3 سناریوی شورای شهری ها برای بودجه 1401 شهرداری تهران -  پرونده بودجه زیر ذره بین کمیسیون تلفیق
سرویس اجتماعی - لایحه بودجه 1401 شهرداری تهران هفته پیش توسط زاکانی به میزان حدود 56 هزار میلیارد تومان به شورای شهر ارائه شد. حالا شورای شهری‌ها می گویند؛ 3 سناریو برای بودجه در نظرگرفته شده و در جلسه بعدی صحن شورا تکلیف بودجه نهایی خواهد شد.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - گروه شهری: لایحه بودجه 1401 شهرداری تهران، 28 دی سه شنبه هفته پیش  توسط علیرضا زاکانی شهردار تهران به شورای شهر تهران تقدیم شد. بنابر گفته های شهردار تهران برای مدیریت شهر در سال آینده بودجه ای معادل ۵۶ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که رشد 51 درصدی داشته است.

زاکانی در صحن شورای شهر تهران درباره جزئیات بودجه 1401 شهرداری اظهارداشت: این اولین بودجه ای است که توسط شورای شهر و شهرداری تهران در دوره جدید ارائه می شود به طوریکه بودجه سال قبل شهرداری تهران در ابتدا 48 هزار میلیارد تومان بود که در ادامه با اصلاحیه صورت گرفته این میزان به 37 هزار و 700 میلیارد تومان کاهش پیدا کرد.

شهردار تهران گفت: بر همین اساس ما مکلف شدیم در مسیر محقق شدن بودجه 37 هزار و 700 میلیارد تومانی مصوبه شورای شهر تهران و اصلاحیه صورت گرفته آن گام برداریم که پیش بینی می شود تا پایان سال جاری مبلغ 32 هزار و 500 میلیارد تومان تا 33 هزار میلیارد تومان از این بودجه محقق شود.

برای سال آینده نیازمند یک کار جدی و تحولی در مدیریت شهری هستیم

زاکانی با اشاره به اینکه ما برای سال آینده نیازمند یک کار جدی و تحولی در مدیریت شهری هستیم، تصریح کرد: باید بتوانیم بخشی از خلاء ها و کاستی هایی که از گذشته برای ما به یادگار مانده برطرف کنیم تا بتوانیم خدمات خوبی را به شهروندان ارائه کنیم.

زاکانی ادامه داد: آنچه که امروز در قالب لایحه بودجه 1401 شهرداری تهران تحویل می شود ویژگی های خاص خودش را دارد و در راستای رویکردهای تحولی مدیریت شهری اعم از شورا و شهرداری تهران است و سعی شده در لایحه بودجه 1401 شهرداری تهران پیوستگی پروژه ها و همچنین سیاست های ابلاغی شورای شهر تهران در تدوین بودجه و سندی که دو هفته پیش تقدیم شورا شده است حفظ شود.

3 سناریوی شورای شهری ها برای بودجه 1401 شهرداری تهران -  پرونده بودجه زیر ذره بین کمیسیون تلفیق

وی گفت: در تدوین بودجه 1401 شهرداری تهران به مواردی از جمله سیاست های هفت گانه شورا، سند تهیه شده شهرداری تهران و همچنین برنامه 5 سال سوم شهرداری تهران توجه شود. اگر چه برنامه سوم شهرداری تهران خلاء های جدی دارد اما به هر طریق در تدوین بودجه به این موارد عنایت شده است.

شهردار تهران با اشاره به اینکه در فرآیند تدوین لایحه بودجه 1401 شهرداری تهران، سرفصل های خوبی در دو بخش پیش بینی شده است، گفت: بخشی از آن به بودجه سال آینده و بخشی دیگر نیز به تعهدات ما ناظر خواهد بود.

زاکانی با اشاره به میزان بودجه 1401 شهرداری تهران خاطرنشان کرد: در لایحه اشاره شده میزان بودجه 56 هزار و 869 میلیارد تومان دیده شده است که این میزان نسبت به بودجه اصلاح شده سال جاری (37 هزار و 700 میلیارد تومان) 51 درصد رشد داشته است.

