آمریکا با استقلال سازمان بهداشت جهانی مخالف است

آمریکا با استقلال سازمان بهداشت جهانی مخالف است

۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۰ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس اجتماعی - آمریکا که تامین کننده اصلی سازمان بهداشت جهانی است، در برابر طرح‌های پیشنهادی برای مستقل‌تر شدن این سازمان، مقاومت می‌کند.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از ایسنا - خبرگزاری رویترز، طبق یک سند سازمان بهداشت جهانی که به صورت آنلاین منتشره شده، این طرح پپیشنهادی، که توسط کارگروه تامین مالی پایدار سازمان بهداشت جهانی ارائه شد، سهم مقرر مشارکت سالانه هر یک از اعضا را افزایش می دهد.

این طرح بخشی از یک روند اصلاحات گسترده تر است که از دل همه گیری کرونا بیرون آمده است؛ همه گیری ای که توانایی سازمان بهداشت جهانی در مداخله زودهنگام در بحران ها را به چالش کشید.

اما مقامات آمریکایی به رویترز گفتند که دولت این کشور با این اصلاحات مخالفت می کند چرا که نگرانی هایی درباره توانایی این سازمان در مقابله با تهدیدهای آتی از جمله چین دارد.

آمریکا در عوض به دنبال ایجاد یک بودجه مجزاست که مستقیما توسط اهداکنندگان کنترل شده و بخش پیشگیری و کنترل شرایط بحرانی و اضطراری در حوزه سلامت است.

چهار مقام اروپایی حاضر در گفت وگوها، که خواستند نامشان فاش نشود، این مخالفت آمریکا را تایید کردند. این در حالی است که دولت واشنگتن هنوز در این رابطه هیچ اظهارنظری نکرده است.
در این سند آمده است: این پیشنهاد مطرح شده خواستار افزایش تدریجی کمک های اجباری کشورهای عضو از سال ۲۰۲۴ میلادی می شود تا نیمی از بودجه دو میلیارد دلاری این نهاد را تا سال ۲۰۲۸ تامین کنند. این در حالی است که اکنون کمک های کشورهای عضو کمتر از ۲۰ درصد از بودجه کلی این سازمان را تشکیل می دهند.

منبع : خبرگزاری ایسنا