چرا خواب روح، فرازمینی ها و شیاطین را می بینیم؟

چرا خواب روح، فرازمینی ها و شیاطین را می بینیم؟

۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۸ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اجتماعی - محققان می‌گویند معیارهای موثر بر گزارش سروصداهای عجیب شنیدن در شب باید بیشتر بررسی شود ...

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از برترین ها - برترین ها: طبق نتایج مطالعه جدیدی، کسانی که به دلایلی نظیر ابتلا به بی خوابی یا فلج خواب (بختک)، خواب آشفته ای دارند، به احتمال بیشتری ممکن است گزارش دهند که موجودات فرازمینی یا روح دیده اند.

به نقل از رسانه فارسی زبان؛ در این تحقیق، بین باورهای فراهنجار مانند دیدن ارواح، شیاطین و فرازمینی ها و طیفی از متغیرهای خواب پیوند برقرار شده است. این پژوهش اخیرا در نشریه خواب پژوهی (Journal of Sleep Research) منتشر شده است و نمونه بزرگی را شامل ۹ هزار نفر بررسی کرده است.

چرا خواب روح، فرازمینی ها و شیاطین را می بینیم؟

محققان دانشگاه لندن اطلاعات جمعیت شناسی، اختلالات خواب و باورهای فراهنجار این شرکت کنندگان را ارزیابی کردند.

آنان دریافتند با کیفیت ذهنی خواب کمتر، شامل کسانی که گفته اند خواب کم بازده تری دارند، بیشتر طول می کشد تا به خواب بروند، طول خوابشان کوتاه است و علایم فزاینده بی خوابی دارند، به احتمال بیشتری در قبال باورهای فراهنجار مختلف، نظر تاییدآمیز داشته اند.  

این موارد، شامل باور به ادامه حیات روح پس از مرگ، وجود ارواح، شیاطین و فرازمینی ها در کره زمین، قدرت برخی افراد در برقراری ارتباط با مردگان و ارجاع به تجربه های نزدیک به مرگ به مثابه شواهدی بر وجود زندگی پس از مرگ، می شد.

 این مطالعه ذکر می کند که عارضه هایی مانند سندروم انفجار سر و فلج خواب ایزوله با باور به اینکه فرازمینی ها به کره زمین آمده اند، پیوند دارد.

سندروم انفجار سر عارضه ای  است که در آن بیمار هنگام بیدار شدن یا به خواب رفتن، انفجار یا سروصدای بلندی را درون سر خود احساس می کند.

همچنین، طبق یافته این محققان، اعتقاد به اینکه تجربه های نزدیک به مرگ از شواهد حیات پس از مرگ است، با فلج خواب ایزوله ارتباط دارد.

این محققان نوشتند: «اگر این نتایج تکرار شوند، یک توضیح احتمالی برای این یافته ها این است که فقدان قطعیت و بی تصمیمی(در این مورد، داشتن باورهای نامطمئن) می تواند به اضطراب بینجامد و اضطراب باعث اختلال در خواب شود.»

آن ها افزودند: «طبق این یافته های به دست آمده، بین باور به فراهنجارها و متغیرهای مختلف خواب، ارتباط هایی وجود دارد.»

محققان با اشاره به برخی محدودیت های این مطالعه، گفتند که نمی توان رابطه علت ومعلولی [بین این موارد را] مشخص کرد.

شرکت کنندگان خودانتخابی بودند و نامحتمل است که نماینده کل جمعیت باشند.

این محققان خاطرنشان کردند:«سایر پدیده هایی که ممکن است در داشتن چنین باورهایی نقش داشته باشند، مورد ارزیابی قرار نگرفته اند.»

آن ها می گویند که با این حال، این یافته ها می تواند به افراد کمک کند تا خود را از طریق آموزش روانی، برای دستیابی به خواب [مناسب] مجهزتر کنند.

آن ها افزودند: «سازوکار مبنای این ارتباط ها احتمالا پیچیده است و باید بیشتر بررسی شوند تا بتوان کاملا درک کرد که چرا مردم گاهی می گویند «شب ها سروصداهای عجیبی می شنوند».

اخبار گوناگون در برخط