توجه به مشارکت ها و سرمایه گذاری بخش خصوصی در بودجه 1401

وی ادامه داد: در لایحه بودجه 1401 شهرداری تهران به موضوع دیگری که توجه شده است بحث مشارکت ها و سرمایه گذاری بخش خصوصی است. به عنوان مثال ما مجوزی را داریم که 46 هزار متر مربع بافت پیرامونی شهری را (8 پروژه در 8 مجموعه) بارگذاری کنیم که در سنوات گذشته در یک نقطه از این تعداد بارگذاری شده و ما برای سال آینده و بر اساس بررسی هایی که انجام شده است بنا داریم در 5 نقطه کار ویژه و فاخری را انجام بدهیم که با اجرای طرح خود مبلغ 10 هزار میلیارد تومان درآمد شهرداری را ایجاد می کند و این مبلغ درآمد پایدار برای شهرداری خواهد بود که در بخش حمل و نقل و زیرساخت ها نیز به همین شکل عمل خواهیم کرد.

شهردار تهران گفت: همچنین در لایحه بودجه 1401 شهرداری تهران به اتمام پروژه یادگار حضرت امام و همچنین خط موازی امام علی در غرب تهران اشاره شده است. علاوه بر اینکه در این بودجه به اجرای پروژه های بزرگ در شهر نیز تاکید شده است که البته اجرای این پروژه ها خارج از این اعتبارات ذکر شده خواهد بود و که از جمله پروژه های داخل شهر می توان به ادامه بزرگراه شهید صیاد تا آزادگان اشاره کرد.

زاکانی با اشاره به اینکه یکی از سیاست های شهرداری در سال آینده استفاده از مشارکت ها و سرمایه گذاری در شهر خواهد بود، افزود: به هر حال به ازای هر گونه سرمایه گذاری علاوه بر ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری، شرایط خوبی نیز برای شهروندان در سطح شهر تهران رقم خواهد خورد.

عمده درآمدهای شهرداری از عوارض عمومی

وی با بیان اینکه بودجه سال آینده نسبت به بودجه اصلاح شده شهرداری تهران با 51 درصد رشد مواجه خواهد بود، گفت: عمده درآمدهای شهرداری که به میزان 15 هزار میلیارد تومان خواهد بود از عوارض عمومی خواهد بود و در واقع در موضوع شهرسازی، شاهد تحولی در این حوزه خواهیم بود.

شهردار تهران گفت: متأسفانه ما با دستان خودمان قفل بر ساخت و ساز در شهر تهران زده ایم. از تاریخ مرداد 98 تا آغاز این دوره از مدیریت شهری فقط 4 هزار و 700 پروانه ساخت صادر شد که این اتفاق ناخوشایندی است و ان شاءالله با برنامه ریزی در سال آینده شرایط بهتری در حوزه ساخت و ساز فراهم خواهد شد.

روش های نوین مالی یکی از ظرفیت های جدید در شهر برای تحقق بودجه 

وی بهره گیری از روش های نوین مالی را یکی دیگر از ظرفیت های جدید در شهر برای تحقق بودجه سال آینده ذکر کرد و افزود: از 56 هزار میلیارد تومان بودجه شهرداری تهران در سال آینده مبلغ 23 هزار و 471 میلیارد تومان ناظر به هزینه ها خواهد بود که در این بخش نیز افزایش 10 درصدی حقوق پرسنل با توجه به تورم در نظر گرفته شده است.

لایحه بودجه زیر ذره بین کمیسیون تلفیق

ناصر امانی عضو شورای شهر تهران درباره سرانجام بودجه 1401 شهرداری تهران اظهار داشت: در جلسه قبلی صحن شورای شهر تهران، علیرضا زاکانی شهردار پایتخت در لایحه بودجه 1401 شهرداری تهران را با رقمی حدود 56 هزار میلیارد تومان به صحن شورای شهر ارائه داد.

3 سناریوی شورای شهری ها برای بودجه 1401 شهرداری تهران -  پرونده بودجه زیر ذره بین کمیسیون تلفیق

وی افزود: تصمیم گیری نهایی در مورد بودجه شهرداری بستگی به جمع بندی اعضای شورای شهر دارد بر همین اساس فردا در کمیسیون تلفیق قرار است سه سناریو در مورد این قضیه مطرح شود.

