رونمایی از جدیدترین نسخه مهاجرت  -  (ویزای استارت آپ) طعمه جدید کشورهای خارجی برای جذب جوانان ایرانی  -  کانادا ارائه دهنده این ویزا به نخبه های ایران است
سرویس اجتماعی - اگر تا چند سال پیش افراد برتر کنکور سراسری و دانشجویان نخبه به سادگی می‌توانستند ادامه تحصیل و زندگی را در خارج از کشور دنبال کنند در سالهای اخیر این امکان برای طیف های دیگری از ایرانیان فراهم شده است.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از همشهری - محمد بلبلی: «اگر مهارت های مورد نیاز در کشورهای مقصد را پیدا کنی به راحتی می توانی بری!» این جمله اغلب مشاوران مهاجرت است که زیر دست خیلی هایشان این فهرست قرار دارد. با همین فهرست هاست که شاگرد کابینت ساز و نجار و آرایشگرهایی را سودایی می کنند و به آن طرف آب ها می فرستند.
در سال های اخیر صاحبان کسب و کارهای نوپدید و پر ریسک در قالب استارت آپ ها نیز به شانس های جدید برای مهاجرت تبدیل شده اند.
استارتاپ ویزای کانادا یکی از تازه ترین راه های مهاجرت برای جوانان ایرانی است.
گفته می شود برخی از این چهره های جوان که تا چند هفته پیش در یک پلتفرم داخلی یا استارتاپ در ایران فعالیت می کردند با ایده هایی بلند، رویایی ولی دست یافتنی مسافران تازه صف های مهاجرت از کشور هستند.
طی ماههای اخیر و به دنبال مسائلی که در حوزه کسب و کارهای استارتاپی ایجاد شده است موج جدیدی از تلاش برای مهاجرت شکل گرفته است. این موضوع دیگر یک نگرانی ساده نیست. 

این مسائل می تواند باعث مهاجرت فعالان این حوزه پرمخاطب شود، ضمن اینکه رقبای خارجی برای جذب آنها امکان خاص مهاجرتی با عنوان «ویزای استارت آپ» را معرفی کرده اند.

مجتبی توانگر رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با همشهری آنلاین با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که این روزها فضای استارت آپی را درگیر کرده اعمال نظر گسترده صدا و سیما و دخالت در امور استارت آپ های شبکه نمایش خانگی است گفت: شبکه نمایش خانگی تاکنون در حوزه نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار داشت. تعمیم صوت و تصویر فراگیر به حوزه دیگری چه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و چه هر نهاد دیگری باید مقید به قانون باشد. اگر مقید به قانون نباشد سلیقه گرایی محسوب می شود که خود نوعی خطر است.

مجتبی توانگر اظهار کرد: نمی توانیم امور مختلف را بر اساس سلیقه افراد در یک سازمان و مجموعه اداره کنیم. این بزرگ ترین اشتباه است. فلسفه ذاتی مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد قانون گذار تبیین این قواعد است. وظیفه نهادهای اجرایی هم عمل به مرّ قانون است و نه تلاش برای اعمال برداشت های فردی و سازمانی.

وی افزود: شبکه نمایش خانگی واقعا تبدیل به یک ثروت و سرمایه ملی شده است. ثروتی که جامعه هنری کشور در رده های مختلف به پشتوانه چرخه های جدیدی از کسب و کارهای نوپدید در ایجاد این ثروت عمومی نقش داشته اند.

توانگر ادامه داد: واقعا نمی شود این ثروت عمومی را نادیده گرفت یا تعطیل کرد. این را با صراحت عرض می کنم نمی شود مقابل این همه توانایی ایستاد. چون این ظرفیت بر اساس توانایی و مهارت ذاتی جامعه هنری کشورمان ایجاد شده است. خالق این ثروت تک تک هنرمندان، سرمایه گذاران، نیروهای فنی و... هستند.  

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه همه این ها برادران، خواهران و فرزندان ایران اسلامی هستند، گفت: مجلس هم در برابر هر محدودیت یله و رها و خلاف قاعده و قانون و خدای ناکرده ظلمی به این بخش نوظهور و پرانگیزه و توانمند جامعه خواهد ایستاد. قانون در کشور حرف اول را می زند مخصوصا برای حمایت از توانایی هایی که همه ما شاهد خلاقیت های آن هستیم.

وی اضافه کرد: در این راه، شورای عالی فضای مجازی، وزارت ارشاد، صدا و سیما و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید کمک کنند که دستورات رهبری در جایگاه رفیع ولی فقیه و همچنین در سطوح پایین تر اصل ۱۱۰ قانون اساسی در حوزه فضای مجازی به صورت قانون در مجلس درآید که بهانه از دستگاه ها برای نظارت های سلیقه ای گرفته شود.

توانگر ادامه داد: یک نکته را عرض کنم که باز این بهانه نشود برای عده ای که اشکال گیری کنند. شبکه نمایش خانگی مثل هر پدیده دیگری خالی از اشکال و ایراد نیست، ولی راه حل مواجهه با آن، خلع ید کردن از بخش خصوصی و به قهقرا فرستادن سرمایه گذارن نیست.

این نماینده مجلس افزود: امروز هر پدیده ای در حوزه فضای مجازی اگر سازوکار اقتصادی خود را تعریف نکند در مواجهه با استکبار جهانی و نظام سلطه، قطعا محکوم به شکست است. متاسفانه صدا و سیما در این مسیر به انحصار و رقابت در این زمینه می اندیشد، تا نقش تنظیم گری، نظارت و سازوکار اقتصادی.

وی در پاسخ به این سوال که آیا توقف اغلب پروژه های شبکه نمایش خانگی دلیل اصلی خروج سرمایه گذاران از حوزه نمایش خانگی در بخش خصوصی نمی شود، گفت: این سوال آن جایی که می خواهید نسبت به یک نگرانی به امثال بنده تذکر دهید و جمله ای از من بگیرید درست است که نسبت به فرار سرمایه گذار از حوزه نمایش خانگی هشدار می دهم. ولی اگر به بازار و نیاز آن توجه داشته باشیم شاهد آن هستیم که عطش و نیاز جامعه به تولیدات این بخش زیاد است.

توانگر ادامه داد: توقع جامعه از شبکه نمایش خانگی به شدت بالا رفته است. نگاه هنرمندان و عوامل مرتبط هم به این حوزه نسبت به ۶-۷ سال قبل به شدت تغییر کرده است. شبکه نمایش خانگی دیگر به هیج وجه جای آماتورها و تازه کارها نیست. سلیقه و توقع ها بالا رفته.

رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس افزود: در حال حاضر این صنعت در حال شکوفا شدن است و طبق بررسی ها حدود ۶ میلیون نفر مخاطب مستقیم از طریق خرید اشتراک پلتفرم ها و حدود ۶ میلیون نفر به صورت غیرمستقیم از طریق شبکه های ماهواره ای بدون پرداخت هزینه، از محتوای تولیدشده در این صنعت بهره می برند و مجموعا چیزی حدود ۱۲ میلیون نفر مخاطب ایرانی بخشی از اوقات خود را با محتوای تولیدی این پلتفرم ها سپری می کنند.  

وی اعلام کرد: باید حجم بالای دانلودهای غیرقانونی را هم به این آمار اضافه کنیم، این مخاطبان در عین حال که در صداوسیما محتوای خود را نیافته اند به سمت شبکه های معاند ماهواره ای نرفته اند. به علاوه در قالب این صنعت برای بیش از ۱۲ هزار نفر از فعالین سینمایی و فرهنگی کشور فرصت اشتغال زایی ایجاد شده است.

رونمایی از جدیدترین نسخه مهاجرت  -  (ویزای استارت آپ) طعمه جدید کشورهای خارجی برای جذب جوانان ایرانی  -  کانادا ارائه دهنده این ویزا به نخبه های ایران است

توانگر اضافه کرد: درباره شبکه نمایش خانگی نگرانی هایی هست، چرا که رقبای زیادی دارد. به نظرم تا اطلاع ثانوی سازمان صدا و سیما نیز باید تلاشش را بیشتر کند تا بتواند خود را به جایگاه فعلی پلتفرم های فعال برساند و خود را رقیب شبکه خانگی نداد. سازمان صدا و سیما با احترام به حکم رهبری باید در کنار سایر اجزای حاکمیت از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد و شورای عالی فضای مجازی، نقش تنظیم گر را برای خود قائل باشد.

وی ادامه داد: تاکید می کنم که جوانان فعال در حوزه VOD ها با توجه به همه قواعد و هنجارها جور تلویزیون را نیز می کشند و تا حدود بسیار زیادی تهدیدی که تا چند سال پیش از حوزه ماهواره ها وجود داشت را کمتر کرده اند. این کار را جوانانی انجام داده اند که درهای صدا و سیما روی آنها باز نبوده است و اگر در رسانه ملی تجربه کاری داشته اند نتوانسته اند خلاقیت هایشان را به خوبی بروز دهند.

توانگر افزود: اگر دست و پای شبکه نمایش خانگی را خودمان به دست صدا و سیما و ساترا ببندیم رقبای خارجی بخش عمده ای از بازار را تصاحب می کنند. شبیه بلایی که سر تولیدات مشابه در کشورهای عربی آمده است. نقش آفرینی مجموعه هایی مثل نت فیلیکس و...

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به دلیل عملکرد اشتباه صدا و سیما، ماهواره در حال گرفتن بازار تلویزیون بود، اما VODها کشور را نجات دادند، گفت: در حال حاضر با اشتباه مدیران تلویزیون، با استمرار روند کنونی پلتفرم های خارجی نمایش فیلم، سهم بازار سازمان صدا و سیما را نیز گرفته خواهد شد، همچنین رقیبی هم برای شبکه خانگی قدرت مند فعلی خواهند بود و در مسیر ضعیف یا مشارکت آنها را سوق خواهد داد که این نسبتی با هنجارهای داخلی و رویکردهای منفعت طلبانه بنگاه های غیر ایرانی ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این مسائل باعث مهاجرت فعالان و سرمایه گذاران این حوزه نمی شود؟ اظهار کرد: پاسخ بنده را خودتان دادید. دنبال تبعات نباشید. همین که فضا برای فعالیت جوانان وطن فراهم نباشد تهدید است. رهبری سال ۱۴۰۱ را فرصتی برای یادآوری ضرورت حمایت از دانش بنیان ها و اقتصاد آن، نام گذاری کردند. این سال تمام می شود. هدف تنها نام گذاری صرف نیست. هدف ایشان حفظ سرمایه هاست. هدف ارتقای این سرمایه عمومی است. شبکه نمایش خانگی دیگر یک ثروت شده است. یک سرمایه است. یک اندوخته جمعی است. هیچ کس اندوخته اش را در جایی غیر از خانه و وطن صرف نمی کند.  

توانگر افزود: همین جا در کشور خودمان فرصت برای کارهای بیشتر هست و این صنعت توسعه بیشتری پیدا خواهد کرد. ثروت اگر به کار گرفته نشود و راکد بماند از بین می رود. سرمایه گذار و نهاد متولی تنظیم گری، اگر به این مساله توجه نداشته باشد سرمایه و ثروت از بین می رود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه جایگزین محتوای تولیدی صنعت سینمای خانگی، تولیدات صدا و سیما نیست، افزود: در حال حاضر تنها  حدود ۸ میلیون نصب اپلیکیشن نت فلیکس بر روی کافه بازار وجود دارد. به علاوه هزینه اشتراک ماهانه نتفلیکس در کشورهای همسایه مانند ترکیه حدود دو و نیم(۲.۵) دلار و این هزینه در مورد پلتفرم های داخلی حدود ۴دلار یعنی بیش از یک و نیم(۱.۵) برابر هزینه اشتراک نت فلیکس، است. در صورت ضربه خوردن تولیدکنندگان داخلی با توجه به ارزان تر و جذاب بودن سرویس هایی مانند نت فلیکس و آمازون پرایم حتما اقبال به این پلتفرم های خارجی افزایش خواهد یافت.  

وی ادامه داد: سرمایه گذاری گسترده ای از سوی کشورهای عربی وهابی جهت تولید محتوا در حال انجام است، برای نمونه تنها عربستان سعودی ۶۴ میلیارد دلار در حوزه تولید محتوای سرگرمی سرمایه گذاری کرده است و بدون تردید با این حجم از پول پاشی طی دو سال آینده در صورت نداشتن جایگزین داخلی، سونامی محتوای تولید شده توسط سعودی، امارات و ترکیه و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس، بازار محتوای مورد استفاده ایرانیان را تسخیر خواهد کرد.

توانگر درباره امکان جدید ویزای استارت آپ برای مهاجرت فعالان این حوزه، افزود: ویزای استارت آپ برای استفاده و صید توانایی های بالقوه و بالفعل و نگاه های خلاقانه و ریسک پذیر جوانان و چهره های خلاق در کشورهایی مثل ایران است تا در کشورهای مهاجرپذیری مثل کانادا و منطقه، عصاره روح و جان شان را برای آن سرزمین نثار کنند. تمام تلاش مان برای حفظ جوانان و افراد دارای خلاقیت و توان است. مجلس در این زمینه خودش را مسئول می داند.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط