دلیل مرگ توله یوزهای ایرانی چیست؟  -  فرزند سوم (ایران) هم از بین می رود؟
سرویس اجتماعی - امروز خبر تلف شدن یکی دیگر از یوز پلنگ‌های تازه متولد شده در شرایط اسارت در زمان انتقال به تهران اعلام شد و به نظر می‌رسد پروژه نگهداری یوزها در سمنان شکست خورده است.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از همشهری - معاون محیط زیست طبیعی در حالی از تلف شدن دومین توله یوز متولد شده در اسارت خبر داد که اخیرا نسبت به روش وضع حمل و نگهداری یوزهای تازه متولد شده انتقادات زیادی وارد شده بود.

اکبری صبح امروز با اشاره به اینکه دامپزشک تیمارگر توله یوزها متوجه تغییر در عادت دفع آنها می شود. گفته است: پس از بررسی های انجام پذیرفته، با نظر دامپزشک متخصص، تصمیم بر این شد که توله ها، برای بررسی بیشتر و نظارت دامپزشکی به یک بیمارستان تخصصی دامپزشکی در تهران منتقل شوند که متأسفانه یکی از توله ها در مسیر انتقال به تهران تلف شد.

تلف شدن توله یوز در دست بررسی و علت دقیق آن پس از کالبدگشایی اعلام خواهد شد.

پزشک معتمد مرکز تکثیر یوز آسیایی در زمان تلف شدن  اولین توله ایران اعلام کرده بود که این توله از زمان تولد ضعیف و در این ۴ روز افزایش وزنی نداشت و بعد از کالبدشکافی علت تلف شدن ناهنجاری مادرزادی ریه سمت چپ و چسبندگی ریه تعیین شد.

اما ایمان معماریان دامپزشک حیات وحش درباره علت تلف شدن توله یوز اول محتمل ترین دلیل مرگ آن، تغذیه اشتباه توله دانست و گفت: به علت نداشتن علم کافی در شیردهی به توله ها به صورت وارونه، شیر وارد ریه های توله یوز شده و توله تلف شده است.

وی گفت: توله یوز پلنگ ها در زمان سزارین بدون دستکش لمس شده اند و گرفتن بوی انسان به توله ها باعث شده تا مادر فرزندان خود را نپذیرد، تیم پزشکی و افرادی که برای سزارین و نگهداری از فرزندان ایران انتخاب شده اند، تاکنون یوزپلنگ ندیده اند، و به علت نداشتن دانش و تجربه کافی ابتدا جنسیت توله یوز را اشتباه تشخیص دادند.

خبرگزاری فارس یک ماه پیش از تولد یوزها در گزارشی احتمال زنده ماندن توله یوزپلنگ ها را پایین عنوان کرده، با اشاره به اینکه یوزپلنگ ها به صورت طبیعی مشکل ژنتیکی دارند و به همین دلیل هم از لحاظ جمعیتی دچار مشکل شده اند، گفت: شانس بارداری یوزپلنگ در شرایط عادی ۱۵ تا ۲۰ درصد است.

احتمال سقط، مرده به دنیا آمدن توله ها، و یا تلف شدن توله یوزپلنگ در روزهای اولیه تولدوجود دارد.

با اعلام خبر انتقال تنها توله باقیمانده ایران به تهران به نظر می رسد پروژه نگهداری و تکثیر یوزها در اسارت در منطقه توران طبق پیش بینی ها موفق پیش نرفته است.

منبع : همشهری آنلاین

آخرین اخبار سرویس اجتماعی