واکنش سازمان نظام روانشناسی به یک خبر

واکنش سازمان نظام روانشناسی به یک خبر

۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۸ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس اجتماعی - سازمان نظام روان شناسی و مشاوره در پی انتشار خبری به نقل از بازرس این سازمان درباره عملکرد سه ساله اخیر سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، جوابیه‌ای به این خبرگزاری ارسال کرد.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - سازمان نظام روان شناسی و مشاوره در پی انتشار خبری نشست خبری ناصر صبحی قراملکی، بازرس این سازمان درباره عملکرد سه ساله اخیر سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، جوابیه ای به این خبرگزاری ارسال کرده است که در ادامه از نظرتان می گذرد.

در این جوابیه آمده است: به اطلاع اعضاء محترم جامعه روانشناسی و مشاوره می رساند؛ آقای دکتر ناصر صبحی قرا ملکی در خارج از سازمان در نشست خبری به عملکرد سه ساله سازمان اشاره کرده اند که در مطبوعات درج و ابهاماتی در پی داشته است که بعضا خارج از واقعیت و تکذیب می گردد.

در دوره سه ساله اخیر سازمان علیرغم مشکلاتی چون کمبود منابع، کرونا و کارشکنی های مداوم اما ما موفق به بازسازی مجدد سازمان شده ایم. در تمام بخش ها تحرک جدی ایجاد شده است، قانون حاکم شده است، جلوی زیاده خواهی ها و تخلفات گرفته شده است.

گذشته سازمان ارتباطی به عملکرد درخشان و پرافتخار فعلی ندارد. از بدو مسئولیت جدید برای اولین بار آیین نامه مالی و معاملاتی توسط شورای مرکزی تصویب و اجرا شده است. حسابرسی عینی سال ۹۸ و ۹۹ و صورت های مالی سال ۱۴۰۰ طی نامه شماره ۱۲۲۴/۴۰۱ مورخ ۱۴۰۱/۰۵/۲۳ به شورای مرکزی و هیأت بازرسان ابلاغ شده است.

حسابرسی گذشته قبلا در اختیار شورای مرکزی و هیأت بازرسان گذاشته ایم، اما نه هیأت بازرسان و نه شورای مرکزی درباره حسابرسی گذشته تاکنون اظهار نظری ننموده اند. سازمان در بخش مالی و اداری دقیق کار خود را انجام داده است و اصولا سازمان کنش مالی چندانی ندارد و در حد همین حقوق کارمندان و امور جاری است.

بعد از هیجده سال در دوره جدید مجمع عمومی را در سال ۱۴۰۰ برگزار کردیم. در صدد هستیم در سال ۱۴۰۱ نمایندگان استانی که همراه انتخابات شورای مرکزی و هیأت بازرسان انتخاب می شوند، مجمع عمومی ۱۴۰۱ رابرگزار نماییم. سازمان انتخابات شورای مرکزی و هیأت بازرسان و استانی را با استناد موجود و شهادت همگان دائما تلاش نموده، برگزار نماید و اقدامات زیادی انجام داده است. اما مساله کرونا و برگزاری مجمع عمومی و اختلاف در ترکیب هیأت نظارت مرکزی، کار شکنی و نامه پراکنی ها باعث تاخیر شده است.

در دوره اخیر برای اولین بار تعرفه های خدمات روان شناسی و مشاوره در هیأت دولت تصویب و ابلاغ شده است، حرکت شایسته و قانونی سازمان در اعلام روان شناس نماها منجر به تثبیت و اعتبار رشته شده است که در تاریخ روان شناسی و مشاوره کشور ثبت خواهد شد.

جهت اطلاع، علیرغم حمایت همه اعضاء جامعه روانشناسی و مشاوره، کسانی هستند به جای حمایت از سازمان در کنار روان شناس نماها قرار گرفته اند. در اختیارگیری ساختمان جدید در یوسف آباد، واکسیناسیون اعضاء، فرهنگ سازی و افزایش اعتبار پروانه صلاحیت حرفه ای، از محور کردن کلیه امور سازمان اعم از پروانه، عضویت و غیره، سامان دهی امور کمیسیون ها، کاهش صف متقاضیان و پاسخ گو بودن انتخاب اساتید در کمیسیون ها از برجسته ترین اساتید همه دانشگاه ها، تحولاتی بوده که در سازمان اتفاق افتاده است.

از دو سال قبل مسأله حذف مصاحبه و جایگزینی "طرح توانمندسازی و نظارت و طرح "آزمون صلاحیت حرفه ای" مطرح کرده ایم، بررسی شود چه کسانی مخالفت کردند یا همراهی نموده اند. اقتضایی در آستانه انتخابات تلاش های صورت گرفته را زیر سوال بردن جایز نیست.

بهتر است، افراد به عملکرد خود و چه میزان با سازمان جهت رفع مشکلات همراهی کرده اند، نیز اشاره کنند؟ ایراد گرفتن غیر واقعی کار ساده ای است، بعضی ها کارشان فقط چوب لای چرخ گذاشتن سازمان است از پیشرفت های سازمان نگرانند، چگونه است، در سازمان نظام پزشکی، مهندسی و غیره... حتی یک مورد نداریم مسائل صنفی در فضای مجازی مطرح شود.

اینگونه اقدامات مثبت در حال نتیجه گیری و اعتبار اعضاء را در جامعه خدشه دار می کنند. همه شاهد بودیم، در سه هفته گذشته مهمترین همایش ملی درباره کرونا توسط سازمان در وزارت کشور برگزار گردید همه مسولان، وزراء واساتید برجسته دانشگاه آمدن و درباره نقش روانشناسی ومشاوره در دوران پسا کرونا سخنرانی واز تلاش های بی وقفه سازمان تقدیر کردند، رئیس  جمهور محترم پیام دادن و اوج اقتدار و کارآمدی رشته و سازمان را همه ملاحظه کردند.

اکنون که در حال نتیجه گیری از جمله تنظیم سند راهبردی مقابله با عوارض روانی-اجتماعی کرونا توسط روان شناسان و مشاوران و.... وضع کردن بیمه های پایه هستیم، اینگونه نامه پراکنی ها و طرح مباحث غیرضروری و اتهام اور ایران را به نهادهای نظارتی ضرر آن فقط متوجه رشته، اعضاء و کسانی به امیدی این رشته را انتخاب کرده اند و  در حال تحصیل می باشند.

روانشناس نماها حقوق اعضا و مردم را ضایع و به اعتبار رشته در جامعه لطمه وارد کرده اند، همراهی با آنان جفا به اعضاء ودر تاریخ روانشناسی ومشاوره کشور ثبت می شود. امیدواریم با وحدت و همکاری انتخابات شورای مرکزی و هیأت بازرسان هرچه سریعتر برگزار شود و گام های پیشرفت و تعالی رشته که مدتی است، شروع شده است، تداوم و به سرانجام برسد.

پایان پیام/

 

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط