طرح مطالعاتی بار و کالا در تهران شروع شد

طرح مطالعاتی بار و کالا در تهران شروع شد

۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۴ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اجتماعی - معاون محیط زیست، زیرساخت و نوآوری شهری مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران گفت: فراخوان طرح مطالعاتی بار و کالا انجام شده و تا یک ماه آینده به مرحله عقد قرارداد می‌رسد.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - علیرضا نوری درباره طرح مطالعاتی بار و کالا اظهارداشت: شهرداری بر اساس ماده ۹ قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مصرف سوخت کشور مصوب سال ۸۶ وظیفه اصلی را در حوزه مدیریت بار و کالا در شهر و حومه بر عهده دارد و در سال های اخیر و پس از تصویب این قانون، شهرداری آنچنان که باید در این حوزه ورود نکرده و لازم است که این بازار که در قانون هزینه های گزاف و تناژ بالایی را رقم زده است، تحت کنترل شهرداری تهران قرار بگیرد.

معاون محیط زیست، زیرساخت و نوآوری شهری مرکز مطالعات تصریح کرد: در شهرداری به دنبال توسعه زیرساخت های حمل و نقل بار و مسافر هستیم و از منابعی که از جیب شهروندان هزینه می شود، در راستای این توسعه سرمایه گذاری کنیم؛ اگر این سرمایه وارد بازار نشود، شهرداری در سالهای آینده با مجموعه ای مواجه است که هزینه کرده و نتوانسته از فواید آن استفاده کند.

نوری با بیان اینکه در حوزه حمل و نقل بار و کالا با چند طیف از موتور سواران، اتوبوس های بین شهری، وانت بارها و کامیون ها که به صورت بعضاً مدیریت نشده بار حمل می کنند مواجه هستیم، گفت: مرکز مطالعات با همکاری وزارت کشور و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تلاش کرده پروژه مطالعاتی بار و کالا را کلید بزند تا چارچوب اقدامات را در این زمینه مدیریت کند.

وی افزود: در گام بعدی پیشبرد این طرح، به همکاری شهردار تهران، معاونت حمل و نقل ترافیک، شورای اسلامی شهر تهران و مدیریت کلانشهر تهران نیاز داریم که طرح را عملیاتی کنیم تا شهرداری بتواند در حوزه ای که سرمایه گذاری کرده و راه ها را توسعه داده بهره برداری کافی داشته باشد و منابع شهر را به زندگی و جیب شهروندان بازگرداند.

نوری با بیان اینکه شهر با وجود درآمد چند صدمیلیارد تومانی در این خصوص از عواید آن بی بهره است، تأکید کرد: امیدواریم با مشارکت وزارت کشور و کلیه ذی نفعان مطالعه دقیقی را داشته باشیم. تحلیل ها و مطالعات و برداشت داده ها، تناژ بارها که نامعلوم و البته مورد اهمیت است و همچنین ابعاد کار را شفاف خواهد کرد. امیدواریم با اقدامات هدفمندتر بازار گسترده را به مدیر رسمی و قانونی آن بازگردانیم و شاهد شکوفایی شهر با استفاده از این منابع باشیم.

معاون محیط زیست، زیرساخت و نوآوری شهری مرکز مطالعات یادآور شد: این طرح آغاز شده، فراخوان صورت گرفته و بازگشایی پاکت در دست اقدام است و تا یک ماه آینده به مرحله عقد قرارداد می رسد تا در بازه سال ۱۴۰۲ از نتایج مطالعات بهره مند شویم.

 پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط
آخرین اخبار سرویس اجتماعی