تجربه زندگی روستایی برای مسافران شمال

تجربه زندگی روستایی برای مسافران شمال

۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۴ زمان مطالعه : 5 دقیقه
سرویس اجتماعی - روستای شانه‌تراش به‌عنوان نخستین روستای گردشگری ارگانیک کشور در مازندران معرفی شده‌ است.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از همشهری - روستای شانه تراش در غرب مازندران، این روزها نه فقط به دلیل طبیعت بکر و چشم انداز منحصر به فردش بر سر زبان ها افتاده، بلکه نخستین روستایی است که فعالیت های گردشگری ارگانیک در آن شکل گرفته و دنبال می شود. اهالی روستا ۴سال پیش با حمایت وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، انجمن روستایی تشکیل دادند تا روستای ۵۰۰ساله شانه تراش را با تجربه سبک زندگی روستایی به گردشگران معرفی کنند.

مشارکت اهالی روستا و پای کار آمدن اداره های استان، باعث پیشرفت طرح های گردشگری ارگانیک شد؛ تا جایی که به گفته استاندار مازندران، روستای شانه تراش می تواند الگوی روستاهای دیگر در حوزه تقویت اقتصاد بومی، احیای فرهنگ و سنت های بومی، حفظ اراضی روستا و در نهایت پایلوت گردشگری ارگانیک مبتنی بر کشاورزی و دامداری در مازندران باشد. در این گزارش به این روستا که شمارش معکوس برای تکمیل طرح های گردشگری ارگانیک را آغاز کرده، سری زده ایم.

حفظ خانه های روستایی 

نام روستای شانه تراش محله دهستان دوهزار تنکابن با نام روستای گردشگری ارگانیک پیوند خورده است.صادق برزگر، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران در توضیح مفهوم گردشگری ارگانیک به همشهری می گوید: روستای گردشگری ارگانیک جایی است که سبک زندگی روستایی در آن رواج دارد. محیط زیست، معماری، فرهنگ، هنر و زیست بوم روستا به شکل بومی و دست نخورده است و گردشگر می تواند سبک زندگی روستایی را تمام و کمال تجربه کند.

روستای شانه تراش ۲۵خانه روستایی و ۲۰۰نفر جمعیت دارد. در نخستین روزهای مطرح شدن گردشگری ارگانیک و تشکیل تعاونی توسعه روستایی شانه تراش، فقط ۱۷نفر از ساکنان روستا پای کار آمدند، اما حالا بعد از ۴سال، تقریبا همه اهالی عضو تعاونی هستند.

پدرام کرکبودی، از اهالی روستا و مدیرعامل تعاونی توسعه روستایی شانه تراش به همشهری می گوید: یکی از دلایل استقبال اهالی این است که با حفظ زمین های کشاورزی و خانه های خود، همچنان می توانند میزبان گردشگران باشند و درآمد داشته باشند.

او به مهاجرت معکوس به روستا هم اشاره می کند و ادامه می دهد: با وجود اینکه هنوز همه طرح ها اجرایی نشده، شاهد بودیم چند خانوار به روستا بازگشتند و خانه های خود را با همان معماری سنتی احیا کردند.
معماری پایدار از ارکان اصلی توسعه گردشگری ارگانیک است؛ معماری برگرفته از تاریخ و فرهنگ منطقه که براساس نیازهای زندگی امروز طراحی شده است. برای همین، خانه های قدیمی روستای شانه تراش با همان معماری بومی بازسازی شده و خانه های جدید هم نمای سنتی روستایی به خود گرفته اند.

پلاک چوبی خانه ها به نام ساکنان است: خانه دایی رمضان، خانه عمو قاسم، خانه مشتی محمدحسین و... . توضیح مختصری هم نوشته شده که در این خانه می توانید دمنوش بخورید، شیر بدوشید، نجاری کنید، محصولات کشاورزی برداشت کنید، لباس محلی بپوشید و... . خلاصه اینکه گردشگران این فرصت را دارند تا به تجربه زیسته خود یک زندگی روستایی در کنار اهالی روستا را نیز اضافه کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران می گوید: سرمایه گذاری در این حوزه، روستاییان را به درآمد پایدار می رساند و از سویی دیگر میراث ملموس و ناملموس سرزمین مان حفظ می شود.
گرفتن مجوز برای بومگردی اصلی ترین موضوع این روزهای شانه تراش است. هم اکنون ۱۱خانه میزبان گردشگران و ۹خانه بومگردی دیگر در مسیر طی شدن مراحل اداری است.

چادرشب بافی و چوب تراشی

اهالی در جریان تبدیل شدن شانه تراش به روستای گردشگری ارگانیک سراغ احیای صنایع دستی فراموش شده روستا رفتند و چادرشب بافی دوباره رونق گرفته است.

مدیرعامل تعاونی توسعه روستایی شانه تراش می گوید: دستگاه سنتی بافندگی به نام پاچال، از گوشه انبارها بیرون آمده و زنان و مردانی که بافندگی چادرشب با این دستگاه را بلد و استادکار بودند، مشغول کار شده اند. جوان ترها هم در حال یادگیری هستند. چوب تراشی هم به عنوان صنایع دستی قدیمی روستا جان تازه ای گرفته است.

کرکبودی درباره وجه تسمیه روستا می گوید: در گذشته های دور، ساکنان روستا برای دستگاه پاچال، شانه های چوبی درست می کردند و برای همین به این روستا شانه تراش می گویند. رنگ آمیزی نیمکت های مسیر گردشگری، ساخت ۳۰لانه پرنده و نصب چراغ های روشنایی همگون با بافت روستا از دیگر اقدامات انجام شده است تا روستا میزبان گردشگران باشد. تکمیل ۳مسیر گردشگری شامل گردشگری داخل روستا، گردشگری تا قله گردکوه و گردشگری کلات و همچنین ساخت سالن ورزشی در دست انجام است.

به گفته مدیرعامل تعاونی توسعه روستایی شانه تراش، تاکنون ۵۰درصد به میزان گردشگران روستا افزوده شده است.

معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران به همشهری می گوید: اواسط دهه ۸۰بود که در روستای مجاور شانه تراش، موزه مردم شناسی راه اندازی شد و در آن اشیا و اموال فرهنگی مرتبط با دامداری، کشاورزی، پارچه بافی، پوشاک و دیگر لوازم زندگی روزمره ساکنان منطقه در معرض نمایش گذاشته شده است. این موزه به جذابیت گردشگری شانه تراش نیز کمک می کند.

مهران حسنی به روستاهای دیگری در مازندران که قابلیت الگوبرداری از شانه تراش را دارند، اشاره می کند و می گوید: لفور در سوادکوه، هزارجریب در نکا و چهاردانگه و دودانگه در ساری نیز اصالت روستایی خود را حفظ کرده اند و می توانند روستای گردشگری ارگانیک شوند. برای تشویق روستاییان به حفظ خانه های خود به آنان تسهیلاتی برای دریافت مجوز بومگردی داده می شود.

شانه تراش، به عنوان پایلوت روستای گردشگری ارگانیک با شعار «زندگی سالم، سفر ارگانیک» و نماد پرتقال به عنوان کشاورزی غرب مازندران میزبان گردشگرانی است که قصد دارند طعم زندگی روستایی در کنار ساکنان روستا را بچشند. با تکمیل طرح ها و مسیرهای گردشگری در شانه تراش، مسافران تجربیات نابی را از سفر به روستا کسب می کنند؛ ضمن اینکه روستاییان هم با اقتصاد پایدار و حفظ کشاورزی، دامپروری و صنایع دستی به درآمدزایی می رسند.

توسعه پایدار و اشتغال زایی در روستا 

گردشگری و کشاورزی ۲رکن اصلی پیشرفت پایدار در غرب مازندران شناسایی شده و گردشگری ارگانیک، تلفیقی از گردشگری و کشاورزی است. گردشگری ارگانیک ظرفیت توسعه انواع گردشگری ازجمله گردشگری سلامت، گردشگری خوراک، گردشگری کشاورزی، گردشگری ورزشی، طبیعت گردی و گردشگری روستایی را در خود دارد.

مسئولان در تلاشند غرب مازندران تا سال ۱۴۱۰با داشتن چنین ظرفیتی برای گردشگری ارگانیک به قطب گردشگری ارگانیک در ایران و منطقه غرب آسیا تبدیل شود.

منبع: روزنامه همشهری

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط