ماجرای خانه های استیجاری شهرداری به تهرانی ها از زبان زاکانی
سرویس اجتماعی - شهردار تهران با اشاره به اینکه دستورالعمل استفاده از خانه‌های استیجاری به زودی مشخص می‌شود، گفت: شرایط را به صورتی پیش می بریم که به عنوان یک عنصر فعال در حوزه استیجاری شهر، اثرگذار در بازار اجاره بهای خانه‌ها حضور داشته باشیم.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - علیرضا زاکانی در حاشیه صحن امروز شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران اظهارداشت: برگزاری نمایشگاه توانمندی های مدیریت شهری و خواهرخواندگی شهرهای مطرح دنیا ماحصل ظرفیت های شهر را نشان می دهد و هم همراه با همایش خواهرخوانده های شهر تهران شده است تا ضمن استفاده از تجارب آنها دیپلماسی شهر نیز رونق پیدا کند.

شهردار تهران درباره خانه های استیجاری و قدرالسهم شهرداری تهران گفت: ما یک قدرالسهمی در این خانه ها داریم که برای شهرداری تهران است. به عبارتی ما اکنون برای ۱۸۰ هزار واحد مسکونی کارسازی می کنیم که بتوانیم به تسریع در کار مانند ارائه زمین، پروانه ساخت و .... کمک کنیم.

وی گفت: امکان دارد در این زمینه اقتضائاتی وجود داشته باشد که نیاز به مصوبه شورا و یا نهادهای بالاتر داشته باشد که شهرداری این پیگیری ها را انجام می دهد.  

زاکانی افزود: در نظر داریم تا از این سقف از امکان سالانه برای شهر تهران داشته باشیم تا مردم آرزوی خانه دار شدن به دلشان نماند.

وی ادامه داد: ما می توانیم راحتی و آرامش را برای شهروندان تهرانی ایجاد کنیم برای همین ما از قدرالسهم خودمان بخشی که به شهرداری تهران تعلق می گیرد، برای خانه های استیجاری قرار می دهیم.

زاکانی با اشاره به اینکه دستورالعمل استفاده از این خانه ها نیز به زودی مشخص می شود که زوج های جوان و خانواده های نیازمند چگونه می توانند از این خانه ها استفاده کنند، بیان کرد: ما شرایط را به گونه ای پیش می بریم که به عنوان یک عنصر فعال در حوزه استیجاری شهر و اثرگذار در بازار اجاره بهای خانه ها حضور داشته باشیم.

وی یادآور شد: همچنین در حال پیگیری اجاره داری حرفه ای در شهر تهران هستیم تا سازنده های مختلف از ما تسهیلات دریافت کنند و بعد ساخت خانه اجاره داری حرفه ای را پیش بگیرند تا بازار اجاره مسکن تبدیل به بازار مکاره ای نشود که هر کسی که از راه می رسد هر چقدر که می خواهد اجاره بها بگیرد.

وی درباره صدور پروانه ساختمانی گفت: هیچ وقت بنده اعلام نکرده ام که زمان صدور پروانه ساخت به یک هفته کاهش پیدا می کند به این مسأله اشاره داشتم که الزام قانونی این است که به یک هفته این مدت زمان کاهش پیدا کند.

وی افزود: در حال حاضر ۳۷۰ روز  میانگین صدور پروانه ساخت در تهران است. البته صدور پروانه نیز در شهرداری تهران دارای دو بخش پروانه ساخت و پروانه شهرسازی می شود.

شهردار تهران ادامه داد: وعده شهرداری تهران این بود که با پیگیری این مساله بدون حذف ضروریاتی که باید در هنگام صدور پروانه ساخت به آن پرداخته شود، کار را به گونه ای پیش ببریم که زمان صدور پروانه ساخت به دو ماه ختم شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر آخرین آماری که از مناطق ۲۲گانه شهر تهران به دست آورده ایم زمان صدور پروانه ساخت در شهر تهران بین ۲ تا ۵ ماه است. این مدت زمان نیز به اقتضای موضوع و درخواستی که برای ساخت ارائه می شود؛ متفاوت است.

وی با اشاره به اینکه روند صدور پروانه ساخت در شهرداری تهران چند گلوگاه مهم دارد، بیان کرد: اگر این گلوگاه ها رفع شود، زمان صدور پروانه ساخت کاهش می یابد.

زاکانی یادآور شد: در حال حاضر زمان صدور پروانه حدود ۲۱۰ روز  کاهش پیدا کرده است و امیدواریم این زمان را کمتر از این مدت نیز بکنیم.

وی تأکید کرد: نکته قابل تاملی که وجود دارد این است که در برخی موارد نیاز به دسترسی به اطلاعات بر خط داریم. دیروز نیز در جلسه ای که با دکتر خدایان رئیس بازرسی کل کشور داشتیم  این مساله مطرح شد و مقرر شد این سازمان نیز به شهرداری تهران در خصوص کاهش زمان صدور پروانه و دسترسی بر خط به اطلاعات مورد نیاز کمک کند تا بتوانیم از دستگاه های مربوطه اطلاعات بر خط را دریافت کنیم و فاصله زمانی را کاهش بدهیم.

منبع : خبرگزاری فارس