میز دانشجو -  درگوشی با ترم اولی های دانشگاه

میز دانشجو - درگوشی با ترم اولی های دانشگاه

۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۲ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس اجتماعی - در قسمت میز دانشجو سعی داریم با نزدیک شدن به سال تحصیلی مهارت‌هایی را یادتان بدهیم که در دانشگاه زیاد به کارتان می‌آید، این قسمت به مهارت افزایی دانشجو در دانشگاه اختصاص دارد.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - گروه دانشگاه خبرگزاری فارس در قسمت میز دانشجو سعی داریم با نزدیک شدن به سال تحصیلی مهارت هایی را به دانشجویان عزیز یاد بدهیم که در دانشگاه زیاد به کارشان می آید، این قسمت میز دانشجو به ترم اولی ها اختصاص دارد، همان هایی که با دنیایی علامت سوال وارد دانشگاه می شوند.

مهارت هایی هستند که برای مطالعه می تواند به شما کمک کند که شامل تندخوانی، خلاصه نویسی، رسم نمودار، درست مطالعه کردن که کیفیت مطالعه و یادگیری شما را چند برار می کند، هرچه مهارت های تحصیلی و مطالعه بیشتر باشد با صرف کردن وقت و انرژی کمتری، می توانید به پیشرفت و موفقیت تحصیلی برسید.

*اصطلاحات آموزشی و قوانین را یاد بگیرید

اصطلاحات آموزشی و قوانین را یاد بگیرید، قوانینی مثل حذف و اضافه، حذف اضطراری، حذف پزشکی، مشروطی، قوانین مربوط به تغییر رشته، پیش نیاز اخذ درس، پیش ترم و معرفی به استاد را یاد بگیرید و درباره آنها مطالعه کنید.

مشروطی یعنی معدل پایین 12 آوردن، اگر دانشجویی 3 ترم متوالی یا 4 ترم غیرمتوالی مشروط شود، از دانشگاه اخراج می شود، با هر مشروطی امکان انتخاب واحد مناسب برای ترم بعد را هم دانشجو از دست می دهد.

حذف و اضافه به دانشجویان این فرصت را می دهد تا در صورت نارضایتی از کلاس هایی که در زمان ثبت نام آنها را اخذ کرده اند، در زمان حذف و اضافه بتواند درس های مربوطه را تغییر دهند یا در گروه های درسی دیگری شرکت کنند. توجه داشته باشید که در حذف و اضافه درس های جدید هم ارایه می شود.

بر اساس آیین نامه های موجود، دانشجو می تواند در هر نیمسال تحصیلی، فقط در مهلتی کمتر از 2 هفته، پس از شروع نیم سال تحصیلی حداکثر 2 درس دیگر انتخاب یا 2 درس انتخابی خود را حذف یا 2 درس انتخابی خود را با 2 درس دیگر جابه جا کند، مشروط بر آنکه تعداد واحدهای انتخابی وی از حد مقرر تجاوز نکند.

* انتخاب واحد خود را به روزهای پایانی موکول نکنید

انتخاب واحد خود را به روزهای پایانی موکول نکنید، در همان روزهای اول انتخاب واحد کنید وگرنه درگیر پرشدن کلاس ها و چالش یک ترم فقط برای چند درس می شوید.

اگر مطمئن هستید که درسی را نمی توانید پاس کنید و نمره بگیرید، حتما در زمان مقرر از حذف اضطراری استفاده کنید، فقط حتما توجه داشته باشید که ممکن است با حذف یک درس، گرفتار یک ترم دیرتر فارغ التحصیلی شوید. ضمنا حواستان باشد که در صورت حذف دروس خود، تعداد واحدهای باقی مانده نباید کمتر از 12 باشد. 

* حتما در اولین کلاس اساتید شرکت کنید

حتما در اولین کلاس اساتید شرکت کنید، اساتید در جلسه اول از ممنوع های کلاس و چگونگی ارایه درس و نحوه گرفتن امتحان می گویند.  

 

مطالبی که استاد سر کلاس مطرح می کند را مهم بدانید حتی اگر به شکل خاطره گویی است.

دانشجوهای ترم بالایی راهنماهای خوبی برای انتخاب واحد و چگونگی مطالعه دروس هستند، از آنها غافل نشوید.

مطالبی که استاد سر کلاس مطرح می کند را مهم بدانید حتی اگر به شکل خاطره گویی است. جزوه کلاس همیشه کمک کننده است و سعی کنید خودتان جزوه تهیه کنید و از جزوه دانشجویان ترم های بالاتر هم می توانید استفاده کنید، توجه داشته باشید که پایه تمام مقاطع تحصیلی منابع دوره کارشناسی است و دانشجویی موفق است که منابع کارشناسی را جدی بگیرد.

حتما در کلاس درس، خودتان جزوه بنویسید، توجه داشته باشید که جزوه های دانشجوها با همدیگر تفاوت دارد، نوشتن و کمی سخته شدن از نوشتن ارزشش را دارد که آخر ترم ملتمس همکلاس هایت نباشی، همکلاس هایی که چه بسا با جزوه هایشان نه تنها گیجت کنند که چه بسا حتی نتوانی خط آنها را بخوانی و استرست برای امتحان چندین برابر شود.

 

معدل ترم اول تعیین کننده معدل شما در ترم های آینده است.

معدل ترم اول تعیین کننده معدل شما در ترم های آینده است. به روز بودن مطالب و پیش مطالعه کمکتان می کند که مباحث مطرح شده در کلاس درس را بهتر متوجه شوید، حتما قبل از حضور در کلاس درس، دروس جلسه قبل استاد را مرور کنید.

    *مهارت های لازم برای ترم اولی ها

      سعی کنید مهارت برنامه ریزی داشته باشید و هر لحظه برنامه داشته باشید، دانشجویانی که برنامه ریزی می کنند و می دانند دور نمای کارهایشان چیست، موفق ترند.

پرسشگری بارزترین ویژگی دانشجو است که باید در هرشرایطی پرسشگر نقاد باشد و از سوال کردن نترسد و تا به جواب نرسد آرام نگیرد.

مطالعه اصلی ترین ویژگی دانشجو است؛ دوران دانشجویی بهترین دوران برای مطالعه است و کتاب هم بهترین منبع برای پیدا کردن پرسش های جدید.

توجه داشته باشید که هدف مندی شاخص موفقیت دانشجو است و انتخاب هدف باعث تمرکز فکری می شود و به او قاتعیت و جدیت می دهد، بهترین شاخص برای انتخاب های آگاهانه دانشجو و شناخت هویت است و هدف مندی بدون بدون مدیریت زمان به دست نمی آید.

 با یک یا چند استاد صاحب سبک، خوشنام، دانشمند و دلسوز طرح دوستی و احترام متقابل بریزید و آن ها را طرف مشورت خویش قرار دهید.

محیط علمی دانشگاه دارای پتانسیل های فراوان علمی، پژوهشی و شغلی و فعالیت های فوق برنامه است، از جمله دفتر فرهنگی، امور فوق برنامه ها، جهاد دانشگاهی، بسیج دانشجویی، انجمن اسلامی، دفتر نهاد مقام معظم رهبری، کتابخانه و کتابفروشی آنها را بشناسید و فعالیت های خود را در آنها تعریف کنید.

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط