مجلس عقب نشینی کرد؟  -  واکنش مهم یک مقام وزارت میراث فرهنگی به طرح جنجالی مجلس
سرویس اجتماعی - قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره سرانجام طرح بحث‌برانگیز مجلس درباره حراج اشیاء تاریخی گفت: نمایندگان مجلس پس از گفت‌وگوهای ما امضاها را پس گرفتند و قرار شد منتظر قانونِ شرح وظایف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشند.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از همشهری - علی دارابی درباره آخرین اقدام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره طرح نمایندگان مجلس با عنوان «استفاده بهینه از آثار باستانی و گنج ها» و همچنین درباره بیانیه نمایندگان مجلس که طرح خود را پس گرفتند به  دلیل آن که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار است لایحه ای را با مضمون آن طرح دوباره ارسال کند، اظهار کرد: اینگونه نیست! جزو وظایف نمایندگان است که طرحی را ارائه کنند، اما همانطور که آقای ضرغامی ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ هم گفتند ما در مشورت آن ها قرار نگرفتیم، اطلاعی هم نداشتیم و از رسانه ها مطلع شدیم. از همین رو، بیانیه ای ۸ ماده ای را به مجلس فرستادم و تصریح کردم که این کارِ نادرستی است. بعد از گفت وگو با جمعی از آن ها، امضاها را پس گرفتند که تشکر می کنیم.

او افزود: آن ها یک بیانیه دادند و گفتند چون قانونِ شرح وظایف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دستور کار دولت است و قرار است به مجلس برسد منتظر می مانیم تا ببینیم آن لایحه تکلیف این بحث ها را چگونه انجام می دهد.

در این زمینه بخوانید:

کاوش، اکتشاف و حفاری آثار تاریخی جرم است

معاون میراث فرهنگی، تصریح کرد: کاوش، اکتشاف و حفاری طبق قانون، جرم محسوب می شود و فقط در انحصار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است و به طور جد در قانونی که نوشته ایم این موضوع را لحاظ کرده ایم.

او درباره موضع این وزارتخانه در خصوص فروش اشیاء تاریخی در سایت ها و تبلیغ آن ها، اظهار کرد: قاچاق در بخش های مختلف کشور وجود دارد، حتی در نمایشگاهی هم که به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در موزه ملی برگزار شده است به گفته رییس کل موزه ملی که خودشان باستان شناس هستند، برخی از اشیاء به نمایش گذاشته شده اصیل نیست. ما در وزارت کمیته تشخیص نفایس را با حضور جمعی از صاحبنظران، کارشناسان و مدیران سرآمد کشور داریم و تشخیص این که کدام بنا و یا اثر نفیس است توسط این کمیته انجام می شود. یا مثلا درباره تبلیغات فلزیاب که ممنوع است، اما در رسانه های مختلف تبلیغ می شود، به نظر ما این کارها مبنای قانونی ندارد و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم موافق آن نیست. برای همین ما به جد از مرجعیت وزارت میراث، فرهنگی و گردشگری در این زمینه صیانت می کنیم.

حق الکشف بازنگری می شود

دارابی درباره حق الکشف ها با تاکید بر این که مقررات آن نیاز به بازنگری دارد، افزود:  کمیته ای تعیین شده تا حق الکشف را به روز کند. دستگاه های مختلفی از قوه قضاییه تا نیروی انتظامی و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی و وزارت میراث فرهنگی در این کمیته عضو هستند، بنابراین به آیین نامه فرادستگاهی نیاز داریم. آیین نامه نوشته شده، اما با دستگاه های دیگر درحال گفت وگو هستیم تا به طرحی جامع تبدیل شود و براساس آن عمل کنیم. البته مکانیزم های تشویقی نیز پیش بینی شده است، چون هدف ما این نیست که فراخوان برای حفاری بدهیم و نهضتی راه بیافتد. منظور این است که اگر کسی در عملیات عمرانی مثلا در جریان سدسازی به آثار تاریخی برخورد کرد مشمول حق الکشف شود، نه این که برنامه حفاری داشته باشند.

منبع : همشهری آنلاین

آخرین اخبار سرویس اجتماعی