بازگشت دوبارۀ مارمولک جواهرنشان!

بازگشت دوبارۀ مارمولک جواهرنشان!

۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اجتماعی - جمعیتِ مارمولک‌های کوچکِ یونیون آیلَند (Union Island geckos) به واسطه‌ی تقاضای رو به رشدِ تجارت غیرقانونیِ حیوانات خانگی کم شده بود، اما طرفداران محیط زیست در همکاری‌هایشان با بومیانِ سنت وینسنت و گرنادینز موفق به افزایش شمار این گونه‌ی به شدت در معرض خطر شدند. ...

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از برترین ها - فرادید: گونه ای از مارمولک های خانگیِ به شدت در معرضِ خطر با رنگ روشن، به اندازه ی یک گیره ی کاغذ، از سال ۲۰۱۸ از نظر جمعیتی دوبرابر شده اند و این افزایش را مدیونِ تلاش های طرفداران محیط زیست در همکاری با ساکنان محلی هستند.

مارمولک خانگیِ یونیون آیلَند (Gonatodes daudini) در جنگل چاتام بِی واقع در جزیره ای به همین نام در سنت وینسِنت و گرنادینز یافت می شود. این گونه نخستین بار سال ۲۰۰۵ به صورت علمی معرفی شد و به سرعت به خاطر نقوشِ رنگارنگِ جواهرمانندی که داشت برای قاچاقچیانِ غیرقانونیِ حیوانات خانگی جذابیت بالایی پیدا کرد. این جذابیت منجر به شکار غیرقانونی و قاچاقِ متجاوزانه ی این گونه شد و در نتیجه جمعیت آن به شدت کاهش یافت.

بازگشت دوبارۀ مارمولک جواهرنشان!

باقیمانده ی این گونه در یک قطعه ی ۵۰ هکتاری از یک جنگل باستانی زندگی می کنند و نسبت به انسان ها آسیب پذیر هستند. از این رو، سال ۲۰۱۶، دپارتمان جنگل های سنت وینسِنت و گرنادینز و سازمان های حفاظت از منابع طبیعی با ساکنان محلی همکاری کردند تا برای نجاتِ این گونه ی به شدت در خطر برنامه ریزی کنند. این تلاش ها از توسعه و افزایش مدیریتِ نواحی حفاظت شده گرفته تا گشت زنی های حفاظتی، منجر به افزایش شمار مارمولک های خانگیِ یونیون آیلَند از رقمِ ۱۰ هزار در سال ۲۰۱۸ به ۱۸ هزار شده است.

رُزمَن آدامز یکی از بنیانگذاران اتحادیه ی محلیِ زیست محیطیِ یونیون آیلَند در بیانیه ای گفته است: «به عنوان رهبرِ یک اتحادیه و یک جامعه، بسیار مفتخرم از این که در این پیروزی نقش داشتم.»

بازگشت دوبارۀ مارمولک جواهرنشان!

جِنی دالتری مدیر دو خیریه ی بین المللیِ حفاظت از منابع طبیعی که در این عملیات نجات مشارکت داشته اند نیز گفته است: «نجات مارمولک خانگی یونیون آیلَند در حیات وحش حاصل یک تلاش جمعی بود. کار کردن با مردم یونیون آیلَند شگفت انگیز بود. این مردم حق دارند به مارمولک منحصربفرد زادگاه و جنگل های باستانی شان افتخار کنند.»

موفقیتِ به دست آمده در زمینه ی محافظت از این مارمولکِ کوچک به گروه های حفاظت از منابع طبیعی انگیزه داد تا اقداماتِ گسترده تری را با هدف حفاظت از تمام موجودات حیات وحش در جنگل چاتام بِی انجام دهند و این امر موجب افزایش فرصت های شغلی برای افراد بومی شده است. این منطقه با وجود کوچک بودن، پر از حیوانات و گیاهانِ بومیِ در معرض خطر است و حتی محققان در حال کشف گونه های جدید این منطقه هستند.

این خبر توسط سایت برترین ها منتشر شده و برخط نیوز صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : برترین ها

اخبار گوناگون در برخط