گزارش -  مادران باردار چه تسهیلاتی دریافت می کنند؟

گزارش - مادران باردار چه تسهیلاتی دریافت می کنند؟

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۷ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس اجتماعی - در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در خصوص حمایت‌های دوران بارداری و شیردهی قوانینی در نظر گرفته شده است که شامل پوشش بیمه‌ای آزمایش‌های مادر و جنین براساس ضوابط قانونی است.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - خبرنگار در هفته جمعیت قرار داریم و مسؤولان و متولیان این حوزه تلاش دارند طی این هفته مردم و مسؤولان اجرایی را نسبت به موضوع افزایش جمعیت و فرزند آوری آگاه تر سازنند.

در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در خصوص حمایت های دوران بارداری و شیردهی قوانینی در نظر گرفته شده است که شامل پوشش بیمه ای آزمایش های مادر و جنین براساس ضوابط قانونی،ارتقای مهارت های مامایی کشور و افزایش تعداد ماماها به ازای هر دو مادر در حال زایمان یک ماما.

گزارش -  مادران باردار چه تسهیلاتی دریافت می کنند؟

پوشش بیمه ای خدمات سلامت زنان اعم از مراجعه به ماماها یا پزشکان.

بر اساس این ماده قانون، وزارت بهداشت با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف شده است همه مادران فاقد پوشش بیمه ای را طی دوران بارداری و شیردهی و همچنین کودکان را تا پایان 5 سالگی تحت پوشش خدمات درمان پایه بیمه ای براساس آزمون وسع قرار دهد.

تحت پوشش کامل قرار دادن بیمه ای تمام مادران در دوران بارداری و شیردهی تا پایان پنج سالگی کودکی براساس آزمون وسع، ارائه رایگان سبد تغذیه و بسته بهداشتی مادران باردار، شیرده و دارای کودکان زیر پنج سال براساس آزمون وسع از جمله قواعد درنظر گرفته شده است. 

اختیاری بودن غربالگری همراه با تجویز پزشک متخصص براساس استانداردهای روز بین المللی و علمی.

گزارش -  مادران باردار چه تسهیلاتی دریافت می کنند؟

اصلاح روش های غربالگری و استانداردسازی مقادیر مثبت و منفی کاذب نتایج آزمایش ها و دراختیار مادر گذاشتن قانون راهنمای حفظ و مراقبت جنین با توزیع در همه مراکز تحت پوشش وزارت بهداشت و ارتقای کیفیت مراقبت های بارداری و زایمان طبیعی با راه اندازی پرونده الکترونیک یکپارچه از جمله قوانین در نظر گرفته شده در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت است.

منبع : خبرگزاری فارس

آخرین اخبار سرویس اجتماعی