ششمین انقراض تنوع زیستی در راه است -  پیشنهاد تشکیل ایجاد شورای عالی تنوع زیستی
سرویس اجتماعی - مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی با هشدار نسبت به نزدیک شدن جهان به ششمین انقراض تنوع زیستی که ناشی از دخالت‌های انسانی است، پیشنهاد داد: برای توقف این روند در کشور شورای عالی تنوع زیستی تشکیل شود.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - خبرنگار فارس، اسکندر زند مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی با اشاره به اینکه این کنوانسیون در ۱۰ سال گذشته،  یک برنامه ۱۰ ساله نوشت و یادآور شد: این برنامه ۱۰ سال گذشته موفقیت آمیز نبوده است و به زودی گزارش جدیدی از آن بیرون می آید که امیدوار کننده نیست.

زند گفت: وضعیت تنوع زیستی جهان بسیار اسفبار است. و به زودی شاهد ششمین انقراض،  ناشی از دخالت های انسان خواهیم بود.

به گفته وی ۲۵ درصد گیاهان، ۲۵ درصد جانواران  ۱۰ درصد حشرات در معرض تهدید انقراض هستند که معادل یک میلیون گونه می شود.

مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی با بیان اینکه برنامه پسا۲۰۲۰ به فکری تئوری تغییر افتاده است، ابراز داشت:  ما به بن بست رسیده ایم. و لازم است اقدامات صریحی در سطوح سیاسی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جهان  در مدل های جهانی داشته باشیم.

وی اظهار داشت: جلوگیری از تخریب در حوزه آب، خاک و انواع اکوسیستم ها، در ۲۰ سال آینده به احیای اکوسیستم های طبیعی منجر خواهد شد و باید بدانیم  برنامه دهه ما چیست که بتوانیم تا ۲۰۵۰ به زندگی همگام با طبیعت برسیم.

زند از تعریف ۲۱هدف برای رسیدن به زندگی همگام با طبیعت از سوی این کنوانسیون اشاره کرد و گفت: اهداف کاهش دهنده تخریب، عوامل تهدید کننده تنوع زیستی،  مثل کاهش سرعت انتشار گازهای گلخانه ای، کاهش تولید پلاستیک از جمله این برنامه هاست.

وی افزود: اگر ۱۰ سال آینده ما مثل ۱۰ سال گذشته باشد، به انقراض نزدیک می شویم.

به گفته وی چین موضوع تمدن اکولوژیک را بنا نهاده است، تا شهر اکولوژیک، اقتصاد اکولوژیک  با افزایش مشارکت را پیش ببرد.

زند پیشنهاد تشکیل ایجاد شورای عالی تنوع زیستی را داد و افزود: به این طریق می توان با سران کشورها اهداف مرتبط را پیگیری کرد. 

منبع : خبرگزاری فارس

آخرین اخبار سرویس اجتماعی