ضرورت (قضازدایی با استفاده حداکثری از ظرفیت شوراهای حل اختلاف)

ضرورت (قضازدایی با استفاده حداکثری از ظرفیت شوراهای حل اختلاف)

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۹ زمان مطالعه : 11 دقیقه
سرویس اجتماعی - رئیس کل دادگستری تهران بر ضرورت قضازدایی با استفاده حداکثری از ظرفیت شوراهای حل اختلاف تاکید کرد.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - رسانه و ارتباطات دادگستری کل استان تهران؛ علی القاصی، رئیس کل دادگستری استان تهران در راستای بازدیدهای از پیش اعلام نشده از مراجع و واحدهای قضایی و به منظور بررسی «نحوه خدمات رسانی به مراجعان» و «ارزیابی کیفیت رسیدگی های قضایی»، با همراهی جعفر داراب خانی رئیس حوزه ریاست و یحیی جعفری رئیس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران از مجتمع قضایی «شهید قدوسی» بازدید به عمل آورد. 

رئیس کل دادگستری استان تهران ضمن بازدید از بخش ها و شعب مختلف مجتمع قضایی شهید قدوسی میزان موجودی و تعیین اوقات در هر یک از شعب را مورد ارزیابی قرار داد.

القاصی در جریان بازدید از شعب این مجتمع قضایی با شعبه ای مواجه شد که حجم قابل توجهی از پرونده های کثیرالشاکی مربوط به رمزارزها را رسیدگی می کند. 

«تسریع در تعیین تکلیف پرونده های کثیرالشاکی» و «اولویت دهی به احقاق حقوق مالباختگان» دو توصیه رئیس کل دادگستری استان تهران به قاضی این شعبه بود. 

وی در ادامه بازدید از مجتمع قضایی شهید قدوسی با مراجعه کننده ای مواجه شد که مدعی بود تناسب میان مجازات و جرم در خصوص اتهام وی رعایت نشده است.

رئیس کل دادگستری استان تهران فی المجلس دستور داد تا پرونده قضایی این فرد در اسرع وقت جهت صحت سنجی در اختیار وی قرار گیرد. 

القاصی همچنین از بخش ها و شعب مختلف دادسرای ناحیه شش بازدید کرد و نحوه کارسنجی و تقسیم کار را مورد ارزیابی قرار داد. 

رئیس کل دادگستری استان تهران پس از بازدید از بخش های مختلف این مجتمع قضایی و رسیدگی به مشکلات حقوقی و قضایی تعدادی از مراجعه کنندگان در جمع کارکنان قضایی و اداری مجتمع قضایی شهید قدوسی حضور یافت و به استماع مشکلات و دغدغه های آن ها پرداخت. 

مدیریت مجموعه قضایی استان تهران در کنار کارکنان است؛

القاصی در جریان نشست با کارکنان قضایی و اداری مجتمع قضایی شهید قدوسی هدف از انجام این بازدید را دیدار مستقیم و چهره به چهره با کارکنان قضایی و اداری و آگاهی از نظرات، پیشنهادات و انتقادات آن ها به منظور بهبود عملکرد دستگاه قضایی در استان تهران عنوان کرد و گفت: دلیل این حضور و جلسه از این جهت است که همه عزیزان بدانند مدیریت مجموعه قضایی استان تهران در کنار آن ها است و برای پیش برد امورات از آن ها استمداد می طلبد. 

فراخوان رئیس کل دادگستری استان تهران برای جمع آوری ایده ها

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به دریافت ایده ها و نظرات دو هزار نفر از کارکنان قضایی و اداری مجموعه قضایی استان تهران اظهار کرد: از همه کارکنان قضایی و اداری استان تهران با توجه به اینکه در میدان عمل و بطن کار قرار دارند، خواسته می شود تا با ارائه پیشنهادات، انتقادات و نظرات سازنده خود مدیریت را برای بهبود وضعیت دستگاه قضایی در استان تهران و اصلاح فرایندهای اشتباه و خدمت رسانی هر چه بهتر به شهروندان یاری دهند. 

قوی ترین بازوی کارشناسی مدیریت یک مجموعه، کارکنان همان مجموعه محسوب می شوند

وی با تاکید بر اینکه مجموعه مدیریت قضایی استان تهران پذیرای ایده ها و نظرات قضات، بازپرسان، دادیاران، دفترداران، کارمندان و تمامی کارکنان عدلیه در این استان به منظور ارائه خدمت هر چه بهتر به شهروندان است، بیان کرد: قوی ترین بازوی کارشناسی مدیریت یک مجموعه، در صورت اینکه نقاط نظر به خوبی اخذ، تحلیل، دسته بندی و استفاده شود، کارکنان همان مجموعه محسوب می شوند و این امر در بهبود، ارتقاء و پیشرفت مجموعه، رفع اشتباهات و اصلاح رویه های ناصواب در آن مجموعه و نظم دهی به امور می تواند مثمر ثمر واقع گردد.

القاصی در بخش دیگری از سخنان خود به چالش های موجود در دستگاه قضایی اشاره کرد و در عین حال حل بخش عمده ای از این چالش ها را در گروء اصلاح کارکردها و تصمیمات مدیریتی دانست. 

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه اهمیت و جایگاه والای عدلیه در جامعه اسلامی را مورد اشاره قرار داد و گفت: خدمت در دستگاه قضایی به عنوان دستگاه مسئول اجرای عدالت و احقاق حق در جامعه، در صورت صحت عمل، علاوه بر اینکه سبب نمود عینی عدالت در جامعه و رضایت شهروندان خواهد شد، پاداش اخروی نیز برای همه عزیزان به همراه خواهد داشت. 

عدلیه محل التجاء ستم دیدگان و مظلومان است

وی عدلیه را محل التجاء ستم دیدگان و مظلومان دانست و در عین حال گفت: امروزه جامعه با مشکلات زیادی از حیث مسائل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی مواجه است و از این حیث، وضعیت جامعه ویژه و خاص است که در نهایت خروجی این مشکلات در دستگاه قضایی نمود پیدا می کند. 

نباید این گونه تصور شود که مدیریت از بدنه دستگاه قضایی جدا است

القاصی با بیان اینکه قوه قضاییه متشکل از یکایک کارکنان آن اعم از اداری و قضایی در بخش های مختلف است، اظهار کرد: نباید این گونه تصور شود که مدیریت از بدنه دستگاه قضایی جدا است؛ بلکه مدیریت با مسئولیت بیشتر و سنگین تر در کنار کارکنان قرار دارد تا بتواند با استفاده بهینه از ظرفیت های موجود در جهت ارتقاء وضعیت دستگاه قضایی قدم بردارد. 

رئیس کل دادگستری استان تهران ضرورت توجه به نقاط قوت و پیشرفت های چشم گیر در عدلیه و در دوره «تحول و تعالی» را مورد تاکید قرار داد و گفت: علی رغم کمبودها و کاستی ها قضات جهادگر، خداجو و عدالت جوی بسیاری در دستگاه قضایی وجود دارد که در کنار کارمندان پاک دست در جهت اعتلای هر چه بیشتر قوه قضاییه فعالیت می کنند و این امر برای آینده عدلیه و کشور امیدوارکننده است. 

وی در ادامه به انتظارات و توقعات شهروندان از دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت: عبادت و جهاد در راه خدا غیر از رسیدگی به مشکلات شهروندان و پاسخ مثبت به انتظارات و توقعات به حق مردم از قوه قضاییه نیست و این امر جز شریک شدن در مشکلات، گرفتاری ها، رنج و سختی مردم و اصحاب پرونده محقق نخواهد شد. 

نقش آفرینی در جهت حل مشکلات مردم در دستگاه قضایی یک توفیق الهی و عنایت پروردگار است

القاصی در ادامه نقش آفرینی در جهت حل مشکلات مردم در دستگاه قضایی را یک توفیق الهی و عنایت پروردگار دانست و گفت: موفقیت در مسیر صعب و پیچیده اجرای عدالت و احقاق حق صرفا با عدم عادی انگاری مشکلات و سختی های مردم محقق خواهد شد؛ چرا که امروز دشمنان قسم خورده مردم عزیز و غیور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هم قسم شده اند تا امید مردم را ناامید کنند و با فعالیت های مسموم رسانه ای خود، زمینه یاس و تغییر در باورهای بنیادین را فراهم آورند. 

خروجی قلم قاضی باید اجرای عدالت و احقاق حق باشد

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه قضا و قضاوت در میان مردم، تصمیم گیری در خصوص جان، مال و عرض شهروندان را سخت و حساس توصیف کرد و در عین حال اظهار کرد: یک قاضی باید به نحوی عمل کند و تصمیم بگیرد که خروجی قلم او اجرای عدالت و احقاق حق علی رغم همه مشکلات و موانع پیش رو باشد. 

وی لازمه موفقیت در زمینه پیش برد اهداف عالی دستگاه قضایی را اراده، اهتمام، جدیت، حساسیت و مقاومت در فرایند کارها ارزیابی کرد و در عین حال رمز موفقیت ملت شریف ایران اسلامی در هشت سال دفاع مقدس را شاخص های فوق الذکر دانست و اظهار کرد: آنچه در انجام هر کار و ماموریتی شایسته توجه است این است که نباید در رسیدن به هدف و مقصد دچار تزلزل و کندی شد و باید با توکل به خداوند متعال در میدان قدم نهاد و عمل کرد. 

القاصی با اشاره به حجم فزاینده ورودی ها در بخش های مختلف مجموعه قضایی استان تهران، اصلاح روند موجود را در گروء تلاش و پیگیری مضاعف در جهت اصلاح رویه ها و عدم یاس در این زمینه عنوان کرد و گفت: مردمی که در طول روز به هر یک از عزیزان مراجعه می کنند، فرصتی برای ارائه خدمت و جلب نظر پروردگار متعال هستند که دیر یا زود می گذرد و نباید از آن غافل شد. 

تلاش مضاعف و جهادی لازمه اصلاح رویه های ناصواب و کاستن حجم کار است

رئیس کل دادگستری استان تهران یکی از چالش های اساسی در مجموعه قضایی استان تهران را کارهای معوق و انباشت شده مربوط به گذشته دانست و گفت: عدم ساماندهی کارهای معوق و مانده، حرکت دادگستری استان تهران در جهت نیل به اهداف عالی دستگاه قضایی در دوره «تحول و تعالی» را با کندی مواجه خواهد کرد؛ لذا ضرورت دارد تا هر چه سریع تر و با قید فوریت رویه های ناصواب اصلاح و حجم کار کاسته شود که این امر تلاش مضاعف و جهادی همه عزیزان را می طلبد. 

رئیس کل دادگستری استان تهران یکی از روش های «اصلاح رویه های ناصواب» و «احصاء موانع موجود» در مجتمع قضایی شهید قدوسی را برگزاری نشست های مشترک میان کارکنان قضایی و اداری این مجتمع قضایی مطرح کرد و گفت: بخش های مختلف دستگاه قضایی از نظر کارکرد با یک دیگر ارتباط دارند و گسسته از هم نیستند؛ لذا همان طور که در یک دادنامه چند قاضی دخیل و سهیم هستند، باید با مشورت، هم افزایی و هم فکری با حفظ اصل «استقلال قضایی» اقدام کرد. 

ضرورت «قضازدایی با استفاده حداکثری از ظرفیت شوراهای حل اختلاف»

وی در ادامه سخنان خود بر ضرورت «قضازدایی با استفاده حداکثری از ظرفیت شوراهای حل اختلاف» تاکید کرد و گفت: حتی الامکان سعی شود از اختلافات و دعاوی مردم قضازدایی و موضوع به سمت سازش هدایت گردد؛ چرا که این امر، برای همگان آثار مثبتی در پی خواهد داشت. 

القاصی با تاکید بر لزوم کنترل ورودی ها و نقش قابل توجه مقام ارجاع در این زمینه اظهار کرد: پذیرفته نیست که هر شکواییه و موضوعی بدون انجام بررسی های لازم فورا به پرونده قضایی تبدیل گردد؛ چرا که این موضوع ممکن است فرایند احقاق حق و اجرای عدالت را با اطاله و چالش مواجه کند. 

از تاسیسات ارفاقی بیش از پیش استفاده شود

«استفاده بیش از پیش از تاسیسات ارفاقی» از جمله توصیه های رئیس کل دادگستری استان تهران در این نشست به قضات مجتمع قضایی شهید قدوسی بود. 

