داشته و استان های مرکزی، زنجان، خراسان جنوبی، قزوین و چهارمحال بختیاری به عنوان سرگروه گزارش عملکرد و پیشنهادات خود و زیرگروه ها را بیان کردند.

جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم در ابتدای سخنان خود به فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: ایشان آسیب های اجتماعی را  مهمترین مسئله و بزرگترین خطر در کشور می دانند. به گفته ایشان مسئله آسیب های اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم باید به نحوی باشد که مسئولین احساس کنند آن مسئله برای خود و خانواده خودشان اتفاق افتاده است و با جدیت به حل آن بپردازند.

جهانگیر افزود: پرداختن به مسئله آسیب های اجتماعی و جرائم به عنوان یک وظیفه قانونی، شرعی و اخلاقی ما است که باید به آن احساس تعهد کنیم تا کار فقط جنبه تشریفاتی پیدا نکرده و به صورت عملیاتی انجام شود.

وی ادامه داد: زمانی کار ما از حالت تشریفاتی خارج می شود که خروجی کارمان را ببینیم و این امر مستلزم پرداختن به دو موضوع برنامه ریزی و  اولویت بندی است. یعنی  پس از شناسایی آسیب ها و برنامه ریزی آن ها را اولویت بندی کنیم.

جهانگیر بیان کرد:  این مسئله را باید بدانیم هم قوه قضائیه و هم سایر بخش ها در کشور وظیفه پیشگیری دارند. باید از دستگاه هایی که بودجه پیشگیری می گیرند مطالبه گر بود که خروجی کارشان چیست.

وی ادامه داد: ما به عنوان معاونت اجتماعی و پیشگیری این حق را داریم که بدانیم سایر دستگاه ها در امر پیشگیری چه اقداماتی انجام می دهند تا از آن الگو بگیریم و یا مانع از موازی کاری آن مسئله در سایر دستگاه ها شویم.

جهانگیر ضمن تاکید بر اهمیت همکاری سایر دستگاه ها با این معاونت عنوان کرد: وظیفه معاونت اجتماعی این است آمار و اطلاعات آسیب ها را احصاء و برای همراه کردن سایر دستگاه ها در اختیارشان قرار دهد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه به استفاده از ظرفیت های نیروهای مسلح اشاره کرد و گفت: نیروی انتظامی، سپاه و بسیج در تمام عرصه ها حضور دارند و باید با تبادل اطلاعات از ظرفیت این سه مجموعه استفاده کرد تا کارهای بزرگ در زمینه پیشگیری انجام شود.

وی افزود: آموزش و پرورش یکی دیگر از دستگاه هایی است که در زمینه پیشگیری می تواند کارهای بزرگی انجام دهد زیرا از دوران دبستان حوزه تربیت و پرورش دانش آموزان را  بر عهده دارد.

جهانگیر اظهار داشت: یکی دیگر از ظرفیت ها که درون قوه قرار دارد زندان ها است باید افرادی از معاونت پیشگیری به زندان ها بروند و پرونده مجرمان را مطالعه و آن ها را با کمک روانشناسان تحلیل کنند. زیرا از نتایج به دست آمده می توان برای راه های کاهش آسیب های اجتماعی بهره برد.

وی در پایان گفت: بنا بر تاکید رییس قوه قضائیه یکی از وظایف مسئولین این است که آسیب های اجتماعی را از نزدیک ببینند و در جریان این آسیب ها قرار گیرند؛ زیرا لمس موضوع با چیزی که از دور دیده می شود متفاوت است و می تواند در برنامه‎ریزی برای حل آن کمک کند.

منبع : خبرگزاری فارس