بخشش لازم است، خودتان را نکشید!

بخشش لازم است، خودتان را نکشید!

۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۲ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اجتماعی - برای اینکه بتوانید خودتان را ببخشید باید بهترین انتخاب و تصمیم‌گیری را داشته باشید.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از خبرآنلاین - نادیا زکالوند: اگر خطایتان به کسی صدمه زده است، باید بهترین واکنش ممکن را انتخاب کنید. آیا باید با او صحبت کرده و عذرخواهی کنید؟ آیا برای اینکه بتوانید از بار احساس گناه رها شوید، باید حتما خطایتان را جبران کنید؟

درواقع به جای گفتن یک عذرخواهی ساده، باید صدمه ای را که زده اید، جبران کنید. بررسی های روانشناسی نشان داده است ما فقط زمانی می توانیم خودمان را به معنای واقعی کلمه ببخشیم که خطاهای خود را جبران کرده باشیم.

بخشش لازم است، خودتان را نکشید!

در این مسیر معمولا ما به خودمان نصیحت هم می کنیم اما معمولا برای ما آسان تر است که دیگران را فقط نصیحت کنیم و خودمان علاقه ای به شنیدن نصایح خود نداریم. بنابراین برای اینکه بتوانید گوش تان را به روی این نصایح باز کنید، از خودتان بپرسید اگر بهترین دوست تان در مورد خطایی که مرتکب شده است با شما صحبت می کرد و نظرتان را می خواست، به او چه می گفتید. حتی می توانید این گفتگوی دو نفره را یادداشت کنید یا در نقش دوست تان فرو روید و از خودتان نصیحت بخواهید. در اینگونه مواقع بهتر می توانید برای بخشیدن خود قدم برداشته و به نصایح و حرف های منطقی خودتان توجه کنید.

مهربانی با خود

طبیعت انسان این است که وقت و انرژی خود را با بارها مرور خطاهای خود در ذهن هدر دهد. البته گاهی اوقات مرور برخی رخدادها برای درک تمام جزئیات آن ضروری است، اما اگر بدون هیچ منطقی مدام خطایتان را در ذهن تان مرور کنید، فرصتی برای بخشش خود پیدا نمی کنید.

وقتی دایم به خودتان می گویید، «من آدم خیلی بدی هستم»، نمی توانید روی خطای خود و جبران احتمالی آن متمرکز شوید و برای بخشیدن خود قدمی مثبت بردارید. هر گاه متوجه این تکرار در ذهن تان شدید، چند نفس عمیق بکشید یا به پیاده روی بروید و این مرور بی فایده از خطاها را در ذهن تان متوقف کنید.

درضمن وقتی متوجه خطاهای خود شدید و صدای انتقادی درونی تان را به جان خریدید و البته درصدد جبران خطایتان برآمدید، یادتان باشد، نوبت آن است که به خودتان مهربانی کرده و در حق خود شفقت و دلسوزی کنید. مهربانی و همدلی با خود تنها راهی است که می توانید با کمک آن خود را ببخشید. البته این کار زمان می برد. بنابراین صبور باشید و به خودتان یادآوری کنید که شما ارزش بخشیده شدن را دارید.

/ https://www.healthline.com/health/how-to-forgive-yourself#۱۲.-Seek-professional-help

این خبر توسط سایت خبرآنلاین منتشر شده و برخط نیوز صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در برخط