شعله ور شدن دوباره آتش کرونا  -  افزایش موارد بستری و فوت در روزهای اخیر  -  زرد شدن 14 شهر آبی  -  پایتخت در صدر آمار کرونا
سرویس اجتماعی - آمارهای وزارت بهداشت نشان می‌دهد کرونا دوباره در کشورمان دارد پا می‌گیرد به طوری که تعداد مبتلایان و فوتی‌های این بیماری در روزهای اخیر افزایش یافته و چندین شهر آبی نیز در وضعیت زرد قرار گرفته‌اند.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از همشهری - بر اساس اعلام وزارت بهداشت، موارد بستری و سرپایی در روزهای اخیر هفته جاری، ۳ برابر شده به طوری که در هفته نخست تیر سال جاری تعداد موارد بستری با روندی صعودی به ۳۱۱ نفر رسید درحالی که این آمار در هفته قبلی ۲۴۲ نفر بوده است. تعداد موارد فوتی کرونا مثبت نیز از ۱۴ نفر در هفته آخر خرداد به ۲۰ نفر رسید که روند افزایشی را نشان می دهد.

آمار بیماران سرپایی نیز دارای روند صعودی بوده و از ۸۶۶ نفر در هفته آخر خرداد به ۱۴۱۴ نفر در هفته اول تیر رسیده است. در هفته گذشته ۱۰ استان شامل تهران، کرمان، خوزستان، اصفهان و هرمزگان بیشترین افزایش بستری ها را داشته اند.

وضعیت کرونا در تهران

تهران بیشترین موارد فوتی را ثبت کرده است. در هفته گذشته ۹۸ نفر از بیماران با تست مثبت کرونا در بیمارستان های استان تهران بستری شده و ۸ نفر فوت کرده اند. همچنین تعداد موارد سرپایی در پایتخت از ۳۳ نفر در هفته آخر خرداد به ۷۵ نفر در هفته اول تیر رسید که نشانگر روند افزایشی تعداد موارد سرپایی است.

آخرین تغییرات در نقشه رنگ بندی شهرستان های کشور که از ۱۰ تیر اعمال می شود نیز حاکی از آن است که تعداد شهرهای با وضعیت زرد از ۹۱ به ۱۰۵ شهر افزایش و تعداد شهرهای با وضعیت آبی از ۳۵۷ به ۳۴۳ شهر کاهش یافت و هیچ یک از شهرهای کشور در وضعیت قرمز و نارنجی نیستند.

سهل انگاری در عدم تزریق دوز یادآور باعث جان گرفتن دوباره کرونا می شود

حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در این زمینه گفت: اکنون وضعیت کشور به دلیل استفاده درست از طرح سراسری واکسیناسیون کنترل شده اما این روزها  تعداد موارد ابتلا به کرونا افزایش یافته است؛ اگر  سهل انگاری ها در مورد عدم تکمیل دز سوم و چهار واکسن و رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک در اماکن شلوغ و فاصله گذاری اجتماعی از سوی مردم انجام شود، ویروس دوباره جان می گیرد.

وی افزود: بنابراین باید در محیط های بسته و پرازدحام از ماسک استفاده شود و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در دستور کار جدی مردم باشد چون کرونا نشان داد که در محیط بسته و به دلیل اینکه افراد چهره به چهره روبه روی هم هستند امکان انتقال این ویروس وجود دارد.

جماعتی تصریح کرد: همه اقدامات انجام شده در ۲ سال اخیر نشان داد که واکسیناسیون راه مهمی برای نجات کشور از این وضعیت و پایدار ماندن کشور در برابر کرونا است، از مردم می خواهیم برای تزریق واکسن کرونا زودتر به مراکز مربوطه مراجعه کنند و  برای تزریق تا دوباره به روزهای تلخ مرگ و میر کرونایی و اعمال محدودیت ها برنگردیم.

کرونا با کسی شوخی ندارد

وی ادامه داد: مردم باید به استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در اماکن مسقف شلوغ، پرتردد و پرازدحام، وسایل نقلیه عمومی و بیمارستان ها توجه داشته باشند و در فضاهای باز استفاده از ماسک الزامی نیست، در واقع توصیه های جدی برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی برای کنترل بهتر این ویروس است و باید این موضوعات از سوی مردم جدی گرفته شود زیرا کرونا نشان داد که با هیچ کسی شوخی ندارد و ممکن است به نوعی همه را درگیر این بیماری کند.

دبیر کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: ستاد ملی مقابله با کرونا برای مهار کامل کرونا توصیه اکید بر تزریق یک نوبت واکسن یادآور در تمامی گروه های سنی بالاتر از ۱۲ سال  دارد و اکنون افراد باید دز سوم و چهارم خود را در روند واکسیناسیون دریافت کنند.

منبع : همشهری آنلاین