جرم زدایی از 10 عنوان مجرم انگارانه -  شناسایی 64 نفر که اقدام به جعل و افشای اطلاعات می کردند
سرویس اجتماعی - معاون حقوقی قوه قضائیه گفت: با همکاری مجلس شورای اسلامی، در حال قضازدایی و جرم‌زدایی از قریب به ۱۰ عنوان مجرم انگارانه هستیم.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - مرکز رسانه قوه قضائیه؛ در بخش دوم جلسه امروز شورای عالی قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با اشاره به دستور اخیر خود به سازمان بازرسی کل کشور در زمینه پیگیری اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، با بیان اینکه نباید شرایط به گونه ای باشد که عدم ابلاغ آیین نامه برای اجرای یک قانون به بهانه ای برای انجام ندادن آن قانون تبدیل شود، اظهار کرد: سازمان بازرسی کل کشور پس از شناسایی دستگاه هایی که در زمینه اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت موظف به تدوین آیین نامه هستند، به صورت مکتوب تدوین هرچه سریع تر این آیین نامه ها را به دستگاه هایی که تاکنون نسبت به انجام آن اقدام نکرده اند، یادآوری کند.

قدردانی وزیر دادگستری از قوه قضائیه 

خداییان رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز در این جلسه با اشاره به پیگیری های صورت گرفته از جانب این سازمان در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اظهار کرد: قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت علاوه بر آنکه یک قانون جامع و لازم الاجراست و منابع مالی پایداری برای اجرای آن پیشبینی شده، دارای ضمانت اجرای مجازات تعزیری درجه 4 و درجه 5 و همچنین محرومیت هایی برای کسانی است که از انجام وظایف خود استنکاف یا سهل انگاری کنند.

وی افزود: سازمان بازرسی کل کشور پس از دستور اخیر رئیس قوه قضائیه، تمامی تکالیف دستگاه های مختلف در زمینه اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را احصاء کرده و با جدیت پیگیر اجرای این وظایف از سوی دستگاه هاست.

حجت الاسلام قدرتی معاون حقوقی قوه قضائیه نیز در این جلسه با اشاره به افزایش بیش از هزار عنوان مجرمانه از سال ۱۳۸۶ تا سال ۱۴۰۱ گفت: در حال حاضر ۲ هزار و ۵۵۰ عنوان مجرمانه در ۲۲۲ قانون مصوب کشور گنجانده شده و این در حالی است که افزایش عناوین مجرمانه بر خلاف سیاست های قضازدایی است.

۲۰ نفر دستگیر شدند و با مابقی نیز برخوردهای لازم صورت گرفت

معاون حقوقی قوه قضائیه با بیان اینکه این معاونت با همکاری مجلس شورای اسلامی، در حال قضازدایی و جرم زدایی از قریب به ۱۰ عنوان مجرمانه است، اظهار کرد: نتیجه و حاصل قضازدایی از این ۱۰ عنوان مجرمانه که طی ماه آتی به سرانجام می رسد، کاهش حدود ۲ میلیون پرونده در دستگاه قضایی خواهد بود.

شناسایی ۶۴ نفر که اقدام به جعل و افشای اطلاعات می کردند 

حجت الاسلام والمسلمین عبداللهی رئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه نیز در این جلسه از کشف دو انبار احتکار مواد غذایی که 2 تُن روغن در آنها نگهداری می شد خبر داد و گفت: با دستور سریع دستگاه قضایی، این روغن های احتکارشده در جامعه و میان مردم توزیع شدند. 

وی با اشاره به اقدامات مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه در زمینه پیگیری آسیب های موجود در دستگاه قضایی، از شناسایی ۶۴ نفر در استان های مختلف کشور که اقدام به جعل و افشای اطلاعات می کردند خبر داد و گفت: از این تعداد 20 نفر دستگیر شدند و با مابقی نیز برخوردهای لازم صورت گرفت. 

رحیمی وزیر دادگستری نیز در این جلسه از همکاری حداکثری دادستان های سراسر کشور با تعزیرات، استانداری ها و فرمانداری ها در راستای نظارت بر روند توزیع محصولات و کنترل بازار همزمان با اجرای طرح اصلاح یارانه کالاهای اساسی قدردانی کرد.

آیت الله صدیقی نیز در این جلسه از رئیس عدلیه و دستگاه قضایی کشور به سبب تعیین شعب ویژه برای رسیدگی به پرونده های مربوط به امر به معروف و نهی از منکر در استان تهران، تشکر و قدردانی کرد.

صاحبکار معاون راهبردی قوه قضائیه نیز در این جلسه با اشاره به ابلاغ برنامه جامع سال ۱۴۰۱ دستگاه قضا به بخش های مختلف ستادی و دادگستری های سراسر کشور در فروردین ماه امسال، از پیگیری و رصد اجرای این برنامه توسط معاونت راهبردی قوه قضائیه خبر داد.

منبع : خبرگزاری فارس