کاسبی های مجازی  با شهاب سنگ -  قیمت های نجومی برای سنگ های نجومی از کجا می آید؟
سرویس اجتماعی - در حالی خرید و فروش میلیاردی شهاب سنگ‌ها در فضای مجازی رونق گرفته است که فروشندگان آن عموما افرادی هستند که به صورت اتفاقی سنگ‌هایی که شکل و شمایل نامتعارفی دارند را پیدا کرده اند و ادعا می کنند این سنگ‌ها، شهاب سنگ و با ارزش‌اند.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - : شهاب سنگ هم مگر قابل خرید و فروش است؟ این اولین سوالی است که با دیدن آگهی های خرید و فروش شهاب سنگ در یک سایت معروف خرید و فروش داخلی در ذهنم ایجاد می شود؟ آگهی های متعددی از خرید و فروش شهاب سنگ در این سایت و اینستاگرام و تلگرام ثبت شده است.

فروشنده ها برخی قیمت های نجومی و میلیاردی را برای سنگ هایی که ادعا می کنند شهاب سنگ است تعیین کرده اند و به راحتی شماره های تماس شان را برای معامله سنگی که از آسمان  جلوی پایشان افتاده است، ثبت کرده اند.

قیمت های نجومی برای سنگ هایی که ادعا می شود شهاب سنگ است

از روی کنجکاوی با یکی از فروشنده که قیمت یک میلیارد و نیمی را برای شهاب سنگش تعیین کرده تماس می گیرم. می پرسم این سنگی که یک میلیارد و نیم برای فروش گذاشته اید را چطور سنجیدیدید و از کجا فهمیدیدید که شهاب سنگ است؟  ادعا می کند که به این کار وارد است و سنگ را از بیابان پیدا کرده است.

کاسبی های مجازی  با شهاب سنگ -  قیمت های نجومی برای سنگ های نجومی از کجا می آید؟

 

از فروشنده می پرسم من چطور مطمئن شوم که قمیت گذاری شما واقعی است، جواب واضحی نمی دهد و در اصطلاح سنگ قلابم می کند! و می گوید در اینستاگرام صفحه فعالی دارد و می توانم سنگ های دیگری را هم ببینم و انتخاب کنم.

سنگ هایی که حاوی الماس اند!

باز هم گشتی در میان سنگ ها با حجم ها و اشکال عجیب و غریبشان می زنم و خریداری هم پیدا می کنم، خریدار گوهرشناس است. و به دنبال شهاب سنگ های حاوی الماس!

کاسبی های مجازی  با شهاب سنگ -  قیمت های نجومی برای سنگ های نجومی از کجا می آید؟

با حمیدرضا عباسی زمین شناس در این باره صحبت می کنم و وی  با تائید اینکه بسیاری از شهاب سنگ ها ارزشمندند و حتی می توانند حاوی الماس باشند، به نوعی حرف های مدعیان را تائید می کند. اما در ادامه  می گوید در برخی کشورهایی که دارای صنعت هوافضا هستند، برای دست یابی به سیاره هایی که حاوی مقادیری الماس هستند هم تلاش شده است و می خواهند با فرستادن فضا پیما از این راه کسب ثروت کنند.

موضوع برایم جذاب تر می شود، به سرچ در گوگل روی می آورم، ی نویسم: «روش های تشخیص شهاب سنگ ها»، اطلاعات زیادی در دسترس است از اینکه ویژگی های فیزیکی نظیر چگالی، رنگ، خاصیت مغناطیسی و .. تا 80 درصد می تواند راهنمایی برای تشخیص شهاب سنگ باشد اما تاکید دارد که تشخیص شهب سنگ، برای اطمینان بیشتر نیاز به تجزیه و تحلیل شیمیایی و ایزوتوپی دارد.

 قیمت شهاب سنگ ها بسته به اینکه منشا آنها از کجا باشند می تواند بسیار متفاوت باشند. وجود پوسته گداخته، میزان تخلخل، وزن و چگالی و ... از راه های آزمایشگاهی تائید، شناخت و ارزش شهاب سنگ ها برشمرده می شود.

اما ارزش و قیمت شهاب سنگ معمولا توسط بسیاری از عوامل از جمله کمیاب بودن، شرایط تشکیل، اندازه، و زیبایی تعیین می شود که بسیار متغیر است. شهاب سنگ ها از نظر ارزش به سه گروه تقسیم می شوند که شهاب سنگ مریخ و ماه از گروه آکندریت ها که گرانترین است.

این سوال در ذهن من از ابتدای جمع آوری داده ها برای این گزارش باقی است که تعیین ارزش برای شهاب از سوی چه مرجعی صورت می گیرد و آیا خرید و فروش آن مجاز است؟

هر سنگی شهاب سنگ نیست

با رضا شهبازی مدیرکل دفتر مخاطرات، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور  در این باره صحبت کردم و وی با تاکید بر اینکه فرآیندی که ثابت کند سنگ های اکتشافی واقعا شهاب سنگ هستند یک روند علمی طولانی مدت است و چیزی نیست که بتوان به سادگی به آن اعتماد کرد.

کاسبی های مجازی  با شهاب سنگ -  قیمت های نجومی برای سنگ های نجومی از کجا می آید؟

وی با تاکید بر اینکه این سنگ ها صرفا برای تیم های کارشناسی و جایی مثل سازمان زمین شناسی حائز ارزش و قیمت است، نه یک آدم معمولی، ابراز داشت: ترکیب ذرات در دیگر نقاط کائنات می تواند اطلاعات ارزشمندی را به دانشمندان منتقل کند و اگر یک فرد عادی و آماتور و یا علاقه  این حوزه  اگر سنگی را که حدس می زنند شهاب سنگ است پیدا کند، بهتر است که برای انجام مطالعات تحویل سازمن زمین شناسی دهد.

قیمت گذاری شهاب سنگ کار افراد عادی نیست

درباره قیمت های نجومی که در فضای مجازی برای شهاب سنگ های احتمالی تعیین شده اند می پرسم و شهبازی تاکید می کند: قیمت گذاری این سنگ ها کار افراد عادی نیست و اگر قیمت نجومی می بینید، باید بدانید این قیمت گذاری مربوط به فرد عادی نیست.

شهاب سنگ برای دولت است یا یابنده؟

قانون مالکیت شهاب سنگ ها در کشورهای مختلف متفاوت است. در انگلستان، امریکا، کشورهای اروپای غربی و مستعمرات آنها شهاب سنگ ها را جزو اموال صاحب زمین محسوب دانسته اند و  در برخی شریعت های اسلامی شهاب سنگ ها جز گنجینه های باستان شناسی محسوب می شوند. در دانمارک، سوئیس شهاب سنگ کشف شده جز اموال دولتی است و باید به موزه تحویل داده شود ولی بهای قیمت شهاب سنگ به یابنده تحویل داده می شود.

کاسبی های مجازی  با شهاب سنگ -  قیمت های نجومی برای سنگ های نجومی از کجا می آید؟

طبق قانون در ایران، افغانستان، تاجیکستان، ژاپن پیدا کننده شهاب سنگ مالک آن است.

در هندوستان بدون جبران خسارت به سازمان زمین شناسی تعلق می گیرد. در بعضی کشورها نیز بین یابنده و مالک زمین تقسیم می شود.

در کشور ما به دلیل وجود دشت ها و بیابان های وسیع نمونه های زیادی که احتمال می رود شهاب سنگ باشند، جمع آوری شده است، به همین دلیل با توجه به ارزش علمی و همچنین ارزش بالای تجاری آنها در دنیا، به نظر می رسد باید تحقیقات گسترده ای در این زمینه صورت پذیرد و آزمایشگاههایی با تکنولوژی های روز دنیا جهت شناسایی و صدور شناسنامه در داخل کشور احداث شود.

منبع : خبرگزاری فارس

آخرین اخبار سرویس اجتماعی