سد قوانین درمقابل مشارکت سمن ها و گروه های جهادی در شهر -  بودجه مشارکت سمن ها کجا خرج می شود؟
سرویس اجتماعی - رئیس ستاد شورای شهر تهران گفت: قوانین اداره شهر در ایران به صورتی است که گروه‌های جهادی و سمن‌ها نمی توانند اداره امور را به دست گیرند و قوانین پیمانکاری است.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - خبرنگار فارس، ستاد سمن های شورای اسلامی شهر تهران  نهادی تسهیلگر برای توانمندسازی تشکل های محلی است که در حوزه مدیریت شهری فعالیت می کند، هدف این ستاد این است که پس از شناسایی علاقه مندان، نسبت به صدور شناسنامه هویتی و آموزش آنها اقدام کند.

اما فعالیت این ستاد مردمی با موانع قانونی مواجه است، سید احمد علوی رئیس ستاد سمن های شورای اسلامی شهر تهران در خصوص موانع قانونی برای حضور سمن ها و گروه های جهادی در اداره شهر، گفت: خواستار اصلاح قوانین مدیریت شهری برای سپردن مدیریت شهر به تشکل ها، سازمان های مردم نهاد و گروه های جهادی هستیم که این مهم، نیازمند همکاری و هم افزایی میان تمامی تشکل ها است.

سیستم حکمروایی در جهان به سمت مشارکت عمومی قدم برداشته است

وی با اشاره به اینکه قوانین اداره و مدیریت شهری ما مربوط به زمانی می شود که دولت و حکومت ها خودشان اداره شهر را بر عهده داشتند و اکنون سیستم حکمروایی به سمت مشارکت عمومی قدم برداشته باید نوع نگاه، سطح مطالبات و گفتمانمان متفاوت شود. اضافه کرد: با گسترش شهرها، دولت ها توان اداره شهر را نداشتند و دست به اصلاح قوانین به نفع اداره شهر توسط مردم زدند که این موضوع همچنان با مشکل زیرساخت در ایران مواجه است.

علوی با توجه به منویات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم که خصوص توجه به موضوع حلقه های میانی اشاره شده است، گفت: امروزه با توجه به توسعه حوزه شهری و مشکلاتی که دولت ها در تعامل با مردم داشتند، نیازمند این هستیم که به سمت تقویت و تحقق حلقه های میانی برویم.

سد قوانین درمقابل مشارکت سمن ها و گروه های جهادی در شهر -  بودجه مشارکت سمن ها کجا خرج می شود؟

 

برای سپردن امور به سمن ها و گروه های جهادی از آن کد اقتصادی می خواهند!

 رئیس ستاد شورای شهر تهران در رابطه با مشکلات گروه های جهادی و سازمان های مردم نهاد یادآور شد: قوانین اداره شهر در ایران به صورتی است که گروه های جهادی و سمن ها نمی توانند اداره امور را به دست گیرند و قوانین پیمانکاری است؛ اکنون برای سپردن امور به سمن ها و گروه های جهادی از آن کد اقتصادی، مباحث مالیاتی و … می خواهند، اگر سمن ها و گروه های جهادی این موارد را داشته باشند که شرکت می شوند و دیگر سمن و گروه جهادی نخواهند بود.

رییس کمیته مشارکت های اجتماعی شورای شهر تهران از شهرداری خواست، لایحه ای در خصوص اصلاح قوانین به شورا ارائه کند و اظهار امیدواری کرد: بتوانیم از ظرفیت ستاد سمن های شهر تهران در جهت تشکیل محافل مشارکتی و دبیرخانه سمن جوانان اقدام موثری داشته باشیم.

وی به ایجاد دبیرخانه مشترک برای سمن ها می توانیم در رشد توسعه و آموزش سمن ها، فعالان اجتماعی و گروه های جهادی نقش بسزایی داشته باشیم.

ژیلا آقا غفاری  رئیس مجمع جوانان استان اردبیل گفت: اینکه ستاد توان افزایی سمن های شهر تهران توانسته است فضایی برای تشکل ها ایجاد کند یک اتفاق مهم بوده که امیدواریم این اتفاق در دیگر کلانشهرها رخ دهد، چرا که حضور فعالان اجتماعی و جوانان باعث تقویت و توسعه مشارکت در جامعه می شود.

مشخص نیست بودجه فعالیت های اجتماعی و مشارکت سمن ها کجا خرج می شود

سینا علیدوستی که از انجمن نظامی آران به عنوان مسئول امور اداری استان تهران حضور داشت، افزود: شهرداری تهران بودجه برای فعالیت های اجتماعی و مشارکت سمن ها در نظر دارد ولی اغلب مدیران در داخل ساختار به آن وفادار نیستند مشخص نیست این بودجه برای چه مصارفی استفاده میشود.

دبیرخانه مشترک با محوریت سمن ها و فعالان اجتماعی تشکیل دهیم

امیر کریمیان دبیر کل مجمع ملی جوانان کرمانشاه با اعلام این نکته در ادامه جلسه خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم در تهران دبیرخانه مشترک با محوریت سمن ها و فعالان اجتماعی تشکیل دهیم اتفاق بسیار میمونی است که می تواند باعث تقویت و توسعه سمن ها شود.

 سمن ها و فعالان حوزه اجتماعی نیازمند آموزش

پرهام جعفری دبیر تشکل زامیاران استان تهران یادآور شد: سمن ها و فعالان حوزه اجتماعی نیازمند آموزش و تحول در حوزه رفتار سازمانی هستند که اگر ستاد سمن های شهر تهران بتواند این آموزش ها را در نظر گیرد اتفاق موثری در این بخش خواهد بود.

مهدی بابایی عضو شورای شهر تهران در  نشست مجمع ملی تشکل های جوانان شهر تهران  گفت: هر کجا که کار به مردم واگذار شده است نشان از توسعه و رونق مشارکت عمومی بوده ایم باید از توانمندی سمن ها به سمت فعالیت های اجرایی قدم برداریم.

وی خاطر نشان کرد: حضور جوانان فعالان محیط زیستی می تواند کمک رسان و مقام مشورتی مناسبی برای ارائه ایده های مطلوب در کمیسیون های تخصصی شورا، است و تا جایی که توان دارم پیگیر مطالبات مطرح شده از سوی جوانان هستم.

حمایت از حلقه های میانی دغدغه جدی است

سید احمد علوی رئیس ستاد سمن های شورای شهر تهران نیز در جریان امضای تفاهمنامه همکاری ستاد سمن های شهر تهران و اداره کل امور بانوان شهرداری تهران با اشاره به اینکه سبک اداره شهر در بسیاری از موارد همانند گذشته اداره می شود و رشد شهرها با رویکرد توسعه زیر ساخت ها نبوده است. حمایت از حلقه های میانی دغدغه جدی است که بنا به نظر مقام معظم رهبری در این دوره مدیریت شهری مورد توجه قرار گرفته و حمایت از حلقه های میانی را  تا رضایت مندی کامل شهروندان ادامه خواهیم داد.

وی ادامه داد: با تغییر رویه ها در بدنه مدیریت شهری باید به سمت همگرایی و تعامل با حلقه های میانی مردم پیش رویم، بسیاری از مشکلاتی که با آن مواجه هستیم محصول توسعه بدون زیر ساخت و عدم توجه به شاخص های شهروند مداری در توسعه کلان شهرهاست.

 

علوی ضمن اشاره به مشارکت بانوان در بدنه مدیریت شهری یادآور شد: در گذشته شاهد بودیم  که شهر به صورت مردانه اداره می شود و نقش مهم زنان حلقه مفقوده این جریان بوده است و این اتفاق چالش هایی را  داشته است، حتی مصوبه ۳۰ درصدی حضور زنان در بدنه مدیریت شهری که در شورای گذشته مورد تصویب قرار گرفته را باید دید چه میزان اجرایی شده است.

 زنان در تصمیم گیری و تصمیم سازی شهر بسیار موثر هستند

این عضو شورای شهر ادامه داد: زنان در تصمیم گیری و تصمیم سازی شهر بسیار موثر هستند که می توانند مشکلات و آسیب های زیادی را حل کنند و ما در این دوره مدیریت شهری توجه ویژه ای به حضور بانوان در مشارکت عمومی به عنوان حلقه میانی خواهیم داشت تا از توان و اندیشه این قشر از جامعه که نقش کلیدی را ایفا می کنند استفاده کنیم.

مریم اردبیلی مدیر اداره کل امور بانوان شهرداری تهران اظهار داشت: ظرفیت زنان در توسعه مشارکت های عمومی نقش بسزایی دارد که باید در این دوره مدیریت شهری  به نقش خانواده در فعالیت های مشارکت محور  اهتمام ویژه ای داشته باشیم.

سد قوانین درمقابل مشارکت سمن ها و گروه های جهادی در شهر -  بودجه مشارکت سمن ها کجا خرج می شود؟

 

وی تصریح کرد: در خصوص مشارکت ها نگاه صرفا شعاری نداریم و به دنبال آن هستیم ابتدا روح مشارکت را در بدنه جامعه فهم کنیم و بعد آن را بر اساس ظرفیت محلات و شهروندان در محلات اجرا کنیم مردم عمیقأ مسایل را درک می کنند و بازخورد آن را با عملکردشان در سطح جامعه نشان می دهند که این نیازمند این است خودمان به بستر جامعه برویم و از  دید مخاطب و شهروندان به موضوعات نگاه کنیم تا بتوانیم شاخص های نگاه مخاطبان را دریافت کنیم.

تبدیل خانواده مصرف کننده با خانواده مولد

اردبیلی از ظرفیت زنان به عنوان شاخص توسعه اشاره کرد و افزود: زنان در جامعه بیشترین ظرفیت و نقش موثر را در توسعه و جامع پذیری جامعه دارند و می توانند فضای مناسبی برای رونق جامعه و مشارکت پذیری ایجاد کند و یک خانواده قربانی و مصرف کننده از بدنه مدیریت شهری را به یک خانواده مولد در بدنه مدیریت شهری بدل کند.

مدیر اداره کل امور بانوان شهرداری تهران در پایان خاطرنشان کرد: در بیانه گام دوم منابع انسانی بسیار توجه شده است ولی کمتر در بدنه جامعه مورد توجه قرار گرفته است، حضور بانوان به عنوان حلقه های واسط بهتر می تواند آسیب های اجتماعی را در حکمرانی شهری مورد توجه قرار دهد. بروکراسی های شهری به شدت به حضور مشارکتی زنان در جامعه ضربه می زند و باعث کمتر دیده شدن حضور زنان در این بخش می شود.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط