دلیل مرگ 2500 فک خزری ؛ خطر شدید انقراض  -  پای روسیه در میان است؟
سرویس اجتماعی - مدیر اسبق مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر درخصوص علت مرگ ۲۵۰۰ فک خزری که خطر انقراض آنها را تهدید می‌کند، توضیح داد.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از همشهری - مقام های دولتی در روسیه از کشف لاشه ۲۵۰۰ فک خزری در سواحل روسیه خبر داده اند. در گزارش های اولیه تعداد فک های تلف شده ۷۰۰ عدد اعلام شده بود، اما با شروع تحقیقات این رقم افزایش یافته است.

بنا بر اعلام وزارت منابع طبیعی جمهوری خودمختار داغستان، تعداد زیادی از فک های تلف شده در دهانه دو رود سولاک و شورینکا پیدا شده اند.

به گفته زاور گاپیزوف رئیس مرکز حفاظت از محیط زیست دریای خزر، به نظر می رسد این فک ها حدود ۲ هفته پیش تلف شده باشند.

گاپیزوف اظهار کرد: از گرفتار شدن در تور ماهیگیران یا شکار بر بدن آن ها دیده نشده است.

فک های خزری به عنوان گونه در خطر از سال ۲۰۰۸ در فهرست قرمز اتحادیه حفاظت از طبیعت قرار گرفته اند.

همایون خوشروان مدیر اسبق مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر نیز گفت: از ماه اکتبر، با سرد شدن هوا ، بخش های شمالی دریای خزر یخ می زند و به دلیل علاقه فک های خزری به مناطق شبه قطبی و استراحت روی یخ ها، به سمت  مناطق سردتر دریای خزر حرکت می کنند.

وی ادامه داد: هنوز علت مرگ این تعداد فک خزری که خطر انقراض آنها را تهدید می کند معلوم نیست، اما به دلیل آلودگی آب دریای خزر می توان این دلیل را مهم ترین عامل مرگ آنها دانست.

به گفته ی خوشروان، رودخانه های ولگا، اورال، سور، سولاک و غیره (رودهای روسیه) که وارد دریای خزر می شوند، آلوده به فلزات سنگین، مواد شوینده، مواد نفتی و غیره هستند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط