چطور دچار (نفخ معده) نشویم؟

چطور دچار (نفخ معده) نشویم؟

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۵ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس اجتماعی - متخصص طب ایرانی گفت:‌کنترل نفخ معده با کنترل عادات غذایی اتفاق می‌افتد؛ یعنی نخوردن آب، مایعات و سالاد همراه غذا؛ البته منظور این نیست که مایعات و دوغ و ماست مصرف نکنیم بلکه باید با غذا میل نشود.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - لیلا شیربیگی، متخصص طب ایرانی در گفت وگو با خبرنگار سلامت درباره «نفخ معده و راه جلوگیری از آن»،بیان داشت: کنترل نفخ معده با کنترل عادات غذایی اتفاق می افتد؛ یعنی نخوردن آب، مایعات و سالاد همراه غذا؛ البته منظور بنده این نیست که مایعات و دوغ و ماست مصرف نکنیم بلکه باید با غذا میل نشود.

وی با بیان اینکه بهترین زمان خوردن مایعات یک ساعت قبل و یک ساعت بعد از غذا است خاطرنشان کرد: باید از خوردن موادغذایی مختلف در یک وعده جلوگیری کنیم؛ یعنی برای نمونه در یک وعده غذایی پلو، خورشت و سوپ را همزمان با مخلفات دیگر نخوریم؛ به عبارتی رنگ سفره کمرنگ شود.

این متخصص طب ایرانی متذکر شد: به بیان دیگر نباید همه این مواد غذایی را با هم مصرف کنیم؛ چرا که روی هم خوردن غذاها باعث ضعف هضم می شود و وقتی این اتفاق بیفتد ایجاد نفخ خواهد شد.

شیربیگی ابراز داشت: از دیدگاه طب ایرانی آبکش کردن برنج و بعد از آن اضافه کردن ادویه هایی مثل زیره، زعفران و ادویه های گرمی که می تواند کیفیت برنج را اصلاح کند مؤثر بوده؛ ضمن اینکه کم کردن حجم برنج نیز مفید است.

وی تصریح کرد: از دیدگاه طب ایرانی خوردن نان بیشتر از خوردن برنج پیشنهاد می شود؛ البته باید حجم هر دوی این موادغذایی را کم کرد تا معده فرصت هضم پیدا کرده و نفخ اتفاق نیفتد.

این متخصص طب ایرانی با بیان اینکه نکته مهم در جلوگیری از نفخ این است که یبوست نداشته باشیم،گفت: هرچه یبوست بیشتر باشد نفخ بیشتر اتفاق می افتد و به خاطر همین توجه به لینت مزاج یکی از نکات مهم در جلوگیری از نفخ معده است.

منبع : خبرگزاری فارس

آخرین اخبار سرویس اجتماعی