وزارت بهداشت: افزایش اُمید به زندگی در ایران از 55 به 75 سال

وزارت بهداشت: افزایش اُمید به زندگی در ایران از 55 به 75 سال

۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۸ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اجتماعی - رئیس اداره سلامت سالمندان معاونت بهداشت وزارت بهداشت گفت: طی چهار دهه گذشته، اُمید به زندگی در ایران از ۵۵ به ۷۵ سال افزایش یافته است.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از همشهری - افزایش اُمید به زندگی در ایران از ۵۵ به ۷۵ سال خبرگزاری صدا و سیما، دکتر محسن شتی افزود: این افزایش ۲۰ ساله زندگی برخاسته از پیشرفت های چشمگیر کشور در حوزه خوراک و بهداشت و درمان است.
دکتر شتی در برنامه «سلام صبح بخیر، شبکه سه سیما» با اشاره به برنامه های انجام شده برای سالمندان کشور گفت: تعریف سازمان بهداشت جهانی از سالمندی، بالای ۶۰ سال است. اما در برخی کشورهای پیشرفته، سالمندی بالای ۶۵ سال است. سالمندی در ایران بالای ۶۰ سال تعریف شده است.

به گفته دکتر شتی، سالمندی پیوند چندانی با ۶۰ سالگی به بالا ندارد. سالمند شدن بیشتر بار ذهنی و روانی دارد و به معنی بیمار شدن و ناتوانی نیست. ما داریم آدم ۴۰ یا ۵۰ ساله ای که توانمندی ندارد و به بیماری های گوناگونی دچار است. برعکس آدم ۸۰ ساله ای داریم که هیچ گونه بیماری ندارد و حتا برنده مسابقات جهانی می شود.

رئیس اداره سلامت سالمندان معاونت بهداشت وزارت بهداشت گفت: اگر سالمندان بدانند که چگونه باید زندگی کنند؛ چگونه از خودشان پرستاری کنند و چه کارهایی انجام دهند؛ دوره سالمندی بهتری خواهند داشت. دکتر محسن شتی گفت: وزارت بهداشت دفتر سلامت جمعیت و خانواده و مدارس، برای پُربارتر شدن دوره سالمندی در ایران، کتاب ها و
بسته های ویژه ای آماده کرده است. این کتاب ها و بسته ها درباره چگونگی ورزش کردن، بهسازی روش زندگی، چکاب پیوسته پزشکی، رژیم غذایی مناسب، جابجایی جایگاه زندگی برای دوری از آلودگی هوا و بیماری های ناشی از آن، سلامت روان و بهبود روابط اجتماعی است.

به گفته دکتر شتی با مراجعه به سایت وزارت بهداشت، این کتاب ها و بسته ها در دسترس هستند که سه جلد آن ها چاپ شده است. رئیس اداره سلامت سالمندان معاونت بهداشت وزارت بهداشت گفت: از بهترین کارهایی که می توان برای سالمندان انجام داد؛ یکی نگه داشتن کرامت انسانی آنهاست. پیش نیاز این کار هم جدا نکردن سالمندان از خانواده و جامعه است. دکتر محسن شتی در پایان به احتمال پیری جمعیت در ایران هشدار داد و گفت:
دولت و سازمان های دست اندرکار باید برای جلوگیری از این چالش ملی برنامه ریزی کنند.
هم اکنون ۱۰ میلیون سالمند داریم که به شتاب در حال افزایش هستند.

منبع: صدا و سیما

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط