جشنواره ای برای آثار کهن

جشنواره ای برای آثار کهن

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۱ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس اجتماعی - هفته‌نامه‌ی دوچرخه:نخستین جشنواره‌ی کتاب‌های‌ اقتباس ادبی کودک و نوجوان از سوی انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی برگزار می‌شود.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از همشهری - این جشنواره با همت «مریم جلالی»، رئیس کارگروه ادبیات کودک و نوجوان انجمن ترویج زبان و ادب فارسی و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی برپا شده است.

«مه دخت پورخالقی چترودی»، عضو انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی و استادتمام دانشگاه فردوسی مشهد، دبیر نخستین دوره ی این جشنواره است و به گفته ی او قرار است این جشنواره هر دوسال یک بار برگزار شود.

بر اساس این گزارش، ادبیات کلاسیک و اقتباس از آن در ساخت بنیان های فکری کودک و نوجوان بسیار تأثیرگذار است و نگاه آن ها را به زندگی گذشتگان معطوف کرده و راه گشای زندگی آینده ی آن ها می شود. به همین خاطر پس از جشنواره ی داستان های دینی کودک و نوجوان، رئیس کارگروه ادبیات کودک و نوجوان این انجمن، شکل گیری نخستین جشنواره ی کتاب های اقتباس ادبی کودک و نوجوان را لازم و ضروری دانست تا این جشنواره به جلوگیری از اقتباس های ادبی شتاب زده و بی کیفیت در ادبیات کودک و نوجوان کشور کمک کند.

این جشنواره فرصتی است تا بتوان کاستی های موجود در حوزه ی ادبیات اقتباسی کودک و نوجوان ایران را پس از انتخاب آثار به صورت علمی بازیابی و اعلام کرد.

تا حالا ناشرانی هم چون «پرتقال»، «مهرستان»، «انتشارات کودکان»، «رود آبی»، «سوره ی مهر»، «نشرثالث» و «انتشارات مدرسه»، برخی کتاب های اقتباسی خود را برای بررسی به دبیرخانه ی جشنواره ارسال کرده اند.

منبع : همشهری آنلاین

آخرین اخبار سرویس اجتماعی