اقدام بسیار مهم، تحولی و اساسی در شهرداری

اقدام بسیار مهم، تحولی و اساسی در شهرداری

۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۸ زمان مطالعه : 7 دقیقه
سرویس اجتماعی - معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه تدوین برنامه چهارم را حرکت بسیار مهم، تحولی و اساسی در شهرداری و مدیریت شهری است، گفت: وجود 10هزار نیروی تحصیلکرده دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکترا در شهرداری ظرفیت بسیار مهمی است

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - آیین آغاز تدوین برنامه چهارم مدیریت شهری تهران، با حضور معاون برنامه ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورای شهرداری تهران، محمد آخوندی رئیس و میثم مظفر نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران، مدیران کل، معاونین مناطق، سازمان ها و شرکت ها، کارشناسان خبره و اساتید علمی دانشگاه ها و سایر دست اندرکاران تدوین برنامه به میزبانی اداره کل برنامه وبودجه شهرداری تهران در سالن ایران زمین برگزار شد.

لطف لله فروزنده معاون برنامه ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورای شهرداری تهران در این مراسم، یکی از چالش های جدی کشور را عدم الحاق اسناد بالادستی با رفتارهای اجرایی دانست و گفت: اسناد بالادستی قابل توجهی چون چشم انداز 20 ساله کشور، قانون اساسی، سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری سند گام دوم انقلاب در کشور وجود دارد اما در اجرا گاهی خط مشی و مسیر به درستی دنبال نمی شود. ما در شهرداری تهران باید ضمن آسیب شناسی برنامه های گذشته، از تمام این تجارب استفاده کنیم.

وی، تدوین برنامه چهارم را حرکت بسیار مهم، تحولی و اساسی در شهرداری و مدیریت شهری عنوان کرد و افزود: برنامه چهارم باید با لحاظ کردن سیاست های ابلاغی از طریق هم افزایی موجود بین واحدهای شهرداری با محوریت اداره کل برنامه و بودجه طبق زمانبندی تعیین شده تدوین شود.

فروزنده با بیان اینکه مهمترین ویژگی برنامه آینده مدیریت شهری، مشارکت گسترده مدیران وکارشناسان متخصص شهرداری به عنوان کانون مهم سیاستگذاری و تدوین برنامه است؛ افزود: وقتی مجموعه ای دانش و توانایی تدوین برنامه را دارد برای افزایش قابلیت اجرایی برنامه، نقطه امید ایجاد می شود. وجود 10هزار نیروی تحصیلکرده دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکترا در شهرداری ظرفیت بسیار مهمی است بسیاری از این کارکنان جوان و باانگیزه دارای بیش از 15 سال سابقه کار اجرایی در بخش های مختلف هستند که باید مورد توجه ویژه قرار گیرند و از تجارب آنان در تدوین برنامه استفاده شود.

معاون برنامه ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورای شهرداری تهران با تاکید بر ضرروت جدیت در تدوین برنامه چهارم مدیریت شهری تصریح کرد: قرار نیست برنامه ای برای زینت میزکار نگاشته شود بلکه با تلاش جمعی باید برنامه ای را تدوین کنیم که در عین دارابودن نگاه راهبردی، آرمانی و آینده نگر،  قابلیت اجرایی نیز داشته باشد و به عنوان سند فراروی ما، مسیر مدیریت شهری را روشن کند.

وی با بیان اینکه دستیابی به گفتمان واحد سرآغاز تدوین برنامه است افزود: اقدامات ساختاری تدوین برنامه چهارم آغاز شده و با همت اعضای شورا به زودی چارچوب محتوایی و الزامات برنامه چهارم به شهرداری ابلاغ خواهد شد.    

معاون برنامه ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورای شهرداری تهران خاطرنشان ساخت: برنامه سوم باید تا دو سال دیگر در دستور کار ما می بود اما با ابلاغ وزارت کشور برای تغییر زمان بندی، برنامه چهارم توسعه شهرداری تهران طبق دوره چهارساله مدیریت شهری برای 4 سال تدوین می شود. بنابراین با توجه به محدودیت زمانی باید هم افزایی بیشتری در درون مجموعه شهرداری صورت گیرد.

فروزنده، اولویت بندی مسائل، نگاه به منابع موجود با رویکرد ظرفیت سازی، مشارکت گسترده بدنه شهرداری، استفاده از نظرات نخبگان و عموم مردم، مدنظر قراردادن محورهای هوشمندسازی شهر، انسان محوری و زمینه سازی آسایش و آرامش شهروندان را از جمله نکات مهم در تدوین برنامه برشمرد وگفت: برنامه چهارم باید با نگاه تحولی تنظیم شود و ضمن پرهیز از پرداختن به احکام زائد و فاقد خروجی، برای جمع بندی احکام روشن و هدفمند و قابل اجرا، سنجش و رصد تلاش صورت گیرد.

 11 کمیته تخصصی برای تدوین برنامه 4 ساله چهارم ایجاد شده است

امیر شهرابی مدیرکل برنامه و بودجه شهرداری تهران نیز ضمن تشریح ساختار و ارکان تدوین برنامه چهارم اعم از ستاد عالی، شورای راهبری و تلفیق، دبیرخانه، کمیته علمی، کمیته منابع و مصارف، کمیته های تخصصی  و کارگروه های مناطق 22گانه برنامه چهارم، تعداد احکام صادر شده برای دست اندرکاران تدوین برنامه چهارم مدیریت شهری تهران را 187 عدد اعلام کرد. 

مدیرکل برنامه و بودجه شهرداری تهران خاطرنشان ساخت: 11 کمیته تخصصی شامل اجتماعی و فرهنگی، حمل و نقل و ترافیک، فنی و عمرانی، خدمات شهری و محیط زیست، ایمنی و مدیریت بحران، شهرسازی و معماری، هوشمندسازی، توسعه مدیریت، سرمایه انسانی، مالی و اقتصاد شهری و منابع و مصارف برنامه در تدوین برنامه یاری خواهند کرد.

شهرابی، سیاست های کلی نظام، ابلاغیه مقام معظم رهبری، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، سیاست های ابلاغی شورای اسلامی شهر تهران و سیاست های شهردار تهران و بخشی از احکام باقیمانده برنامه سوم توسعه شهر تهران که عملیاتی نشده است را از جمله اسناد بالادستی تنظیم برنامه چهارم مدیریت شهری تهران برشمرد و افزود: بناداریم در برنامه چهارم با نگاه مسئله محور، ضمن شناسایی مسائل اصلی شهر برای آن، برنامه تنظیم کنیم.

وی به زمانبندی تهیه برنامه چهارم توسعه مدیریت شهری تهران اشاره کرد و گفت: منطق برنامه ایجاب می کند تا قبل از فصل پیشنهاد و تصویب بودجه 1402 برنامه چهارم تهیه و به تصویب شورای اسلامی شهر تهران برسد. بنابراین مسئولیت خطیر تدوین برنامه چهارم مدیریت شهری تهران بر عهده شما کارشناسان و مدیران خبره و شایسته سازمانی گذاشته شده و با توجه به حس تعلق و تعهد سازمانی و دانش و تجربه و مسئولیت پذیری خود انتظار می رود برنامه ای ارزشمند، ماندگار، اثربخش را تهیه کنیم و ثمرات آن را به مردم شریف شهر تهران برسانیم.

 سند الزامات تدوین برنامه چهارم مدیریت شهری تهران آماده شده است

 محمد آخوندی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران نیز ضمن قدردانی از نقش موثر مجموعه همکاران حوزه برنامه ریزی شهرداری تهران گفت: خوشبختانه شهرداری تهران به این بلوغ رسیده که هر اقدام حوزه برنامه ریزی را توسط کارشناسان خبره خود به سرانجام برساند و نیازی به برون سپاری ندارد. 

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر لزوم توجه به ضرورت ها و اولویت های شهر تهران در تدوین برنامه چهارم مدیریت شهری، افزود: شاید بتوان ایده آل ها و آرزوهای یک شهر مدرن هوشمند اسلامی را در سند برنامه  توسعه ای چهارم گنجاند اما به نظر می رسد برنامه باید به واقعیت نزدیک باشد و ضرورت ها، اولویت ها و امکانات شهر نیز در آن لحاظ شود. 

وی با اعلام آماده سازی سند الزامات تدوین برنامه چهارم توسط کمیته بودجه و نظارت مالی کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران گفت: در همین راستا نظرات کمیسیون های تخصصی شورا نیز اخذ شده و به زودی برای تصویب در دستور کار جلسات شورا قرار می گیرد و تقدیم شهرداری تهران خواهد شد تا برنامه چهارم مدیریت شهری بر اساس آن سند به نگارش درآید. 

آخوندی با تقدیر از اقدام وزارت کشور در خصوص تطابق برنامه با دوره مدیریت شهری گفت: اینکه هر دوره مدیریت شورا و شهرداری برنامه مختص 4 ساله دوره خود را تدوین کند و ضمن پایبندی به اجرا، پاسخگوی آن نیز باشد عاقلانه و مثمرثمر به نظر می رسد.

بودجه سالیانه شهرداری تهران باید متناظر با برنامه چهارساله باشد
میثم مظفر نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران نیز طی سخنانی اظهار داشت: تنظیم سند برنامه چهارم مدیریت شهری نقش به شدت موثری در آینده شهر تهران دارد.

وی، به تئوری اثر پروانه ای که عنوان می کند بال زدن یک پروانه در نقطه ای از جهان، می تواند طوفانی را در نقطه ای دیگر بیافریند؛ اشاره کرد و گفت: اگر امروز می خواهیم تصمیمی را اتخاذ و سیاستی را نگارش کنیم باید به تاثیراتی که از خود بر جای می گذارد توجه ویژه داشته باشیم. پیامدهای تصمیمی که شاید به ظاهر جزئی و کم اثر به نظر برسد ممکن است تندبادها و اثرات غیرقابل پیش بینی در جامعه ایجاد کند.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: در تدوین یک برنامه اگر تحقق عدالت شهری را به معنای ایجاد فرصت رشد برابر در کالبد و زیست بوم شهر و همچنین شهروندان درنظر بگیریم نگاه تساوی بین تمام مناطق حاکم نخواهد بود بلکه باید در برخی محلات کم برخوردار منابع به فوریت تزریق شود تا فرصت رشد برابر برای شهروندان محلات محروم نیز همچون سایر محلات فراهم شود.

وی، مسئله یابی، در دستورکار قراردادن، بدیل یابی، تدوین سیاست و برنامه، مشروعیت بخشی، اجرایی سازی و نظارت و ارزیابی را مراحل 7 گانه چرخه سیاستگذاری و تدوین برنامه برشمرد و افزود: به طور مثال اگر در همین ابتدا مثلا بر تغییر جدی در حمل و نقل عمومی متمرکز شویم به یک گونه باید منابع مالی و زمانی را مصروف آن کرده و برش برنامه سالیانه را نسبت به برنامه چهارساله تنظیم کنیم و اگر بخواهیم در همه حوزه ها و عرصه ها متکثر و متنوع به صورت برابر کار کنیم نیز به گونه ای دیگر باید وارد عمل شویم.

مظفر در پایان اظهار امیدواری کرد که با همت جمعی شهرداری و شورای شهر فرایند تدوین برنامه 4 ساله چهارم شهرداری تهران به موقع به سرانجام برسد و بتواند آینده شهر تهران و تصویر و ادراک  عمومی ایجاد شده از رویکردهای این دوره مدیریت شهری را متفاوت ساخته و به نفع شهروندان گام بردارد.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط