راز بلعیدن طعمه های بزرگ توسط مار پیتون  !  -  ترسناک و جالب !

راز بلعیدن طعمه های بزرگ توسط مار پیتون ! - ترسناک و جالب !

۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۵ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس اجتماعی - مار پیتون با آرواره های عجیب خود می‌تواند جانوران بزرگی همچون گوزن یا تمساح را ببلعد. اما چطور مار پیتون قادر به بلعیدن طعمه‌هایی به این بزرگی است؟ ...

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از رکنا - مار پیتون برمه ای بسیار بزرگ هستند و حتی می توانند تا ۵ متر رشد کنند. هرچند که اندازه مار پیتون نمی تواند میزان باز شدن دهانش برای بلعیدن طعمه های بزرگی همچون گوزن یا تمساح را توضیح دهد. یک مطالعه جدید به بررسی قابلیت منحصر به فرد آرواره های مار پیتون برمه ای پرداخته است که به این جانور اجازه می دهد طعمه هایی تا ۶ برابر بزرگتر از سایر مارهای هم اندازه خود هضم کند.

اگرچه این مارها اشتهای بسیار زیادی دارند، اما به خاطر نابود شدن زیستگاهشان (توسط انسان ها) در آسیای جنوبی، در معرض خطر هستند. هرچند که در فلوریدا به عنوان یک گونه جدید به شدت به اکوسیستم آسیب زده اند و با خوردن تقریبا همه چیز، جانوران بومی آن منطقه را در معرض خطر جدی قرار داده اند.

این جانور به تنهایی باعث نگرانی دانشمندان و تغییر کلی اکوسیستم فلوریدا شده است. همین نیز باعث شد که Ian Bartoszek، دانشمند علوم محیط زیست و سه پژوهشگر دیگر به بررسی دقیق بدن مار پیتون و مخصوصا توانایی آن در بلعیدن جانوران بزرگ بپردازند.

بر اساس یافته های این پژوهش، مار پیتون دهان بسیار بزرگی دارد؛ اما برای باز شدن بیشتر آن توانسته به یک ویژگی منحصر به فرد دست یابد. پوست بین آرواره های پایینی مار پیتون قابلیت کشسانی بسیار زیادی دارد که به جانور حتی اجازه بلعیدن طعمه هایی بزرگتر از توان دهان بزرگش را می دهد.

با توجه به اینکه مارها طعمه های خود را بدون جویدن به صورت کامل می بلعند، میزان باز شدن دهان نقشی کلیدی در تعیین شکار آنها دارد. برخلاف انسان ها و دیگر پستانداران، آرواره های پایینی مارها به همدیگر متصل نیستند و تنها به واسطه یک رباط کشسان با هم ارتباط دارند. همین نیز باعث می شود که دهان آنها بسیار بیشتر از بقیه جانوران باز شود.

اگرچه آرواره های این چنینی در همه مارها وجود دارد، اما این پوست بسیار کشسان مار پایتون است که به آرواره پایینی اجازه می دهد بیشتر از بقیه مارها باز شود. در واقع پوست بین آروارهای پایینی چپ و راست پیتون با بقیه مارها فرق دارد. بیش از ۴۰ درصد میزان باز شدن دهان پیتون نیز به خاطر این پوست خاص است.

حتی اگر سر بزرگ آنها را در نظر بگیرید، باز میزان باز شدن دهان فوق العاده زیاد است. برای مقایسه میزان باز شدن دهان مار پیتون با دیگر مارها می توانید به تصویر زیر نگاه کنید. در اینجا مار درختی قهوه ای وحشی، مار درختی قهوه ای اسیر و مار پیتون در کنار هم قرار گرفته اند. این مارهای کوچک تر تا حدودی سمی هستند و پرنده ها و دیگر طعمه های کوچک را شکار می کنند.

با اندازه گیری مارها و همچنین طعمه های بالقوه آنها، پژوهشگران قادر خواهند بود بزرگترین حیوانی که آنها می توانند بخورند و مزیت خوردن طعمه های مختلف را (از موش و خرگوش گرفته تا تمساح و گوزن دم سفید) ارزیابی کنند. داده ها نشان می دهند که مارهای کوچک تر از دهان بزرگ خود و امکان خوردن طعمه های مختلف بیشتر سود می برند. در واقع بچه مار پیتون قادر به بلعیدن طعمه های بیشتری نسبت به مارهای هم اندازه خود است.

اندازه بزرگتر دهان نه تنها باعث می شود که مار پیتون طعمه های بیشتری برای بلعیدن داشته باشند، بلکه آنها را از فهرست طعمه دیگر شکارچیان نیز خارج می کند. وقتی مار پیتون بالغ شود، تقریبا تنها تمساح است که می تواند آن را شکار کند و البته فراموش نکنیم که مار پیتون نیز می تواند تمساح را بخورد.

پژوهش های پیشین نشان داده بودند که جانورانی همچون مار پیتون برمه ای شکار خود را با خفه کردن نمی کشند، بلکه با فشار زیاد جریان خون را در بدن جانور بی دفاع قطع می کنند. اگرچه پژوهش جدید انجام شده بیشتر در پاسخ به یک کنجکاوی زیستی انجام شده است، اما می تواند به دانشمندان در درک هرچه بهتر نحوه آسیب زدن مار پیتون برمه ای به یک اکوسیستم کمک کند.

منبع: تابناک جوان

این خبر توسط سایت رکنا منتشر شده و برخط نیوز صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : رکنا

اخبار گوناگون در برخط