مهران، آماده میزبانی از زائران اربعین می شود

مهران، آماده میزبانی از زائران اربعین می شود

۱۰ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۰ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس اجتماعی - مهران روز گذشته برای چندمین بار در هفته‌های اخیر با دمای ۵۱ درجه در کنار اهواز گرم‌ترین شهر ایران لقب گرفت؛ همین شهر گرم اما طی هفته‌های آینده میزبان تعداد زیادی از زائران عتبات عالیات خواهد بود که به مناسبت سوگواری اربعین خود را پیاده یا سواره به عراق می‌رسانند.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از همشهری - با توجه به نزدیک بودن این مناسبت و همچنین گرمای هوا که پیش بینی می شود طی روزهای آینده افزایش هم یابد، مسئولان این شهر مرزی در تکاپوی ایجاد زیرساخت هایی برای تسهیل پیاده روی اربعین هستند. ایجاد سایه بان، نصب آب سردکن و تامین برق پایدار از مهم ترین اقداماتی است که در دستور کار ایلامی ها قرار گرفته است.

ایجاد ۱۹ هزارمتر مربع سایه بان

حسن بهرام نیا، استاندار ایلام در جریان بازدید از پایانه برکت مرز مهران تأکید کرده بود در این پایانه با توجه به گرمای هوا بیش از ۳۰ هزار مترمربع سایه بان نیاز است. پیش از این اعلام شده بود ساخت ۴ هزار متر سایه بان در پایانه برکت و شهر مهران با ۴۰درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام و ساخت ۱۱هزارو۷۰۰متر دیگر در محدوده پادگان پنج تن آل عبا و پایانه مرزی مهران در مرحله تجهیز کارگاه است.

فرماندار مهران با بیان اینکه برای اربعین امسال ۱۹ هزار مترمربع سایه بان ایجاد خواهد شد، گفت: پیش بینی ما این است که اربعین امسال روزانه تا ۴۰۰ هزار نفر زائر از مرز عبور کنند و از این رو به دلیل گرمای هوا در حال رایزنی با طرف عراقی هستیم تا بتوانیم با افزایش تعداد گیت های خروجی از توقف جمعیت در پایانه جلوگیری کنیم.

علی عباس شفیعی با بیان اینکه از خود مهران تا پایانه مرزی به طول ۱۲ کیلومتر ۲۴ آب سردکن تعبیه می شود، می گوید: این آب سردکن ها با اعتبار ۸۵ میلیارد تومان تامین خواهد شد تا زائران مشکلی از این نظر نداشته باشند.

به گفته وی، در این مسیر حدود ۳۰۰ سرویس بهداشتی هم از سوی شهرداری، ستاد فرمان اجرایی امام(ره) و سایر دستگاه ها تعبیه خواهد شد. در پارکینگ اربعین نیز ۶آب سردکن و در داخل شهر مهران ۲ آب سردکن تعبیه می شود. همچنین، مخزن بتنی ۱۰۰مترمکعبی، چاهک پمپاژ و ۴۳۰۰ متر خط انتقال این پروژه نیز قرار است تا پایان تیرماه از سوی آب و فاضلاب به بهره برداری برسد.

فعالیت استان های معین

فرماندار مهران تأکید می کند بخش زیادی از کار تامین زیرساخت ها در این شهر مرزی برعهده استان های معین است؛ ترانشه برداری و تعریض مسیر ایلام به مهران در محدوده رودخانه کنجانچم برعهده لرستان، قزوین، زنجان و البرز و مسئولیت پشتیبانی از اجرای پروژه دوربرگردان کمربند شرقی شهر ایلام برعهده تهران، آذربایجان غربی و قم قرار گرفته است.

ایمن سازی پرتگاه های مسیر ملکشاهی به مهران از سوی مازندران، ساخت پل های محدوده تعریضی کنجانچم و پل صلواتی از سوی گلستان و خراسان شمالی  و ایمن سازی مسیر مهران به دهلران از سوی استان مرکزی انجام خواهد شد.

شفیعی در این باره توضیح می دهد: از ابتدای امسال استاندار دستگاه های اجرایی مرتبط را برای فراهم کردن زیرساخت های اربعین بسیج کرد، استان های معین هم پای کار آمده اند و در حال فعالیت هستند تا علاوه بر تامین امکانات، کل مسیر ایلام- مهران را به صورت چهاربانده داشته باشیم.

برپایی ۳ بیمارستان صحرایی

برپایی بیمارستان صحرایی بخشی از کاری است که پیش از این هم در مهران اجرا شده بود و امسال نیز قرار است با ۳ بیمارستان صحرایی دنبال شود. برپایی این بیمارستان ها یکی از اقداماتی است که برعهده ستاد اجرایی فرمان امام (ره) گذاشته شده است.

فرماندار مهران در این باره نیز اظهار می کند: این بیمارستان ها در مسیر مهران تا پایانه مرزی ایجاد خواهند شد، زیرا در خود شهر بیمارستان امام حسین (ع) را داریم که امکانات آن با کمک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اربعین امسال تکمیل خواهد شد. به گفته شفیعی، هم اکنون برای ایجاد بیمارستان صحرایی از سوی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) یک مکان حدود ۳-۲ هزار مترمربعی در پایانه مرزی درنظر گرفته شده و ۲ بیمارستان دیگر احتمالا از سوی ارتش جمهوری اسلامی و وزارت بهداشت برپا خواهد شد.

گرما و شیوع وبا در عراق مهم ترین دغدغه مسئولان مهران در حوزه بهداشت و سلامت است که فرماندار در این باره تصریح می کند: بیماری وبا طبق گزارش ها در استان های دیالی، سلیمانیه و واسط دیده شده است. حتی طی چند روز گذشته یکی دو مورد مشکوک در مهران داشتیم که آزمایش ها را به تهران ارسال کردیم و خوشبختانه نتیجه منفی بود.

او تأکید می کند تردد روزانه تا ۴۰۰ هزار نفر کنترل بیماری را کمی سخت می کند، اما حوزه بهداشت و درمان با بررسی موردی و رندومی حتما این موضوع را مدیریت خواهند کرد.

تردد فقط به صورت کاروانی

۲ سال محدودیت تردد به دلیل شیوع کرونا موجب شده امسال افراد بسیاری برای زیارت عتبات عالیات به مهران مراجعه کنند. در حالی  که سال گذشته ۵۰ هزار نفر از این مرز عبور کردند امسال پیش بینی تردد بیش از ۴ میلیون نفر هم شده است. نکته مهم در اربعین امسال تردد فقط به صورت کاروانی است؛ نه ایران و نه عراق اجازه تردد به صورت فردی را از پایانه های مرزی نخواهند داد.

منبع : همشهری آنلاین