وی گفت: کمیسیون تلفیق شامل رؤسای پنجگانه کمیسیون های شورا و هیأت رئیسه است و اگر آقای چمران حالشان مساعد باشد که در این جلسه حضور می یابند و اگر پزشک فعلا توصیه داشته باشد که منزل استراحت کنند، پرویز سروری نائب رئیس شورای شهر تهران به جای ایشان خواهند بود.

سرانجام تعیین تکلیف بودجه در صحن بعدی شورای شهر

امانی خاطرنشان کرد: در کمیسیون تلفیق تلاش خواهد شد که تصمیم در مورد بودجه به صورتی باشد که امکان اجرایی شدن آن و کسب کردن منابع مالی فراهم باشد و در نهایت پس از تصمیم گیری در کمیسیون تلفیق بررسی نهایی در جلسه بعدی شورای شهر انجام خواهد شد.

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران هم درباره اینکه آیا بودجه اعلام شده در لایحه بودجه 1401 قابلیت تحقق دارد یا خیر، گفت: این مسأله بستگی به تلاش دوستان در شهرداری دارد.

3 سناریوی شورای شهری ها برای بودجه 1401 شهرداری تهران -  پرونده بودجه زیر ذره بین کمیسیون تلفیق

وی افزود: همچنین این قضیه به  این بستگی دارد که در شهرداری چقدر بتوانند مشارکت های عمومی را جذب کنند به هر حال شرایط کشور هم در این زمینه حائز اهمیت است تا افق روشنی ان شاءالله جهت تحقق بودجه باز شود.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه بودجه 1401 باید به صورتی باشد که انگیزه کار کردن در نیروها را به همراه داشته باشد و عملیاتی هم باشد، گفت: فعالیت های عمرانی در این زمینه بسیار حائز اهمیت است و اصول اساسی سعی خواهد شد در اجرای برنامه ها از طریق بودجه 1401 درنظر گرفته شد.

چمران خاطرنشان کرد: شهرداری سال 1400 دو مورد بودجه داشت، یکی آنکه شورای پنجم تصویب کرده بود و برای تا پایان سال عملیاتی نبود و دیگری بودجه ای که ما برای سال 1400 اصلاح کردیم و کمتر شد. بر همین اساس بودجه 1401 نسبت به بودجه 1400 که شورای پنجمی ها تصویب کردند تفاوت چندانی ندارد ولی نسبت به بودجه اصلاح شده تفاوت فاحش است.

سرانجام بودجه شهرداری چگونه رقم می خورد؟

اواخر آذر امسال لایحه اصلاحیه بودجه 1400 شهرداری تهران با اندکی تغییرات به تصویب شورای شهر تهران رسید؛ اصلاحیه ای که به واسطه آن شهرداری خواستار کاهش سقف بودجه مصوب سال جاری شد. بودجه اولیه سال 1400 که به تصویب شورای شهر در دوره پنجم رسیده بود 48 هزار و 880 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم مصوب بودجه سال 99 حدود 60 درصد افزایش یافته بود. بودجه مصوب پارسال شهرداری تهران 30 هزار و 570 میلیارد تومان بود که با این افزایش، قرار بود در سال جاری رشد قابل توجهی پیدا کند.

اما به دلیل اینکه بودجه مصوب شورای پنجم با نزدیک شدن به ماه های پایانی سال امکان تحقق نشد شورای ششم بودجه را اصلاح و میزان آن را کاهش داد با این اصلاحیه شهرداری تهران سقف بودجه مصوب خود را 23 درصد نسبت به رقم اولیه کاهش داده و اکنون بودجه 1400 به 37 هزار و 700 میلیارد تومان رسیده است.

حالا با نزدیک شدن به سال 1401 پرونده جدید بودجه ای برای شهرداری باز شده و باید دید تصمیم شورای شهری ها در مورد لایحه بودجه 1401 شهرداری چگونه است و آیا میزان بودجه کاهش می یابد یا تغییری نخواهد داشت؟

منبع : خبرگزاری فارس