روایت تصویری از وضعیت فعالیت کسبه در تهران

روایت تصویری از وضعیت فعالیت کسبه در تهران

۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۳ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اجتماعی - جماران در یک گزارش میدانی وضعیت امروز فعالیت کسبه در تهران را بررسی کرده است. ...

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از برترین ها - جماران در یک گزارش میدانی وضعیت امروز فعالیت کسبه در تهران را بررسی کرده است.

روایت تصویری از وضعیت فعالیت کسبه در تهران

در این گزارش آمده:

* امروز و روزهای گذشته در فضای مجازی فراخوان هایی برای اعتصاب کسبه و بستن مغازه ها منتشر شده بود.

* طبق مشاهدات خبرنگار ما در ساعت ۱۲:۰۰ الی ۱۴ امروز دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱، بیشتر مغازه داران و کسبه خیابان های اکباتان، ناظم الاطبا، امیرکبیر، انقلاب اسلامی، بلوار کشاورز، زرتشت، تختی، شهید بهشتی، دکتر شریعتی(حدّ فاصل پالیزی تا سیدخندان)، شریعتی(حدفاصل سیّدخندان تا ابتدای اتوبان همت) باز بودند.

* در شهرک اکباتان تهران ظهر امروز، نسبت فروشگاههای تعطیل البسه و محصولات متفرقه، بیشتر است، برخی کسبه هم ترجیح دادند تا کرکره های محل کسب خود را پایین نگه دارند.

* در سعادت آباد و شهرک غرب تقریبا تمامی مغازه ها و پاساژها باز و دایر بودند.

روایت تصویری از وضعیت فعالیت کسبه در تهران

* در مشاهدات از خیابان لاله زار تهران نیز، نسبت مغازه های تعطیل به باز بیشتر به نظر می رسند. یک خیابان آن طرف تر، خیابان فردوسی تهران قرار دارد که جز چند صرافی دولتی، تقریبا اکثر کسبه هایش اقدام به پایین کشیدن کرکره های مغازه خود کرده اند. این وضعیت برای اغلب غرفه های پاساژ کویتی ها نیز صادق است.

* اوضاع برای حجره داران پاساژ علاءالدین اندکی متفاوت است؛ زیرا به گفته یکی از فروشندگان، به مالکان و مستأجران گفته شده که در صورت بستن مغازه ها، با جریمه های سنگینی مواجه خواهند شد. به گفته او، علیرغم باز بودن مغازه ها در این پاساژ، اغلب خرید و فروشی انجام نمی شود.

* بازار بزرگ ستارخان نیز از صبح امروز با تعطیلی و دست از کار کشیدن گروهی از مغازه داران همراه بود و به گفته یکی از شهروندان ساکن این منطقه، روند تعطیلی کسب و کارها بیش از سایر روزها بوده است.

* برخی گزارش های تایید نشده نیز، از تعطیلی پاره ای از کسبه در بازار بزرگ تهران خبر می دهند. این اخبار از راسته بازار قطعات یدکی ماشین آلات سنگین پررنگ تر بوده است.

روایت تصویری از وضعیت فعالیت کسبه در تهران

* در شرق تهران و محله خاکسفید نیز، تقریبا تمام کسبه شمال تا جنوب این محله شامل مترو فرهنگسرا، خیابان جشنواره، خیابان زهدی، نقدی، شهید گرمابدری، میدان رهبر و بزرگراه وفادارشرقی باز بودند.

* ترافیک خودروها را نیز در این خیابان ها شاهد هستیم که به نظر می رسد این امر نیز مرتبط با هوای مه آلود و بارانی این محله است.

* یکی از کافه داران در میدان ولیعصر می گوید: «کافه ما که هر روز میزبان تعداد قابل توجهی مشتری است و اغلب دانشجویان به اینجا می آیند، از صبح امروز خلوت شده و فروش کاهش داشته است....».

* در خیابان ولیعصر تهران نیز حدّ فاصل چهارراه طالقانی تا توانیر، تعدادی از مغازه ها کرکره های خود را پایین کشیده اند و از تردد معمول روزانه در این منطقه خبری نیست.

* بر اساس مشاهدات خبرنگار ما در منطقه پیروزی چهارراه کوکاکولا، در خیابان های مهم و شلوغ منتهی به خیابان بیشتر مغازه ها باز هستند. در  خود خیابان پیروزی مغازه غالبا باز هستند.

* در باغ کتاب تهران علاوه بر حضور اقشار مختلف مردم، رستوران ها و محل فروش کتاب همچون سایر مواقع محل مراجعه افراد بود.

اخبار گوناگون در برخط