امتحان از آن طرف!

امتحان از آن طرف!

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۴ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس اجتماعی - نفیسه مجیدی‌زاده: بعد از دو سال، بالأخره نوبت امتحان‌های حضوری رسید. دیگر اضطراب قطعی اینترنت یا برق و ارسال‌نشدن به‌موقع برگه‌ی پاسخ‌های امتحان و... وجود ندارد و دلهره‌ها از جنس دیگری است که همه آن را تجربه کردیم!

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از همشهری - «بصیر مقدسیان»، معلم و پژوهشگر توانمندی های دانش آموزان می گوید: «دانش آموزان بهتر است از سویی دیگر به مسئله نگاه کنند، یعنی معنی امتحان را درک کنند و برای هرامتحان هدف گذاری و زمان بندی کوتاه مدت در نظر بگیرند تا اضطراب نداشته باشند و تمرکزشان بالا برود؛ گفته های او را با هم می خوانیم.

  • اگر برای امتحان پول می دادید!

شاید سؤال ساده ای باشد، اما فکرکنید برای شما امتحان چه معنایی دارد؟ و نمره اش به چه معنی است؟ جواب های دانش آموزان معمولاً این است که باید امتحان بدهیم و نمره اش بالا باشد، چون مدرسه و پدر و مادراین را می خواهند! اما این وسط شما چه کاره اید؟

فکر کنید اگر امتحان نبود یا برعکس، اگر به شما می گفتند برای این که در امتحان شرکت کنید باید هزینه پرداخت کنید، امتحان می دادید؟

اتفاقا اگر سیستم آموزشی ما درست بود برای این که امتحان بدهید باید پول هم می دادید. می دانید چرا؟ خب حالا پاسخ این سؤال را بدهید که شما برای چه پول می دهید و کفش یا لباس می خرید؟ چون می خواهید از آن استفاده کنید اگر بحث استفاده نبود آیا پول می دادید؟

خیلی ها نمی دانند امتحان چه استفاده ای برایشان دارد و فقط نمره می خواهند حتی در مراحل بالای آموزشی مثل دانشگاه هم این را می بینیم.

اما اصل داستان این است که در برگه ی امتحان، من به معلم می گویم در مغزم چه می گذرد و چه قدر آماده ام و از آن طرف امتحان فرصتی است که معلم وقت می گذارد برگه ی مرا بررسی می کند، نکته های کار من را پیدا می کند و نتیجه را به من می گوید تا بدانم کجای کارم مشکل دارد یا حتی در بحث انتخاب رشته و انتخاب آینده ام، درست تصمیم بگیرم.

براساس نظر معلم، می توانم برای از این به بعد و برای سال های بالاتر برنامه ریزی کنم. بدانم کجا ضعیفم و کجا بهترم و کجا باید تلاش بیش تری کنم و این ها به خصوص در سال نهم و انتخاب رشته کمکم می کند.

  • هدفِ نشدنی، حواس پرتی می آورد

در این نوع نگاه به امتحان، باید دانش آموزان هدفشان از درس خواندن را مشخص کنند. ممکن است بعضی ها بگویند نمی خواهم بخوانم و اگر اجبار نبود نمی خواندم مثل قدیمی ها که ترک تحصیل می کردند و وارد بازار کار می شدند. البته دردنیای امروز با چنین سوادی، قطعاً درباره ی انتخاب شغل به مشکل می خورند. بعضی ها هم نمی دانند هدفشان از درس خواندن و امتحان دادن چیست.

اگر بدانیم امتحان ابزاری است که بفهمیم در چه ضعیفیم و در چه قوی و بدانیم برای چه درس می خوانیم و چه نتیجه ای می خواهیم بگیریم، حالا نوبت آن است که ببینیم در این زمان محدود چه انتظاری از خودمان داشته باشیم. خیلی از بچه ها می گویند از این درس چیزی نمی دانم فقط می خواهم نمره بگیرم. اما خیلی وقت ها اطلاعات واقعی بچه ها از درس، بیش تر از چیزی است که حدس می زنند باید خودشان را بشناسند و اعتماد به نفسشان بالا برود و وقتی هدف را روشن می کنند مثل کسی است که می خواهد از شهری به شهر دیگری برود و مسیرشان روشن است و درست راه را می شناسند. مثلاً این که بدانند از این درس کدام مباحث را باید یاد بگیرند و کدام را باید حفظ کنند، کمک می کند بهتر نتیجه بگیرند.

هدف گذاری منطقی و زمان بندی درست، کمک می کند به هدفشان برسند. هدفِ نشدنی و بی معنی حواس پرتی می آورد و تمرکز را پایین می آورد. وقتی می خواهید کاری بکنید که بزرگ و بی معنی است و با زمانی که در اختیار دارید نمی خواند و یا در توانتان نیست، تمرکزتان پایین می آید.

  • اضطراب از ناشناخته هاست

اضطراب هم برای وقتی است که من نمی دانم اوضاع از چه قرار است وقتی می دانم موضوع چیست، اضطرابم کم می شود. اضطراب درباره ی ناشناخته هاست.

باید بفهمم خودم چه کاره ام؛ در این صورت وقتی نگاهم من به مسئله تغییر کند اضطراب دیگر معنایی ندارد. هرچه قدر هم که سیستم ما نمره ی ۲۰ را تشویق کند، برای کسی که راهش را پیدا کرده و می داند از درس خواندن چه می خواهد این نمره ها معنی ندارد. البته اگر درست و باانگیزه درس خوانده باشی، همان نمره ی ۲۰ می گوید راهت درست است ادامه بده و نمره ی زیر ۱۰ یا پایین، می گوید باید نوع تلاشت را عوض کنی. براساس توانمندی و زمانی که در اختیا ر دارید،   برنامه ریزی کنید. ببینید در این مدت زمانی که دارید، چه مقدار باید خودتان را قوی کنید، چه مقداری از درس را باید بخوانید و آن مقدار باید واقعی باشد و بر اساس توانمندی خودتان باشد که بتوانید شروع کنید.

و در نهایت باید بدانید که ماهی را هروقت از آب بگیری تازه است؛ هرموقع به این نگاه برسید خوب است با این نگاه می توانید به خودتان کمک کنید و اضطراب و نگرانی را دورکنید و در نتیجه تمرکزتان بالا می رود.

منبع : همشهری آنلاین

آخرین اخبار سرویس اجتماعی