با کفش بازیافتی سوار هواپیمای مافوق صوت شوید!

با کفش بازیافتی سوار هواپیمای مافوق صوت شوید!

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۸ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس اجتماعی - هفته‌نامه‌ی دوچرخه > سیدسروش طباطبایی‌پور:چرخ‌زدن در دنیای علم و فناوری، آدمی را حیران می‌کند؛ و گاهی این حیرت، ما را به فکر وا می‌دارد تا به طبیعت اطرافمان بیش از گذشته، توجه کنیم و با آن دوست شویم.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از همشهری - چرخه ی مصرف!

به طور تقریبی، در هر دقیقه، یک میلیون بطری پلاستیکی در سراسر جهان فروخته می شود که نیمی از آن ها بازیافت می شوند. بطری های پلاستیکی مصرف شده که از ترکیب شیمیایی «پلی اتیلن ترفتالات» ساخته شده اند هر روز کاربرد بیش تری می یابند. گاهی یک بطری پلاستیکی خالی در شکل محصولات دیگری مثل لباس، مصالح ساختمانی، لوازم خانگی، کیف یا کفش، به چرخه ی مصرف باز می گردد.

حالا یک شرکت تولید پوشاک و محصولات ورزشی، کفشی را به بازار عرضه کرده که از زباله های پلاستیکی تولید شده است. در این محصول، ۱۱ بطری پلاستیکی شناور در اقیانوس به کار رفته تا یک جفت از این کفش ها ساخته شود. حتی بند این کفش هم از بازیافت بطری های پلی اتیلنی تولید شده است.

با کفش بازیافتی سوار هواپیمای مافوق صوت شوید!

اَبَر نو اختر!

سیگنال های دریافتی از تلسکوپ ها، خبر از انفجار عظیم و درخشان ستاره ای در یکی از کهکشان های همسایه ی ما می دهد. به این پدیده، «ابرنواختر» می گویند. این انفجار زمانی رخ می دهد که یک ستاره ی پرجرم و در حال مرگ، به طور ناگهانی منفجر شده و مقدار زیادی نور تولید کند. این تصویر، ترکیبی از باقیمانده ی ابرنواختر تیکو است که با استفاده از رصدهای مادون قرمز و اشعه ی ایکس از تلسکوپ «اسپیتزر» ناسا و رصدخانه ی پرتو ایکس «چاندرا» و رصدخانه ی «کالاار آلتو» ساخته شده است.

با کفش بازیافتی سوار هواپیمای مافوق صوت شوید!

شکارچی ماهی مرکب!

اخیراً بقایای موجود دریایی غول پیکری با دندان های بزرگ در کوه های آلپ پیدا شده. این موجود، در دسته ی ماهی خزنده سانان یا ایکتیوسورها قرار دارد که تقریباً ۲۵۰ میلیون سال پیش ظاهر و ۹۰ میلیون سال پیش هم منقرض شدند.

دیرینه شناسان در گذشته تصور می کردند این موجود عظیم الجثه، بی دندان است، اما حالا با کشف این بقایا، دریافتند این گونه از موجودات می توانستند با دندان های خود، ماهی مرکب را به دام بیندازند. طول نوع غول پیکر ماهی مرکب، به ۱۳ متر می رسد؛ حالا خودتان اندازه ی شکارچی ماهی مرکب را حساب کنید!

با کفش بازیافتی سوار هواپیمای مافوق صوت شوید!

مافوق صوتِ بی صوت!

هواپیمای فوق پیشرفته و مافوق صوت «ایکس ۵۹» ناسا، بالأخره توانست تست های زمینی خود را در زمینه ی سازه در تونل باد با موفقیت به پایان برساند. شاید یکی از مهم ترین ویژگی های این هواپیما، کم صدا بودن آن است. تولید صدای بالا، یکی از مشکلات گسترش و تولید هواپیماهای مافوق صوت مسافربری است؛ به حدی که پرواز آن ها را روی مناطق مسکونی دچار مشکل می کند.

ساختار کشیده، نوک تیز، بال مثلثی شکل و موتورهایی که انتهای آن قرار گرفته، به کاهش صدای این هواپیما در سرعت های بالاتر از صوت کمک فراوانی می کند.

در ساخت این پروژه، شرکت «لاکهید مارتین» (Lockheed Martin Corporation) به ناسا کمک می کند. این شرکت هم اکنون یکی از پیمانکاران صنایع جنگ افزاری جهان است. از  محصولات تولیدشده ی این شرکت می توان به هواپیمای جنگی «اف ۱۶»اشاره کرد.

ریموند کستنر (Raymond Castner)، یکی از مدیران ناسا و از مسئولان پروژه ی ایکس ۵۹ می گوید دلیل مهم به کار بردن این محصول، آزمایش ایده ی ساخت موتورهای فراصوت بدون سر و صدا بوده و ناسا قصد دارد امکان شکسته شدن دیوار صوتی بدون سر و صدای زیاد را نشان داده و واکنش عموم مردم را نسبت به این موضوع بسنجد.

منبع : همشهری آنلاین

آخرین اخبار سرویس اجتماعی