وی در همین زمینه عنوان کرد: تصمیمات قضایی از آن جهت دارای حساسیت و اهمیت است که در خصوص انسان ها اعمال می شود؛ لذا نمی توان با انسان ها به مثابه فرمول ریاضی مواجه شد و باید اقتضائات اخلاقی و شاخصه های فردی در نظر گرفته شود.

القاصی با اشاره به اهمیت استفاده از تاسیسات ارفاقی از سوی قضات اذعان کرد: در بسیاری از موارد استفاده و یا عدم استفاده از تاسیسات ارفاقی ممکن است زندگی فرد را تحت الشعاع قرار دهد و چه بسا با موافقت با آزادی مشروط یک فرد نجات پیدا کند و یا با عدم موافقت با آزادی مشروط زندگی آن فرد آسیب جدی ببیند. 

رئیس کل دادگستری استان تهران افزود: در برخی موارد زمانی که علت عدم استفاده از تاسیسات ارفاقی در خصوص افراد پرسیده می شود، اعلام می شود که در زمان صدور حکم، تخفیف اعمال شده؛ اما باید توجه داشت که در بسیاری از موارد نیاز به تجدیدنظر و بررسی مجدد است و چه بسا فرد در همان مدت زمان محکومیت اصلاح شده باشد. 

حضور در زندان و بررسی مشکلات مددجویان توصیه نماینده عالی قوه قضاییه در استان تهران به قضات

«حضور در زندان و بررسی مشکلات مددجویان» از دیگر توصیه های القاصی به قضات مجتمع قضایی شهید قدوسی بود که می تواند در اتخاذ تصمیمات قضایی موثر باشد.

رئیس کل دادگستری استان تهران در همین زمینه قضات محاکم را مکلف کرد تا حداقل هر سه ماه یک بار به زندان بروند و از نزدیک در جریان مشکلات مددجویان قرار گیرند. 

پرونده های دارای زندانی باید به صورت ویژه و خارج از نوبت رسیدگی شوند

رئیس کل دادگستری استان تهران «تسریع در رسیدگی به پرونده های دارای زندانی» را به عنوان یک اصل مورد توجه و تاکید قرار داد و گفت: در مواردی مشاهده می شود که پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه ارجاع شده اما متهم کماکان تحت قرار بازداشت است. این امر به هیچ عنوان پذیرفته نیست و پرونده های دارای زندانی باید به صورت ویژه و خارج از نوبت تعیین وقت، تعیین تکلیف و رسیدگی شوند. 

در تعیین مسئولیت کیفری برای افراد باید دقت شود

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت «رعایت تناسب میان جرم و مجازات» تاکید و در عین حال اظهار کرد: در تعیین مسئولیت کیفری برای افراد باید دقت شود و حکم صادره باید از «انصاف قضایی» برخوردار باشد و تناسب به عنوان یک اصل، قاعده و منطق قضایی مورد نظر قرار گیرد. 

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه با تاکید بر اینکه انحراف و خطا در دستگاه قضایی قابل تعمیم به همگان نیست، ضرورت «صیانت از کارکنان» را به عنوان یک اصل مورد اشاره قرار داد و در بخش پایانی سخنان خود رسیدگی به دعاوی شهروندان را اولویت دستگاه قضایی ذکر کرد و گفت: هر چقدر در این زمینه کار و اقدام شود، نتیجه آن خدمت به مردم و کسب رضایت پروردگار متعال خواهد بود. 

نیکوکار، سرپرست مجتمع قضایی شهید قدوسی نیز در این نشست با بیان اینکه عملکرد این مجتمع قضایی در حوزه بازدید از زندان ها کم نظیر است، گفت: در سال گذشته ۱۵ نوبت از زندان ها بازدید انجام شد و تقریبا همه همکاران یک نوبت در زندان حضور پیدا کردند و برنامه مدونی نیز در سال جاری برای این امر تدوین شده است.

در پایان این بازدید قضات و کارکنان برتر مجتمع قضایی شهید قدوسی که عملکرد مطلوبی را در زمینه های کاهش پرونده های مسن، عملکرد مثبت و کار با سمپ در سال ۱۴۰۰ داشته اند، مورد تقدیر قرار گرفتند.

منبع : خبرگزاری فارس

آخرین اخبار سرویس اجتماعی